Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Włoskie firmy są bardziej optymistycznie nastawione do badania gospodarki i banku centralnego

MEDIOLAN (Reuters) – Bank Włoch poinformował w czwartek, że opinie włoskich firm na temat perspektyw gospodarczych poprawiły się w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, ponieważ spadły oczekiwania inflacyjne.

W pierwszych trzech miesiącach roku udział włoskich firm spodziewających się lepszej koniunktury wzrósł do 14,9% z 6,3% w poprzednich trzech miesiącach, podał Bank Włoch w swojej kwartalnej ankiecie.

Odsetek spodziewających się pogorszenia koniunktury spadł prawie o połowę do 23,7% z 47%.

Minister gospodarki Włoch Giancarlo Giorgetti powiedział w marcu, że perspektywy poprawiły się od kwartalnego spadku produktu krajowego brutto o 0,1% pod koniec 2022 r., a kraj prawdopodobnie uniknie drugiego kwartału spadku na początku tego roku.

Badanie wykazało, że perspektywy są mniej ponure dzięki silnemu popytowi i niższym cenom energii.

Bank centralny dodał, że w przeciwieństwie do IV kwartału 2022 r. oczekiwania inflacyjne spadły „najprawdopodobniej dzięki silnemu spadkowi wskaźnika cen konsumpcyjnych na początku roku”.

W lutym włoska inflacja została nieznacznie zrewidowana w dół z powodu niższych cen energii, ale jej składowe przyspieszyły.

Oczekiwania przedsiębiorców co do 12-miesięcznej inflacji cen konsumpcyjnych spadły do ​​6,4%, w porównaniu do 8,1% w poprzednim badaniu. W ciągu dwóch lat prognoza przewidywała inflację na poziomie 5,3%, co oznacza spadek z 6,7%.

Problemy spowodowane wysoką inflacją ustąpiły, a perspektywy zatrudnienia na drugi kwartał są pozytywne dla wszystkich sektorów.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24 lutego – 17 marca wśród włoskich firm przemysłowych i usługowych zatrudniających co najmniej 50 pracowników.

Kryzys bankowy wywołany przez amerykańskich pożyczkodawców Silicon Valley Bank i Signature Bank wybuchł 10 marca.

(Raportowanie Sarah Rossi; montaż autorstwa Keitha Ware’a)

READ  Majowa aktualizacja gospodarcza: Jedz w deszczu | raport