Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Włoski niszczyciel przybywa do Polski, by chronić wybrzeże Bałtyku – pierwsze wieści

Włoski niszczyciel przybywa do Polski, by chronić wybrzeże Bałtyku – pierwsze wieści

Caio Duilio to włoski niszczyciel klasy Horizon. Jest oznaczony numerem kadłuba D 554 zgodnie z klasyfikacją NATO.
Adam Warszawa/PAB

Włoski niszczyciel rakietowy przybył do polskiego wybrzeża, aby pomóc wzmocnić obronę powietrzną po rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformował minister obrony RP.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o planowanym przybyciu okrętu na konferencji prasowej podczas swojej wizyty we Włoszech w środę.

W Rzymie spotkał swojego włoskiego odpowiednika Guido Croceto. Rozmawiali o dwustronnych stosunkach wojskowych, m.in. o modernizacji polskiego wojska, obecnej sytuacji bezpieczeństwa w świetle trwającego konfliktu na Ukrainie oraz dalszym wsparciu działań wojennych Kijowa przeciwko rosyjskiej agresji.

W sobotę rano napisał na Twitterze: „Włoski wspólny niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio, ciężko uzbrojony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, przybył do Polski, aby wzmocnić obronę polskiego wybrzeża i chronić polską infrastrukturę krytyczną”.

W późniejszym tweecie Błaszczak powiedział, że obecność włoskiego okrętu wojennego w Polsce jest wynikiem jego ostatnich rozmów z Croceto i pomoże chronić wybrzeże Bałtyku „przez co najmniej sześć miesięcy”.

Okręt wpłynął do portu w Gdyni wcześniej w sobotę.

Jego przybycie skomentował też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta, Jacek Seivira.

„Kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę do portu w Gdyni wpływa włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie: 48 pocisków rakietowych i zdolności radarowe sięgające setek kilometrów” – napisał Siewiera. na Twitterze.

Dodał, że Włochy wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Niemcami współpracują na rzecz ochrony polskiej przestrzeni powietrznej.

Caio Duilio to włoski niszczyciel klasy Horizon. Jest oznaczony numerem kadłuba D 554 zgodnie z klasyfikacją NATO.

Statek ma całkowitą długość 153 metrów i szerokość 20,3 metra. Jest wyposażony w system rakietowy PAAMS z 48-ogniwowym systemem pionowego startu z pociskami ziemia-powietrze dalekiego zasięgu Aster 15 lub dalekiego zasięgu Aster 30 (zasięg – 30 i 120 km). Okręt jest wyposażony w osiem pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz działka automatyczne kal. 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped. Jego maksymalna prędkość sięga 29 węzłów (około 54 km/h).

Załoga liczy 230 osób.

READ  Polski PMI spadł w kwietniu w wyniku słabej produkcji i zamówień | pstryknąć