Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Włoska Giorgia Meloni zaprzecza, jakoby była mizoginistyczna, gdy kwestionowano jej referencje |  Gruzja Meloni

Włoska Giorgia Meloni zaprzecza, jakoby była mizoginistyczna, gdy kwestionowano jej referencje | Gruzja Meloni

W dniu wyborów Giorgia Meloni wydawała się znaleźć sposób na złamanie przepisów wymagających od kandydatów zaprzestania wszelkich kampanii. Włoski przywódca skrajnej prawicy Opublikowała swoje wideo W mediach społecznościowych trzyma przed klatką piersiową dwie kantalupy, mrugając do kamery i mówiąc: „25 września [voting day]Powiedziałam to wszystko.” Meloni po włosku oznacza arbuz, co jest również slangiem na piersi.

Dla tych, którzy uznali klip za niesmaczny, seksualny wizerunek był dodatkową wskazówką, że Meloni nie będzie nosiła pochodni dla feministek jako premier. Inni byli zaskoczeni nagłą zmianą stylu braci Włochy Prezydent, która uczyniła z bycia kobietą i matką centralną część swojej kampanii, ale mimo to przyznała, że ​​to sprytny sposób na pokazanie wyborcom, że umie się śmiać, nawet jeśli jej humor wynika z bardziej męskiej kultury.

Rzecznik Meloni, który tworzy rząd po tym, jak koalicja kierowana przez Braci Włoch, partię o neofaszystowskich korzeniach, wygrała wybory, powiedział Guardianowi, że arbuz był tylko grą na pseudonimie Meloniego i że 45- roczna wersja „Kobiety przeciwko kobietom” była „obrzydliwa” i „niezrealizowana”.

Pomijając arbuzy, częścią apelu Meloni do swoich wyborców jest to, że jest silną i jedyną kobietą, która poprowadziła włoską partię do władzy, jednocześnie broniąc się przed potężnymi mężczyznami, a mianowicie jej sojusznikami w koalicji – Matteo Salvini, przywódca skrajnej prawicy League i Silvio Berlusconi, trzykrotny były premier, który jeździ Forza we Włoszech.

Meloni nie opisuje siebie jako feministki, zamiast tego mówi, że jest przeciwna „różowym kwotom” i że role powinny być wypełniane przez zasługi, a nie płeć. Ilustruje to twierdzeniem, że jej partia jako jedyna ma wiele kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Lavinia Menoni, członkini Rady Braci Włoskich w Rzymie, która została wybrana senatorem w swoim okręgu wyborczym po tym, jak uniknęła rywalizacji, w tym Emmy Bonino, lewicowej liderki, która należała do feministek walczących o zalegalizowanie aborcji we Włoszech w latach 70.

READ  Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: Ukraina odzyskała obszar wielkości greckiej wyspy Krety

„Ale szczerze mówiąc, nie chodzi o to, czy Meloni jest kobietą, czy nie – jest po prostu bardzo dobrym liderem, osobą zdeterminowaną i konsekwentną. Musimy przestać przypisywać wszystkiemu etykietki feministyczne”.

Giorgia Serrugiti, socjolog z Uniwersytetu Milan-Bicocca, która pisze o problemach kobiet, powiedziała, że ​​zwycięstwo Meloni na prawicy nie polegało na „świętowaniu kobiet”, ale na kimś, kto je „stworzył”.

„Ona nie mówi językiem o walkach kobiet, a także nie chce być wzorem do naśladowania” – powiedział Serrugiti.

Giorgia Meloni w grudniu 2018 r. Zdjęcie: NurPhoto / Getty Images

Monica Serena, centrolewicowa polityk z Partii Demokratycznej (PD), stała się ikoną włoskiej społeczności LGBTQ+ po opracowaniu projektu ustawy, która doprowadziła do zatwierdzenia związków obywatelskich w 2016 roku. jej rola.

W sierpniu odbył się protest po tym, jak lider Partii Demokratycznej Enrico Letta wybrał Serenę na kandydata do Senatu, ale prawdopodobnie przegra w okręgu wyborczym. Serena również była zła, ale postanowiła pobiec za kibicami, którzy ją dopingowali, nawet wiedząc, że przegra.

„Umieścił mnie w przegranym okręgu wyborczym, mówiąc w zasadzie, że nie jestem już silna dla partii” – powiedziała Serena. Powiedzmy, że chciał bardziej akceptować ludzi; Jestem twardy i nie poddaję się łatwo”.

Podczas gdy partia PD umieściła kobiety na stanowiskach ministerialnych w rządzie, Serena skrytykowała partię, mówiąc, że wybrane kobiety są zawsze „wybierane przez mężczyzn” i że kobiety, które „mówią swobodnie” tak jak one, „drażnią je”.

Serena twierdzi, że wyborcy rozpoznają i witają kobiety, które mogą swobodnie mówić i podążać własną ścieżką polityczną, co przemawia do zwolenników Meloni, nawet jeśli gloryfikuje kulturę męskości.

Luisie Rizzetelli, działaczce na rzecz praw kobiet, zaoferowano również możliwość kandydowania jako senatorka Demokratów, ale odrzuciła ją, gdy zdała sobie sprawę, że znajdzie się w okręgu wyborczym, który na pewno straci.

Chodziło tylko o zdjęcie [of having a woman in the running]Powiedziała. „Naprawdę dużym problemem z lewicą jest to, że po prostu umieszczają kobiety na pozycjach „drugiego szczebla”, zamiast umieszczać nas na stanowiskach kierowniczych, które naprawdę dałyby nam władzę”.

Risettelli powiedziała, że ​​film Meloni z arbuzem był dla niej sprytnym sposobem na zapewnienie poczucia humoru, a jednocześnie wyrażanie męskich wartości. „Bracia we Włoszech bardzo dobrze zrozumieli, że kobieta może być pod tym względem dobra – gdyby Meloni wyznawała wartości feministyczne, nigdy nie pozwoliliby jej zajść tak daleko”.

Jednak brak tych wartości gwarantuje cofnięcie zegara w prawach kobiet, twierdzą krytycy Meloni.

Chociaż Meloni powiedziała, że ​​nie planuje uchylenia włoskiego prawa aborcyjnego, zamierza ograniczyć aborcje, na przykład poprzez zapewnienie wsparcia finansowego kobietom w celu zajścia w ciążę, zamiast decydowania się na przerwanie ciąży.

Jest mało prawdopodobne, aby program Meloni sprzyjał specjalnemu traktowaniu kobiet w miejscu pracy.

„Zdecydowanie cofniemy się w zakresie praw kobiet, ponieważ Meloni nie porzuca swojej skrajnie prawicowej kultury, która zawsze podkreślała, że ​​kobiety muszą zachowywać się w określony sposób i że należy im zapewnić pewną dozę wolności. – powiedziała Serena. .

„Jeśli chodzi o [mandatory] różowe porcje [in corporate boards] – Chciałbym, żebyśmy również obejrzeli ten środek, ale dopóki nie stanie się normalnym widzieć kobiety na stanowiskach władzy we Włoszech, konieczne są różowe parytety”.