Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Włochy będą pierwszym krajem w historii, który wprowadzi zakaz sztucznej żywności – EURACTIV.com

Włochy będą pierwszym krajem w historii, który wprowadzi zakaz sztucznej żywności – EURACTIV.com


Wiadomości europejskie, które warto przeczytać. zapraszamy stolice przez Euractive.


Dzisiejsza wersja jest zasilana przez FHydrogen Europe.

Odkrywaj, ucz się, łącz i daj się zainspirować!

Zarejestruj się już teraz bezpłatnie na tegoroczne wydarzenie Hydrogen! Konferencja odbędzie się w Brukseli Expo w dniach 20 i 24 grudnia i będzie miejscem spotkań liderów branży, naukowców i decydentów oraz dyskusji na temat możliwości i wyzwań stojących przed gospodarką wodorową. Dołącz tutaj ->


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

Rzym

Włochy wprowadzą zakaz sztucznej żywności, powiedział włoski minister rolnictwa Francesco Lollobrigida podczas wydarzenia zorganizowanego przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w którym uczestniczył unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz. Wojciechowskiego w weekend, co czyni ten kraj pierwszym krajem na świecie, który to zrobił. Czytaj więcej.

///

Instytucje Unii Europejskiej

W Kijowie von der Leyen pochwaliła „znakomity postęp” Ukrainy przed raportem z postępu procesu rozszerzenia UE. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła w sobotę z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa, na kilka dni przed publikacją przez Komisję Europejską raportów na temat postępu procesu rozszerzenia i prawdopodobnie zarekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą. Czytaj więcej.

Bliższe spojrzenie na misję zapewniającą von der Leyen na Ukrainie. Kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyszła na peron w kijowskim Basagirsky w sobotę, 619. dnia wojny Rosji z Ukrainą, jej szósta wizyta w rozdartym wojną kraju została zaplanowana z tym samym przesłaniem. Czytaj więcej.

„Heterogeniczni” liberałowie w UE są podzieleni w kluczowych kwestiach. Pięć lat po tym, jak partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona przejęła przywództwo nad Liberałami w Parlamencie UE, zmieniając ich nazwę na Odnów Europę, ugrupowaniu nadal daleko do bycia spójną platformą polityczną z podziałami w kluczowych kwestiach zagrażających jej wpływom. Czytaj więcej.

///

Berlin

Rządząca w Niemczech Partia Socjaldemokratyczna jest otwarta na rozpatrywanie wniosków o azyl w Afryce. Rządząca Partia Socjaldemokratyczna niemieckiego kanclerza Olafa Scholza zasygnalizowała w niedzielę swoją gotowość do przekazywania wniosków o azyl do Afryki, zgodnie z sugestią jej liberalnego partnera koalicyjnego, Wolnej Partii Demokratycznej, przed kluczowym spotkaniem w poniedziałek, na którym zostanie zmuszona do przyjęcia nowych środków w celu ograniczyć migrację Nielegalność. Imigracja. Czytaj więcej.

///

Paryż

Przed debatą w Senacie Francja była podzielona w sprawie rozszerzenia praw pracowników nieformalnych. Francuscy konserwatyści i skrajna prawica zdecydowanie sprzeciwiają się rządowej ustawie imigracyjnej, która proponuje utworzenie automatycznego pozwolenia na pracę dla nielegalnych imigrantów pracujących w sektorach, w których brakuje siły roboczej, i która ma być przedmiotem debaty w Senacie od poniedziałku. Czytaj więcej.

READ  Jestem kierowcą ciężarówki jadącym przez szkockie góry: dziennik biznesowy

///

Wiedeń

Centroprawica w Austrii siedzi centrolewicy w gardle, a w sondażach prowadzi skrajna prawica Austriacka centroprawicowa ÖVP chce obalić socjaldemokratów, wydając list wydany przez sekretarza generalnego partii konserwatywnej, w którym podkreśla niektóre niedawne skandale socjaldemokratów przed przyszłorocznymi wyborami, podczas gdy dwie tradycyjnie potężne partie pozostają w tyle za socjaldemokratami. Prawicowa partia FPÖ, która według najnowszych sondaży zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce z około 30% poparciem. Czytaj więcej.

///

Haga

Timmermans, kandydat na premiera Holandii, skrytykował rolę w porozumieniu między Unią Europejską a Tunezją. Liberalny poseł Jan Paternot (D66/Renew) podczas niedzielnej debaty wyborczej zaatakował byłego komisarza UE ds. klimatu i kandydata na premiera Holandii Fransa Timmermansa, krytykując go za rolę w porozumieniu migracyjnym między UE a Tunezją. Czytaj więcej.


Kraje nordyckie i bałtyckie

Sztokholm

Szwecja rozszerza stosowanie sprayu odwracającego skutki przedawkowania opioidów. Szwedzki rząd twierdzi, że szybko przystąpi do produkcji naloksonu – sprayu, który szybko cofa skutki przedawkowania opioidów i jest powszechnie dostępny poza systemem opieki zdrowotnej, aby uratować więcej istnień ludzkich. Czytaj więcej.


południe Europy

Madryt

Odnowili mandat Sáncheza, prawdopodobnie zaczynając od nierozwiązanego sporu między Podemosem a Somarem. Przyszły hiszpański rząd koalicyjny Partii Socjalistycznej (PSOE/S&D) i lewicowej Partii Somar będzie musiał rozstrzygnąć ostry spór wewnętrzny po tym, jak liderka Unidas Podemos Ione Pelara skrytykowała szefową postępowego ugrupowania i pełniącą obowiązki minister pracy Yolandę Díaz. W weekend wzywałem ją, aby nie „brakowała szacunku” Podemosowi na stanowisku nowego dyrektora. Czytaj więcej.

///

Rzym

Reforma konstytucyjna Meloniego została skrytykowana jako niezgodna ze standardami UE. Reforma konstytucyjna zaproponowana w zeszły piątek przez prawicowy rząd premier Giorgii Meloni, obejmująca bezpośrednie wybory premiera, spotkała się z ostrą krytyką – niektórzy uważają ją za niechlujną, a inni twierdzą, że odbiega od wcześniejszych propozycji i standardów UE. . Czytaj więcej.

///

Valletta

Pieniądze państw członkowskich UE są marnowane, ponieważ Malta kontynuuje polowania na ptaki. Pieniądze państw członkowskich UE wydawane na ochronę ptaków są marnowane w wyniku ciągłych praktyk łowieckich na Malcie, natomiast zmiany przepisów mające na celu ułagodzenie lobby łowieckiego w celu zachowania ich głosów oraz powolny postęp w unijnych postępowaniach w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego pogarszają sytuację. Czytaj więcej.

READ  The Recorder — Festiwal Dziedzictwa Europy Wschodniej powraca, aby uczcić 350. rocznicę powstania Deerfield

Wyszehrad

Bratysława

Słowaccy nacjonaliści żądają wsparcia Fico dla EUCO. Poparcie Słowacji dla konkluzji Rady Europejskiej, które obejmowały pomoc wojskową dla Ukrainy, spotkało się z dezaprobatą lidera Słowackiej Partii Narodowej Andreja Danko, który skrytykował premiera Roberta Fico za wcześniejsze uwagi dotyczące odrzucenia pomocy wojskowej. Czytaj więcej.

///

Warszawa

Policja prowadzi śledztwo w sprawie zastrzelenia migranta na granicy polsko-białoruskiej. Żandarmeria wojskowa prowadzi dochodzenie w sprawie zastrzelenia nielegalnego migranta na białoruskiej granicy, o którym po raz pierwszy poinformowały w mediach społecznościowych organizacje praw człowieka, a następnie potwierdziła je lokalna prokuratura. Czytaj więcej.

///

Praga

Fiala twierdzi, że UE musi naprawić zaniedbane stosunki z Afryką. Europa zdaje sobie sprawę, że nie doceniła współpracy z Afryką i pracuje nad zmianą tej sytuacji, powiedział premier Czech Peter Fiala przed swoją piątkową podróżą na kontynent, podczas której planuje skoncentrować się na kwestiach gospodarczych i politycznych. Czytaj więcej.


Wiadomości z Bałkanów

Sofia

Napięte starcie między prounijnymi i prorosyjskimi kandydatami na burmistrza w Sofii. Wybory na burmistrza Sofii, które miały być kluczem do stabilności prounijnego rządu Bułgarii, przerodziły się w niedzielę w napiętą walkę między prounijnym kandydatem Wasylem Terzewem a prorosyjską kandydatką Vanią Grigorową. Czytaj więcej.

///

Bukareszt

Prezydent ZSRR wzywa do wycofania najlepszego kandydata tej partii z wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Szefowa partii Ratowanie Unii Rumunii (USR) Catalin Drulo wezwała w niedzielę Elenę Lasconi, która znalazła się na czele listy tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r., do wycofania się w związku z wywołanymi przez nią kontrowersjami wypowiedzi w sprawie głosowania w referendum w 2018 r. W sprawach rodzinnych . Czytaj więcej.

///

Lublana

MAE wszczyna śledztwo w sprawie rzekomych nieuzasadnionych nacisków Golubia na byłego ministra. Komisja Antykorupcyjna wszczęła śledztwo w sprawie zarzutu, że premier Robert Gollub wywierał nieuzasadnioną presję na byłą minister spraw wewnętrznych Tatianę Popnar w związku z rekrutacją do policji, co ostatecznie doprowadziło do jej rezygnacji w grudniu ubiegłego roku, ogłosiło ACC. Piątek. Czytaj więcej.

READ  4000-letnia gra planszowa odkryta przez polskich archeologów

///

Belgrad

Vucic twierdzi, że były szef Służby Bezpieczeństwa Państwowego nie był rosyjskim agentem. Były szef Serbskiej Agencji Bezpieczeństwa i Informacji (BIA) Aleksandar Vulin nie był rosyjskim agentem i zawsze pracował dla Serbii, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucic po piątkowej rezygnacji Vulina. Czytaj więcej.

///

Tirana

Policja zatrzymała propalestyński marsz w Tiranie. Setkom demonstrantów, którzy gromadzili się przeciwko wojnie Izraela w Gazie i popierali Palestynę, uniemożliwiono w niedzielę kontynuowanie marszu w Tiranie po tym, jak zatrzymała ich policyjna barykada. Czytaj więcej.


porządek obrad:

  • Unia Europejska: Nieformalne spotkanie europejskich ministrów odpowiedzialnych za przestrzeń kosmiczną w celu omówienia środków zwiększających niezależność technologiczną Unii Europejskiej i zapewniających wzmocnienie infrastruktury i usług kosmicznych;
  • przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i przewodnicząca parlamentu Roberta Mizzola wygłaszają przemówienia na Konferencji Ambasadorów UE w 2023 r.;
  • Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova przemawia na międzynarodowej konferencji Środkowoeuropejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (CEDMO) zatytułowanej „Dylematy europejskiej demokracji: czy społeczeństwo zmierza w stronę ciemności politycznej i anomalii technologicznej?”, w Pradze, Czechy;
  • Wiceprezydent Maros Šefcović przyjmuje przedstawicieli Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA), IFOAM-Organics Europe, FoodDrinkEurope i COPA-COGECA, aby omówić przejście na zrównoważone systemy żywnościowe;
  • Komisarz ds. Pracy i Praw Socjalnych Nicola Schmidt uczestniczy w konferencji „Europa socjalna” organizowanej przez niemieckie Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych w Berlinie;
  • Komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu Wopke Hoekstra spotyka się z prezydentem Kenii Williamem Ruto, ministrem finansów i sekretarzem gabinetu ds. skarbu państwa i planowania gospodarczego oraz ministrem środowiska, zmian klimatycznych i leśnictwa Nguną Ndongo, Soibanem Tuyą; Kontynuować przygotowania do konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych COP28 w Kenii;
  • Francja: Światowe Forum na rzecz Demokracji w Radzie Europy;
  • Polska: Firmy transportowe zamykają punkty kontrolne na granicy ukraińskiej w proteście przeciwko liberalizacji przepisów UE dla ich ukraińskich konkurentów;
  • Moldova: Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie organizuje konferencję prasową na temat wyborów;

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara]

Przeczytaj więcej z EURACTIV