Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Własny południk Greenwich dla Polski został wreszcie wyznaczony

Własny południk Greenwich dla Polski został wreszcie wyznaczony

Kraków, dawna siedziba polskich królów i obecna kulturalna stolica Polski, doczeka się nowego pomnika. Może się to wydawać niejednoznaczne, ponieważ istnieje bardzo niewiele kreatywnych sposobów przedstawienia wyimaginowanej linii biegnącej z północy na południe.

Linia wyznaczająca południk Krakowa (19° 57′ 21,43″ E) została wytyczona 1 maja w pobliżu Starego Obserwatorium Krakowskiego przy Kolegium Śniadeckiego. Data nie została wybrana przypadkowo. W tym roku mija 231 lat od jej oficjalnego otwarcia w 1790 r., założonego dzięki staraniom polskiego astronoma, matematyka i meteorologa Jana Szniadeckiego, który ostatecznie dał nazwę kolegium należącemu do Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Linia reprezentująca południk krakowski lub „południk Kopernika”. Fot. Honorowy Południk Krakowski Facebook.

W niedzielę przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik urodził się 550 lat temu 19 lutego 1473 roku w Toruniu w Królestwie Polskim. On jest…

Zobacz więcej

Oficjalna ceremonia uruchomienia markera odbędzie się 12 maja.

Meridian Mikołaja przechodzi przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdujący się obok ulicy Kopernika. Mikołaj Kopernik może być lepiej znany na arenie międzynarodowej jako Mikołaj Kopernik. Rok 2023 obchodzony jest w Polsce jako Rok Mikołaja Kopernika, z okazji 550. rocznicy urodzin słynnego polskiego polimaty.

Krakowski południk zwany jest także „południkiem Kopernika”. Ale to nie jest to, co zidentyfikował Kopernik.

Zanim uzgodniono na szczeblu międzynarodowym, że południk będzie przebiegał na terenie Królewskiego Obserwatorium w Greenwich w Londynie, The Jako południk zerowy kartografowie w różnych krajach mieli pewną swobodę w wyborze 0 ° długości geograficznej. Pierwsza wzmianka o południku krakowskim pochodzi co najmniej z 1379 roku.

W swojej książce „O sferach niebieskich”, w której przedstawia dowody na to, że centrum Układu Słonecznego jest Słońce, Kopernik czterokrotnie wspomina o południku krakowskim. W pewnym momencie stwierdził wprost, że wszystkie swoje obliczenia długości geograficznej oparł na tym południku.

READ  Polska wygrywa z Buckfieldem w pierwszym meczu koszykówki kobiet

Astronom nie prowadził swoich obserwacji w Krakowie, ale we Fromborgu w północnej Polsce. Zauważył jednak w swojej pracy, że miasto leży na tej samej długości geograficznej co stolica Polski.

Dziś wiemy, że jest to 17 minut na zachód od Krakowa. Biorąc pod uwagę narzędzia, do których miał dostęp Kopernik, może to być błąd w obliczeniach. Ale Kopernik sporządził też bardzo szczegółowe mapy Warmii i Prus (serio, były Nic Ten facet nie zrobiłem?) używając Fromborga jako punktu odniesienia.

Kopernik był więc zagorzałym wielbicielem Fromborga, który pragnął wywyższyć miasto, a raczej siedzibę polskich królów, decydując się na wyznaczenie go jako miejsca, w którym każdy astronom znałby jego położenie. Każdy, kto lubi Kopernika w swojej książce, jest bardziej skłonny wiedzieć, gdzie był Kraków, niż wiedzieć, że tam był Fromborg.

Oto historia krakowskiego południka zerowego. Ale Kraków słynie nie tylko ze swoich zabytków, ale także z tętniącego życiem nocnego życia. Kilka kufli na Starym Mieście może być świetnym pretekstem do odwiedzenia krakowskiego południka i przejścia linii wytyczonej w pracy polskiego astronoma, który zmienił nasze rozumienie wszechświata. Sprawia, że ​​historia indeksowania pubów jest bardziej interesująca niż przeciętna.

Źródło: