Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Władzę Putina „może osłabić poważny błąd” na Ukrainie, gdzie 250 000 ludzi ucieka przed poborem.

s

Zachodni urzędnicy uważają, że prezydent USA Władimir Putin zaczyna rozumieć swój „śmiertelny błąd” w inwazji na Ukrainę, a jego wpływ na władzę może słabnąć.

Oczekuje się, że Kreml szybko przystąpi do aneksji czterech obszarów zajętych przez jego siły na wschodzie kraju, po przeprowadzeniu serii „pozornych” referendów w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej.

Zachodni urzędnicy potępili ten ruch jako środek „paniki” po niepowodzeniach, jakich doznały siły rosyjskie w ukraińskiej kontrofensywie na północy kraju.

Urzędnicy informowali o rosnącym sprzeciwie wobec rosyjskiego przywódcy po jego ogłoszeniu w zeszłym tygodniu częściowej mobilizacji rezerwistów, z około 250 000 mężczyzn opuszczających kraj, aby uniknąć poboru.

Exodus jest dopełnieniem 400 000 osób, które, jak się uważa, wyjechały po inwazji w lutym, w tym wielu najlepiej wykształconych i najlepiej wykwalifikowanych pracowników w kraju, co zwiększa presję na już usankcjonowaną gospodarkę Rosji.

Protesty przeciwko mobilizacji również nasilają się, a zachodni urzędnicy twierdzą, że wyśledzili 17 pożarów, które rozpoczęły się w centrach rekrutacyjnych w ciągu czterech dni po wezwaniu.

Jeden z urzędników powiedział, że dla narodu rosyjskiego stało się jasne, że ich kraj doznał upokorzenia, które może ostatecznie osłabić władzę Putina.

„Ogłoszenie o mobilizacji oznacza, że ​​coraz więcej Rosjan rozumie, że są okłamywani” – powiedział urzędnik.

Elity wiedzą, że to nie będzie zaplanowane. Jest bardzo jasne, że wszędzie rzuca się wiele winy. Widzieliśmy w państwowych mediach komentarze o wprowadzającym w błąd Putina przez szefa armii.

Nie spodziewam się, że zobaczymy jakąś nieuchronną zmianę. Gdybyś pytał mnie rok temu, myślę, że ten obecny zespół będzie u władzy prawdopodobnie w 2000 roku. Myślę, że teraz jest to mniej jasne.

„To ogromny błąd. Wiele osób zdaje sobie teraz sprawę, że ten poważny błąd upokorzył Rosję. Będzie miał konsekwencje, ale myślę, że będzie trwał przez wiele miesięcy, jeśli nie lat”.

READ  Drop the Mic: żądanie republikańskiego senatora, aby nacisnąć przycisk ciszy Bidena wywołuje śmiech | Joe Biden

Zachodni urzędnicy powiedzieli, że Putin musi złagodzić swoje „niezwykle nieodpowiedzialne” groźby po ostrzeżeniu, że każdy atak na rosyjską ziemię może spotkać się z reakcją nuklearną.

Jego słowa zostały zinterpretowane jako ostrzeżenie dla Ukrainy, aby nie próbowała przywracać terytoriów Doniecka, Ługańska, Chersoniu i Zaporoża, jeśli zgodnie z oczekiwaniami zostaną one włączone do Rosji.

Rosja jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Używanie tego rodzaju języka jest całkowicie skandaliczne i wysoce nieodpowiedzialne. – Muszą złagodzić eskalację – powiedział jeden z urzędników.

Urzędnicy powiedzieli również, że potrzebne jest odpowiednie śledztwo w sprawie serii eksplozji, które uderzyły w rosyjskie gazociągi Nord Stream 1 i 2 w związku z podejrzeniami o celowy sabotaż ze strony Moskwy w celu zaostrzenia kryzysu energetycznego na Zachodzie.

Sprawa będzie musiała zostać zbadana poważnie, dokładnie i właściwie. „To bardzo poważny rozwój” – powiedział jeden z urzędników.

Było kilka eksplozji. Brzmi to bardzo podejrzanie, ale myślę, że musimy ustalić fakty, a następnie ustalić ich źródło”.