Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Władze Hongkongu rozprawiają się z obchodami placu Tiananmen

Upamiętnienie masakry na placu Tiananmen w Hongkongu zostało w dużej mierze wymazane, a sześć osób aresztowanych, gdy władze stłumiły obchody represji z 1989 r. wobec protestujących studentów.

Pomnik jest jednym z najbardziej drażliwych dla chińskich władz, gdzie dyskusja na temat cenzurowanych demonstracji na kontynencie oraz ocalonych lub rodzin ofiar jest rutynowo zatrzymywana lub przesłuchiwana.

Hongkong był gospodarzem największej corocznej uroczystości na chińskiej ziemi co 4 czerwca do tego czasu Zakazany w 2020 r., po roku protestów prodemokratycznych, które ogarnęły centrum finansowe. Następnie władze stłumiły sprzeciw, a Pekin rozszerzył swoją kontrolę nad półautonomicznym miastem.

Aresztowania miały miejsce w pobliżu Victoria Park, gdzie dziesiątki tysięcy mieszkańców zapala świece na pamiątkę wydarzenia. Wśród nich był 69-letni weteran, który stał przed parkiem w masce z napisem „Żałoba 4 czerwca”. Policja twierdziła, że ​​„namawiał innych do udziału w nieautoryzowanym zgromadzeniu”.

Zachodnie ambasady w Hongkongu również sprzeciwiły się ostrzeżeniom Pekinu, że powinien on „porzucić polityczne sztuczki” 4 czerwca, kiedy konsulaty USA i Unii Europejskiej wśród wielu przedstawicieli dyplomatycznych umieszczają świece w oknach swoich biur.

Urzędnicy powiedzieli, że zakaz w 2020 roku miał na celu kontrolowanie pandemii koronawirusa, ale krytycy oskarżyli rząd o wykorzystywanie kryzysu zdrowotnego jako wymówki do zdławienia sprzeciwu.

Grupa Liderów Hongkongu Sojuszu na rzecz Narodowo-Demokratycznych Ruchów Chin że tradycyjnie organizowane czuwania, Zostali aresztowani i wielu z nich przebywa w więzieniu.

Władze zamknęły Victoria Park w tym roku od piątku wieczorem do wczesnych niedzieli rano, a silna obecność policji w sobotę uniemożliwiła dostęp, ale niektórzy mieszkańcy znaleźli tajne sposoby upamiętnienia masakry.

Kościół katolicki od ponad trzech dekad celebruje to wydarzenie specjalną mszą, ale był w szoku Kardynał Zain aresztowany, były szef duchowieństwa, w zeszłym miesiącu. Został oskarżony o niezarejestrowanie funduszu utworzonego w celu pomocy w opłaceniu opłat prawnych i medycznych dla uczestników protestów w 2019 r. Kardynał Zinn zaprzeczył oskarżeniom.

READ  Na Antarktydzie odkryto największe na świecie miejsce hodowli ryb z 60 milionami gniazd

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Hongkongu zgromadziło się w 2014 roku, by zapalić świece w największą rocznicę masakry na placu Tiananmen na chińskiej ziemi © AP

Podczas sobotniej porannej mszy w Kolonii około 30 osób modliło się za „tych, którzy zginęli za sprawiedliwość”, mimo że diecezja katolicka odwołała nabożeństwa upamiętniające masakrę.

„Publiczne miejsca pamięci mogą zniknąć w tym roku”, powiedział jeden z wielbicieli, „ale to, co pamiętam w moim sercu, nie może odejść”.

Niektóre osoby nosiły elektroniczne świeczki i lampki telefonów komórkowych w pobliżu Victoria Park, gdy zapadała noc, mówiąc, że chcą „utrzymać pamięć przy życiu”.

Inni zostawili świece elektroniczne w budkach telefonicznych, podczas gdy funkcjonariusze zatrzymali się i otoczyli biały samochód z tabliczką „US 8964”, nawiązującą do daty masakry.

Uczniowie z Hongkongu również znaleźli sposoby na spokojne uczczenie tego wydarzenia. Uniwersytety były centralnym punktem w próbach Pekinu, by zniszczyć poparcie dla protestów prodemokratycznych w 2019 r., a stare pomniki masakry na placu Tiananmen zostały usunięte z kampusu.

Słup wstydu, ośmiometrowa rzeźba duńskiego artysty Jensa Galchiota, jest wystawiana na Uniwersytecie w Hongkongu od 1997 roku. zdemontowany W zeszłym roku w grudniu.

W tym miesiącu usunięto pomnik „Bogini Demokracji” na chińskim uniwersytecie w Hongkongu, replikę pomnika wzniesionego przez protestujących studentów na placu Tiananmen.

Organizatorzy powiedzieli, że w tym tygodniu studenci CUHK stworzyli małe repliki brakujących dzieł sztuki i ukryli je na terenie kampusu, aby inni mogli je znaleźć przed zakończeniem wydarzenia ze względu na „zwiększone ryzyko”.

W Makau, jednej z niewielu innych części Chin, w których odbywały się uroczystości upamiętniające, dopóki nie zostało to zabronione od 2020 r., Nie odbyły się żadne publiczne uroczystości po tym, jak władze stwierdziły, że ubiegłoroczne wydarzenia mogą stanowić „wandalizm”.

Czuwania odbyły się na placu Tiananmen, a na Tajwanie i w innych krajach odbyły się w ten weekend ceremonie upamiętniające, w tym demonstracja przed ambasadą chińską w Londynie, gdzie protestujący pokazali dużą replikę tekturowego czołgu.