Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Władimir Putin napada na Polskę, wojna na Ukrainie, amerykańscy „szpiedzy”, a Rosja przyłącza się do NATO |  Wiadomości ze świata

Władimir Putin napada na Polskę, wojna na Ukrainie, amerykańscy „szpiedzy”, a Rosja przyłącza się do NATO | Wiadomości ze świata

W dwugodzinnym wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi prezydent Rosji oświadczył także, że jest otwarty na rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim.


Sobota 10 lutego 2024 06:23, Wielka Brytania

Władimir Putin stwierdził, że dwie dekady temu Bill Clinton wprowadził go w błąd co do możliwego członkostwa Rosji w NATO.

Podczas długiego wywiadu z byłą prezenterką Fox News Tuckera CarlsonaPrezydent Rosji powiedział, że podczas wizyty na Kremlu w 2000 roku zapytał ustępującego prezydenta Clintona, czy jego kraj mógłby przystąpić do sojuszu.

Mówi, że Clinton najpierw zasugerował, że wierzy w to możliwe, a następnie wycofał swoje oświadczenie później tego wieczoru.

Wojna ukraińsko-rosyjska jest najnowszą
Co się stało z najgłośniejszymi krytykami Putina?


Obraz:
Władimir Putin podczas wywiadu z Tuckerem Carlsonem w Moskwie. Zdjęcie: Sputnik/Kavril Grigorov/Kremlin/Reuters

Prezydent przemawiał za pośrednictwem tłumacza Putin Powiedział: „Zapytałem go: «Bill, jak myślisz? Rosja Poprosiłem o wstąpienie do NATO. Jak myślisz, czy tak się stanie?

„Nagle powiedział: «Wiesz, to interesujące. Myślę, że tak».

„Ale wieczorem, kiedy spotkaliśmy się na kolacji, powiedział: «Wiesz, rozmawiałem z moim zespołem, nie, teraz nie jest to możliwe»”.

W trwającej ponad dwie godziny rozmowie Putin szczegółowo opisał historię Rosji i swój pogląd na stosunki tego narodu z Ukrainą od IX wieku po dzień dzisiejszy.

W temacie wojny UkrainaPowiedział Carlsonowi – który był głośnym krytykiem wsparcia USA dla Kijowa – że jest otwarty na rozmowy pokojowe. Wołodymyr Zełenski Powiedział jednak, że Rosja nie osiągnęła jeszcze swoich celów w kraju, w tym „denazyfikacji”.

Powiedział: „Nigdy nie wykluczamy negocjacji, zawsze pytamy, czy Rosja jest gotowa?

„Tak. Nie odmówiliśmy. Odmówili publicznie. No cóż, niech odwoła swój dekret [not to negotiate with Russia] i przystąpić do negocjacji. Nigdy nie odmówiliśmy.”


Obraz:
Zdjęcie: Tucker Carlson Network/Reuters

Putin dodał, że „nie pamięta”, kiedy ostatni raz rozmawiał z prezydentem Bidenem i że porażka Rosji na polu bitwy jest „niemożliwa”.

READ  APC obiecuje, że Polska dąży do pokojowych zmian

Powiedział: „Do tej pory było wiele szumu i wrzasku na temat zadania Rosji strategicznej porażki na polu bitwy. Ale teraz wyraźnie zdają sobie sprawę, że jeśli to możliwe, jest to trudne do osiągnięcia.

„Moim zdaniem jest to zdecydowanie niemożliwe. To nigdy nie nastąpi. Wydaje mi się, że rządzący na Zachodzie już sobie to uświadomili”.

Czytaj więcej:
Na wiecu zatrzymano kilkadziesiąt żon rosyjskich żołnierzy
W wyniku ostrzału co najmniej 28 osób zginęło w okupowanym przez Rosję mieście na Ukrainie
Rosja przedłuża areszt reportera „Wall Street Journal”.

Czy Ukraina może wygrać wojnę z Rosją?

Rosyjski prezydent dodał, że „nie jest zainteresowany” atakowaniem Polski ani Łotwy, twierdząc, że zrobi to tylko w przypadku ataku na Rosję.

„Wciąganie się w jakąś wojnę globalną jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, a wojna globalna doprowadzi całą ludzkość na skraj wyginięcia. To oczywiste” – mówi.

Należy jednak pamiętać, że w styczniu 2022 r. Putin oświadczył, że nie planuje inwazji na Ukrainę, na kilka dni przed wysłaniem czołgów i żołnierzy na granicę.

W sprawie reportera „Wall Street Journal” Iwana Gerszkowicza, który od prawie roku przebywa w rosyjskim więzieniu, Putin powiedział, że „nie wyda decyzji” o powrocie dziennikarza do USA, jeśli Stany Zjednoczone podejmą „środki wzajemne”.

Rosja oskarżyła Gerszkowicza o bycie amerykańskim szpiegiem, czemu Stany Zjednoczone zaprzeczają.


Obraz:
Iwan Gerszkowicz został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa podczas podróży reporterskiej do rosyjskiego miasta Jekaterynburg.

Tucker Carlson, w przeszłości zagorzały zwolennik Putina, został zwolniony z Fox News w kwietniu ubiegłego roku.

W 2016 roku dzięki swojemu programowi Tucker Carlson Tonight dostał się do wieczornego spotu w Fox News w godzinach największej oglądalności i szybko zyskał pozycję głównego gracza w tej stacji oraz wpływowego głosu w polityce republikanów.

READ  Bohaterskie serce Europy ~ Wyimaginowany konserwatysta

Często opowiadał się za teoriami spiskowymi i kwestiami skrajnie prawicowymi. Wielokrotnie kwestionował skuteczność szczepionek na Covid i porównywał rozkazy do „nazistowskich eksperymentów”.

Chociaż odniósł sukces wśród widzów, jego podburzające komentarze spowodowały, że niektórzy promotorzy zdystansowali się od programu.