Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Władimir Putin musi zbudować silny wizerunek Ukrainy – ale fasada się rozpada

Władimir Putin musi zbudować silny wizerunek Ukrainy – ale fasada się rozpada

TW ciągu ostatniego tygodnia pojawiły się twierdzenia, że ​​Władimir Putin chce, aby jego siły i naród rosyjski skupiły się na tym. Najpierw siły Moskwy, opierając się głównie na grupie najemników Wagnera, przejęły kontrolę nad miastem Bachmut na wschodzie Ukrainy. Po drugie, bojówki antykremlowskie zostały zmuszone do wycofania się z nalotu na terytorium Rosji, a bojownicy „zlikwidowani”. Po trzecie, ta taktyczna broń nuklearna została rozmieszczona na sąsiadującej z Rosją i sojuszniczej Białorusi.

Wszystkie te elementy mają na celu wywołanie poczucia władzy – idei, że Putin wraz z otaczającymi go ludźmi, w tym dowódcami armii, kontroluje inwazję, którą rozpoczął 15 miesięcy temu, najwyraźniej z zamiarem, aby trwała ona przez jakiś czas tygodni. Jednak powierzchowna fasada, którą próbuje utrzymać rosyjski prezydent, zaczyna blednąć.

Zacznijmy od ostatniego – i najprostszego – z tych wydarzeń: transferu taktycznej broni jądrowej na Białoruś. Putin ogłosił ten ruch w marcu. Oficjalnie upoważniające do tego dokumenty zostały podpisane w czwartek. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział później tego samego dnia, że ​​przenoszenie broni już się rozpoczęło. Rosja twierdzi, że rozmieszczenie wojsk jest odpowiedzią na „agresję NATO” – wsparcie militarne, jakiego sojusz udzielił Ukrainie.

READ  Szef Zdrowia: Trzecia fala Covid w Niemczech wymaga ścisłych środków Corona