Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Władimir Putin mówi, że Liz Truss była „szalona”, kiedy zgłaszała obawy dotyczące broni jądrowej |  wiadomości ze świata

Władimir Putin mówi, że Liz Truss była „szalona”, kiedy zgłaszała obawy dotyczące broni jądrowej | wiadomości ze świata

Władimir Putin twierdził, że Liz Truss była „szalona”, kiedy zgłaszała obawy dotyczące broni jądrowej.

Podczas ważnego przemówienia w Moskwie prezydent Rosji skierował krytykę pod adresem byłego premiera Wielkiej Brytanii.

Powiedział, że musiała być „trochę na uboczu” i stwierdził, że „nie powiedział nic zapobiegawczo o potencjalnym użyciu broni jądrowej przez Rosję”.

„Tylko sugerowaliśmy w odpowiedzi na wypowiedzi zachodnich przywódców” – dodał.

Podczas swojego przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ we wrześniu, Pani Truss Opisał groźby prezydenta Putina dotyczące użycia broni jądrowej jako „grzechotanie mieczy”.

Przemawiając w czwartek podczas telewizyjnej debaty na żywo w Moskwie, Pan Putin Oskarżył także Zachód o prowadzenie „niebezpiecznej, brudnej i śmiertelnej gry” na Ukrainie – i ostrzegł, że era hegemonii Zachodu dobiegła końca.

W dyskusji zatytułowanej Świat po hegemonii: sprawiedliwość i bezpieczeństwo dla wszystkich rosyjski prezydent starał się zrzucić winę za konflikt na Ukrainie wyłącznie na kraje zachodnie.

Putin ostrzega Zachód, że toczy „śmiertelną grę” – aktualizacja na żywo z Ukrainy

nie

„To nie my zorganizowaliśmy zamach stanu na Ukrainie, który zaowocował naszymi własnymi operacjami wojskowymi” – powiedział. „Nie jesteśmy tymi, którzy to zrobili.

„To Zachód popchnął nas do tego punktu” – powiedział. „Opowiadam się za stosunkami demokratycznymi”.

Powiedział zgromadzonej publiczności, że „nigdy nie zniesie” tego, co nakazuje mu reszta świata.

Wielokrotnie ostrzegał również przed używaniem terminu „specjalna operacja wojskowa” w odniesieniu do wojny: „Kto sieje wiatr, ten zbierze”.

pod zachodnim kciukiem

Putin wysłał swoje wojska do Ukraina 24 lutego często twierdził, że wsparcie Zachodu dla Ukrainy jest częścią szerszych wysiłków Waszyngtonu i jego sojuszników, by narzucić to, co nazywają światowym porządkiem opartym na regułach – taki, który on odrzuca.

„Próbowaliśmy nawiązać relacje z Zachodem i NATO, zaprzyjaźnić się z nimi, ale Zachód nakłada sankcje na tych, którzy nie chcą być pod ich kontrolą” – powiedział.

READ  Mapa: Dlaczego Rosja wysyła tak wielu żołnierzy do małego miasteczka Awdijewka?

Jak mówił, Chiny zadeklarowały, że są gotowe pogłębić swoje stosunki z Rosją – i stwierdziły, że jakakolwiek próba wykolejenia postępu obu krajów „nigdy nie zadziała”.

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin pozują do zdjęcia w kuluarach szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie.  Zdjęcie: AP
obrazek:
Prezydent Chin Xi Jinping z Putinem. Zdjęcie: AP

Putin odpowiedział, że stosunki Rosji z Chinami są na „bezprecedensowym poziomie” i określił chińskiego prezydenta Xi Jinpinga jako „bliskiego przyjaciela”.