Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Władimir Putin był zaskoczony brakiem „ostrych pytań” w wywiadzie Tuckera Carlsona |  Prezydent Rosji Władimir Putin

Władimir Putin był zaskoczony brakiem „ostrych pytań” w wywiadzie Tuckera Carlsona | Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził wdzięczność prawicowemu prezenterowi amerykańskiej telewizji Tuckerowi Carlsonowi za udzielenie mu wywiadu w zeszłym tygodniu, był jednak zaskoczony brakiem „trudnych pytań”.

Carlson, była gwiazda Fox News, opublikowała w czwartek w Moskwie dwugodzinny wywiad z Putinem, który trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie.

W środę Putin powiedział prezenterowi rosyjskiej telewizji Pawłowi Zarubinowi, że chce, aby Carlson działał bardziej agresywnie, co dałoby mu prawo do równie jasnej odpowiedzi.

„Szczerze mówiąc, myślałem, że będzie zachowywał się agresywnie i zadawał tak zwane ostre pytania. Nie tylko byłem na to gotowy, ale chciałem tego, bo dałoby mi to możliwość odpowiedzi w ten sam sposób” – stwierdził Putin w komentarzach emisja w środę.

W ciągu kilku godzin po wywiadzie z Zarubinem nie było żadnych oznak reakcji Carlsona poza gorącym poparciem dla Jakość moskiewskiego metra.

Wywiad Carlsona był pierwszym wywiadem Putina z amerykańskim dziennikarzem od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę prawie dwa lata temu, w którym Putin powiedział, że Zachód musi zrozumieć, że „niemożliwe” jest pokonanie Rosji na Ukrainie.

„Ponieważ nie jesteśmy w stanie prowadzić bezpośredniego dialogu [with the west] „Dzisiaj… musimy być wdzięczni panu Carlsonowi, że mógł tego dokonać dzięki swojej roli mediatora” – powiedział Putin.

Powiedział Zarubinowi, że jest zaskoczony, że Carlson nie przeszkadza mu dalej.

„Szczerze mówiąc, nie byłem do końca usatysfakcjonowany tym wywiadem” – powiedział Putin.

Kreml poinformował, że Putin zgodził się spotkać z Carlsonem, ponieważ podejście przyjęte przez byłego gospodarza Fox News odbiegało od „jednostronnych” relacji o konflikcie na Ukrainie w wielu zachodnich mediach.

Część zachodnich mediów krytykowała Carlsona za brak trudnych pytań w wywiadzie. Putin przyznał, że Carlson „kilka razy próbował mi przerwać”, ale pochwalił konserwatywnego dziennikarza bliskiego byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za jego „cierpliwość”.

READ  Wysłannicy Arabii Saudyjskiej i Omanu prowadzą rozmowy pokojowe z przywódcami Huti w Jemenie | Wiadomości Huti

W innym miejscu wywiadu z Zarubinem Putin powiedział, że woli Joe Bidena od Donalda Trumpa, ale jest gotowy współpracować z każdym amerykańskim prezydentem.

Zarubin zapytał prezydenta, kto jest dla nas „najlepszy” – Biden – Demokrata i Trump – Republikanin.

Putin odpowiedział bez wahania: „Biden”. „To bardziej doświadczony, bardziej przewidywalny polityk starej szkoły” – powiedział, ale dodał: „Będziemy współpracować z każdym amerykańskim prezydentem, któremu ufa naród amerykański”.

Dokumenty Kremla, które wyciekły w 2021 r., wskazywały, że Putin osobiście zezwolił na tajną operację mającą na celu wsparcie „obłąkanego psychicznie” Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w 2016 r. podczas zamkniętego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosji.

Putin i jego dowódcy bezpieczeństwa zgodzili się, że Biały Dom pod rządami Trumpa pomoże zabezpieczyć strategiczne cele Moskwy, w tym „niepokoje społeczne” w Stanach Zjednoczonych i osłabienie pozycji negocjacyjnej amerykańskiego prezydenta.

Reuters i Agence France-Presse wniosły wkład w powstanie tego raportu