Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wizyta Papieża na Węgrzech, zdominowanych przez wojnę ukraińską, została zdominowana przez Papieża

Wizyta Papieża na Węgrzech, zdominowanych przez wojnę ukraińską, została zdominowana przez Papieża

  • Przez Nicka Thorpe’a
  • BBC News, Budapeszt

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Papież Franciszek ma się spotkać z premierem Węgier Viktorem Orbanem

Papież Franciszek przybył na Węgry z trzydniową wizytą duszpasterską – swoją pierwszą pełną podróżą do tego kraju od czasu, gdy został papieżem 10 lat temu.

Tym, co go powstrzymało, była twarda antyimigrancka postawa premiera Viktora Orbana, w przeciwieństwie do sympatii 86-letniego papieża do wszystkich uchodźców.

To, co go tu teraz sprowadza, oprócz poparcia dla katolików, to wojna na Ukrainie.

Węgry i Ukraina mają wspólną granicę o długości 134 kilometrów (85 mil).

Ale w przeciwieństwie do innych przywódców UE, Orban odmówił wsparcia pomocy wojskowej dla Kijowa i utrzymywał stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Będzie to również podróż do Europy Środkowej, gdzie wciąż wieją wiatry lodowatej wojny” – powiedział papież przed wizytą.

Argentyński papież był już wcześniej w Europie Wschodniej – w 2019 r. w Rumunii, a w 2021 r. na Słowacji. W drodze na Słowację zatrzymał się na kilka godzin, aby odprawić w Budapeszcie Mszę św., zamykającą Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

Papież obiecał powrót, a ostrożna węgierska dyplomacja w Rzymie doprowadziła do wizyty, którą prorządowe media przedstawiały jako dyplomatyczne zwycięstwo Orbána, a nawet szansę na zakończenie międzynarodowej izolacji w związku z wojną na Ukrainie.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Węgry przygotowują się do wizyty papieskiej, która rozpocznie się w piątek

„Papież jest z nami” – czytamy w czwartkowym nagłówku w Magyar Nemzet, głównym dzienniku rządzącej partii Fidesz.

W artykule kontynuowano: „Z Rzymu papież Franciszek widzi właśnie tę niesprawiedliwą walkę i bezsensowną wojenną histerię”. Węgry odmówiły dostarczenia broni Ukrainie lub zezwolenia sojusznikom z NATO na dostarczanie jej przez węgierską przestrzeń powietrzną.

Ale w czwartek szef węgierskich sił zbrojnych Romulusz Rosyn Zende został zwolniony bez ostrzeżenia, bez podania przyczyny. Spekulacje medialne skupiły się na twierdzeniach nowego portalu śledczego Atlatso, że francuskie helikoptery wojskowe zostały dostarczone na Ukrainę przez bazę lotniczą na zachodnich Węgrzech.

Inny pogląd na wizytę papieża przedstawia András Hodász, były ksiądz rzymskokatolicki, który niedawno zrezygnował z kapłaństwa z powodu różnicy zdań z Kościołem i nacisków, by milczeć.

„Diabeł tkwi w szczegółach” – powiedział Hodasz dla BBC. „Węgierski rząd wzywa do pokoju za wszelką cenę. I natychmiastowego zawieszenia broni, które może potwierdzić obecną linię frontu. Jest to sprzeczne ze słowami Ojca Świętego, że Rosja musi wycofać się do starych granic. Papież uznaje słuszne prawo Ukrainy do Samoobrona.”

Powiedział, że te same osoby publiczne, które w przeszłości potępiały papieża za imigrację, teraz witają go z otwartymi ramionami. Zauważył, że „opinia publiczna wydaje się równie niestabilna i podatna na manipulacje jak wiatr”.

To pierwsza zagraniczna podróż Papieża od czasu hospitalizacji z powodu zapalenia oskrzeli pod koniec marca. Przed wizytą spotkał się z premierem Ukrainy Denisem Szmyhalem, który zaprosił go do odwiedzenia Kijowa.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Papież wypowiadał się przeciwko wojnie i cierpieniu Ukraińców – ale kraju nie odwiedził

Później w piątek papież Franciszek spotka się z panem Orbanem i prezydent Węgier Katalinem Novakiem, architektem prób kraju zachęcania par do posiadania większej liczby dzieci.

W sobotę papież spotka się z ubogimi, bezdomnymi i uchodźcami z Ukrainy, Afganistanu, Sudanu, Iranu, Iraku i Pakistanu. Wśród nich był Abuzar Soltani, Irańczyk nawrócony na chrześcijaństwo, który spędził 18 miesięcy w areszcie w węgierskiej „strefie tranzytowej”.

Węgierski rząd ma specjalne biuro wspierające prześladowanych chrześcijan na całym świecie.

Głównym konfliktem w przeszłości między papieżem Franciszkiem a rządem węgierskim była sympatia papieża dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl, w przeciwieństwie do wrogości rządu węgierskiego.

Podczas gdy papież przywiózł ze sobą syryjskich uchodźców z obozu Moria na Lesbos, Urban zbudował ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż 175-kilometrowej granicy z Serbią i zasugerował, że wszyscy migranci są potencjalnymi terrorystami.

Aby wjechać na Węgry drogą lądową, potencjalna osoba ubiegająca się o azyl musi poprosić o pozwolenie na złożenie wniosku w ambasadzie węgierskiej w Belgradzie. Według danych Węgierskiego Komitetu Helsińskiego, organizacji zajmującej się prawami człowieka, w 2022 r. złożono 16 wniosków, z których tylko czterem osobom zezwolono na wjazd do kraju.

Z drugiej strony Węgry były hojne dla ukraińskich uchodźców, pomagając w zeszłym roku 2,5 milionom w całym kraju i wspierając około 35 000, którzy zdecydowali się zostać.

Wizyta Papieża kończy się w niedzielę celebracją Mszy św. na placu Kossutha, przed węgierskim parlamentem. Oczekuje się, że przybędą setki tysięcy ludzi, w tym Węgrzy z krajów sąsiednich.