Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiodące gospodarki świata zgadzają się na globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych

Wiodące gospodarki świata zgadzają się na globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych

Po intensywnych negocjacjach w Paryżu w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wiodące gospodarki świata podpisały plan zmuszenia międzynarodowych korporacji do płacenia minimalnej globalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości co najmniej 15 procent.

Przełomowa umowa między 130 krajami zapewni, że duże firmy, w tym Big Tech, będą płacić co najmniej 100 miliardów dolarów rocznie dodatkowych podatków, a większa część tych pieniędzy trafi do krajów, w których prowadzą większość swojej działalności.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdziła, że ​​zasady powinny zostać opracowane w przyszłym roku i wdrożone w 2023 roku.

Tylko dziewięć ze 139 krajów biorących udział w rozmowach odmówiło przystąpienia, w tym Irlandia, Estonia i Węgry. Wszystkie główne kraje G-20 poparły ten plan pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

Matthias Kormann, nowy sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, pochwalił porozumienie, mówiąc, że zapewni ono „duże międzynarodowe korporacje wszędzie płacą sprawiedliwą część podatków”.

Jednak po wyrażeniu zgody na wielokrotne cięcia w celu zapewnienia krajom możliwości dalszego korzystania z niskich podatków w celu zachęcania do inwestycji, podkreślił, że przepisy nie mają na celu narzucenia wszędzie takiego samego systemu podatku od osób prawnych.

Pakiet ten nie eliminuje konkurencji podatkowej. . . Ale nakłada na to wielostronnie uzgodnione ograniczenia”. „Uwzględnia również różne interesy przy stole negocjacyjnym, w tym interesy małych gospodarek i rozwijających się jurysdykcji”.

Prezydent USA Joe Biden powiedział: „Dzięki globalnemu zestawowi minimalnych podatków międzynarodowe korporacje nie będą już w stanie nastawiać krajów przeciwko sobie, starając się obniżyć stawki podatkowe i chronić swoje zyski kosztem dochodów publicznych”.

Ale odnosząc się do potencjalnie trudnych bitew w Kongresie, Kevin Brady, czołowy republikanin w Komisji Środków i Środków Izby Reprezentantów, powiedział, że umowa była „niebezpieczną kapitulacją gospodarczą, która wysyła amerykańskie miejsca pracy za granicę”.

READ  Rosja ponosi „ogromne straty”, Orban twierdzi, że Ukraina „nie może wygrać”, a Białoruś wzywa do rozmów pokojowych

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz pochwalił tę umowę, nazywając ją „ogromnym krokiem naprzód w kierunku większej sprawiedliwości podatkowej”, podczas gdy brytyjski minister finansów Rishi Sunak podkreślił, że zapewni ona „zapewnienie, że wielonarodowi giganci technologiczni płacą właściwy podatek we właściwych krajach”.

Wyłączenia i zwolnienia nie wystarczyły, aby usatysfakcjonować osiem krajów, które sprzeciwiły się ramom, w tym Irlandię, Estonię i Węgry, które są członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Pozostałe kraje to Barbados, Kenia, Nigeria, Sri Lanka, Saint Vincent i Grenadyny. Peru wstrzymało się od głosu, ponieważ nie miało rządu, który mógłby podejmować decyzje.

Była to presja polityczna wywierana na niektóre raje podatkowe i centra inwestycyjne, w tym Szwajcarię i Bahamy. Oczekuje się, że stracą znaczące zyski, gdy zasady wejdą w życie.

Umowa składa się z dwóch elementów umowy, którą główne gospodarki Grupy Siedmiu zawarły w zeszłym miesiącu, ale z dodatkiem znacznie bardziej szczegółowych i specjalnych zasad dla niektórych sektorów i firm.

W udanej próbie zaangażowania się w Chinach, Indiach i niektórych krajach Europy Wschodniej, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zaproponowała odliczenie od globalnego minimalnego systemu podatkowego, opartego na zasadzie „istotnej”, aby zasady nie miały zastosowania do zachęt dla przedsiębiorstw inwestycje podatkowe w rzeczowe aktywa trwałe, takie jak maszyny i urządzenia.

Światowa branża żeglugowa również skorzystała ze zwolnienia, ponieważ prawie niemożliwe jest ustalenie, gdzie znajdują się podmioty.

Element umowy, który ma na celu zmuszenie największych korporacji międzynarodowych do płacenia wyższych podatków tam, gdzie działają, a nie w miejscu ich siedziby, będzie początkowo dotyczył tylko największych firm o obrotach przekraczających 20 miliardów euro. Jednak po siedmiu latach próg ten spadnie do 10 mld euro.

Firmy te będą musiały przeznaczyć na podatki 20-30 proc. swoich zysków powyżej 10-proc. marży krajom, w których prowadzą działalność na podstawie ich sprzedaży. Dzięki temu giganci technologiczni, grupy luksusowe i firmy farmaceutyczne będą płacić wyższe podatki w krajach, w których prowadzą działalność.

READ  COP26: Przywódcy G20 zgadzają się na złagodzenie planu klimatycznego przed szczytem w Glasgow | wiadomości ze świata

W uzgodnionym oświadczeniu OECD stwierdzono, że firmy działające w regulowanych usługach finansowych, górnictwie, naftowo-gazowym zostaną wyłączone z tych przepisów.

W zamian za zgodę na opodatkowanie niektórych podatków pobieranych przez Stany Zjednoczone od Google, Amazon, Apple i Facebooka przez inne kraje, pozostali sygnatariusze porozumienia OECD zobowiązali się do zniesienia podatków od swoich usług cyfrowych. Specjalne zasady zagwarantują, że Amazon zostanie objęty nowymi ramami OECD, nawet jeśli marża zysku firmy spadła poniżej minimum.

Dodatkowe raporty Em Williamsa w Waszyngtonie i Guya Chazana w Berlinie