Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wimbledon 2023: Andy Murray mógłby zagrać w Arabii Saudyjskiej na imprezach ATP

Wimbledon 2023: Andy Murray mógłby zagrać w Arabii Saudyjskiej na imprezach ATP

  • Jonathana Jurico
  • BBC Sport na Wimbledonie

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Andy Murray jest numerem jeden na świecie i trzykrotnym mistrzem Major

Andy Murray nie wykluczył gry w Arabii Saudyjskiej, jeśli turnieje ATP Tour odbędą się w kraju Zatoki Perskiej – wcześniej powiedział, że nie będzie tam startował.

Były numer jeden na świecie, 36 lat, wcześniej odrzucił wielomilionowe oferty na zorganizowanie wystaw w Arabii Saudyjskiej.

Ale mówi, że pytanie staje się „trochę inne”, jeśli ATP – które rozmawiało z inwestorami z Arabii Saudyjskiej – zdecyduje się przenieść tam turnieje.

„To zdecydowanie coś, o czym muszę pomyśleć” – powiedział.

„Niestety, tak wygląda teraz wiele sportów”.

W zeszłym tygodniu szef ATP Tour, Andrea Gaudenzi, powiedział, że rozmawiał z potencjalnymi inwestorami na temat możliwości organizowania wydarzeń w Arabii Saudyjskiej.

Naród od dawna jest krytykowany za kwestie związane z prawami człowieka, w tym brak praw kobiet, kryminalizację homoseksualizmu, ograniczanie wolności słowa i stosowanie kary śmierci.

Pomimo pewnych reform pod rządami saudyjskiego następcy tronu Mohammeda bin Salmana, w tym zniesienia zakazu prowadzenia pojazdów przez kobiety, aktywiści nadal określają stan praw człowieka w Arabii Saudyjskiej jako „straszny”.

Odpowiadając na komentarze Godinziego z zeszłego miesiąca, Murray powtórzył, że nie zagra w Arabii Saudyjskiej.

Ale mówiąc ponownie o problemie na Wimbledonie w sobotę, Szkot zasugerował, że może niechętnie musiałby tam zagrać, gdyby nie miało to negatywnego wpływu na jego karierę.

„W przeszłości, kiedy poproszono nas, aby tam zagrać, poproszono nas o zagranie w turniejach pokazowych” – powiedział Murray, który w ostatnich latach odrzucał oferty do 1,5 miliona funtów.

„Jeśli staną się głównymi turniejami w trasie, pytanie stanie się trochę inne i będzie to trudne pytanie.

„Kiedy zaczniesz je tracić, oczywiście zostaniesz za to ukarany”.

Arabia Saudyjska wykorzystała swoją potęgę finansową, aby zwiększyć swoje wpływy w świecie sportu w ostatnich latach, co doprowadziło do oskarżeń o „pranie sportu” w celu poprawy swojej globalnej reputacji.

Posunięcia obejmują finansowanie kontrowersyjnych zawodów LIV Golf oraz głośne przejęcie klubu angielskiej Premier League Newcastle United przez suwerenny fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej.

Fundusz Inwestycji Publicznych sfinansował zachęcenie supergwiazdy piłki nożnej Cristiano Ronaldo do gry w krajowej lidze, wielu graczy Premier League przenosi się tego lata na lukratywne kontrakty oraz zorganizowanie ważnych wydarzeń bokserskich, takich jak Anthony Joshua kontra Oleksandr Usyk.

Novak Djokovic, który w tym miesiącu chce pobić rekord wszech czasów w 24 turniejach głównych na Wimbledonie, uważa, że ​​rozmowy o inwestycjach Arabii Saudyjskiej w tenis będą tylko „kwestią czasu”.

„Myślę, że jako sport indywidualny na światowym poziomie jesteśmy prawdopodobnie najbliżej golfa pod względem sposobu, w jaki postrzegamy ten sport” – powiedział 36-letni Serb.

„Myślę, że z tego przykładu prawdopodobnie możemy się wiele nauczyć, trochę pozytywów, trochę negatywów, i spróbować ustrukturyzować umowę – jeśli zmierza w tym kierunku – w odpowiedni sposób.

„To musi chronić integralność sportu, jego tradycje i historię, ale nadal może być rozwijane w sposób, który czyni go istotnym”.

Arabia Saudyjska podobno zwróciła się do kobiet w sprawie zorganizowania imprezy, która prawdopodobnie będzie prestiżowym finałem sezonu.

Wielka Amerykanka Billie Jean King, współzałożycielka WTA i długoletnia orędowniczka praw LGBT i równości płci, uważa, że ​​kobiecy organ zarządzający powinien „zaangażować” Arabię ​​Saudyjską w celu wprowadzenia zmian.

Polska numer jeden na świecie, Iga Świątek, powiedziała, że ​​będzie „gotowa do gry wszędzie”, gdzie WTA zdecyduje się organizować rundy.