Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Willliam Dart: NZSO świętuje Matariki niesamowitym Nga Hihi o Matariki

Willliam Dart: NZSO świętuje Matariki niesamowitym Nga Hihi o Matariki

Zjednocz publiczność… nowy Maestro Gemma. Zdjęcie/Anthony Chang

Nowozelandzka Orkiestra Symfoniczna wystąpiła w Auckland 2021 jako przedostatni z dwoma bardzo różnymi koncertami.

Piątkowy wieczór był dla Nga Hihi o Matariki, „symfonicznej” celebracji Matariki Garetha Farra.

Był naprawdę niesamowity akustycznie, ale czy można by oczekiwać czegoś mniej od tego kompozytora, skoro wzywa nas do jego królestwa brzęk metalofonów i tajemnicza pokusa gamelanowa?

Soliści Mere Boynton i Ariana Tikao byli równie niesamowici, choć dla mnie szeroka waiata okazała się nieco zbyt tajemnicza.

Dwujęzyczna broszura programowa mocno informuje nas, że słowa te reo Maori „w jakiś sposób przekażą tym, którzy są otwarci i energiczni na to doświadczenie”. Pomimo niesamowitego głosu Boyntona i zwodniczego tikao dla taonga puoro, byłbym wdzięczny za tłumaczenie.

Muzyka Farra trwała niecałą godzinę, miała wiele do zrobienia i pomimo świetnego muzycznego pędzla kompozytora była bardzo dyskursywna, wymagała większej przejrzystości i blasku niż szybujących smyczków.

Jeśli w tym wszystkim była zjednoczona obecność, to była to dyrygentka orkiestry, Gemma Neo, o skąpej sile, z kucykami kołyszącymi się i ramionami rozpościerającymi się we wszystkich kierunkach, jak w choreografii.

Taniec był w centrum sobotniej imprezy Święto wiosny, a New definitywnie wyczarował głęboką suspensę podstawowej muzyki Strawińskiego.

Nie potrzebowaliśmy jednak rozpraszających efektów wizualnych na dużym ekranie Nocturnal, który czasami irytująco nie był zsynchronizowany; Większość z nas odeszła od fantazji Disneya.

W prawdziwym przewrocie organizacyjnym Michael Huston otworzył wieczór wyborem utworów fortepianowych Chopina zaaranżowanych jako balet Les Sylphides, który, jak się okazało, był otwarciem na pogodę Strawińskiego w 1913 roku.

W rękach Hustona walc błyszczał jak w paryskim salonie, a podłogowe mazurkaty przypominały nam o polskich korzeniach Chopina. A czy pianista sugerował, że zbliża się wiosenny obrzęd, gdy obdarowywał nas delikatnymi, płaszczowymi rytmami współczesnej muzyki Chopina?

READ  Trwa śledztwo w sprawie kieszonkowca Strymera oskarżonego o przejechanie samochodem psa

co lub co: Nowozelandzka Orkiestra Symfoniczna
Gdzie: Ratusz w Auckland
gdy: Piątek sobota.