Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka ława przysięgłych w Gruzji zarekomendowała postawienie aktu oskarżenia trzem amerykańskim senatorom

Wielka ława przysięgłych w Gruzji zarekomendowała postawienie aktu oskarżenia trzem amerykańskim senatorom

podpis pod zdjęciem,

Senatorowi Gruzji Lindsey Graham nie postawiono zarzutów

Jak wynika z nowo opublikowanego raportu, specjalna wielka ława przysięgłych w Gruzji zarekomendowała postawienie w stan oskarżenia jednego z senatorów oraz dwóch byłych senatorów USA i 18 innych sojuszników byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Prokuratura zdecydowała się jednak nie stawiać im zarzutów o rzekome próby odwrócenia wyników wyborów w 2020 roku w państwie.

Jury głosowało za rekomendacją postawienia zarzutów republikańskiej senator Lindsey Graham oraz byłym senatorom Kelly Loefflerowi i Davidowi Perdue.

Pełny raport został opublikowany w piątek.

Dokument, którego większość była wcześniej zapieczętowana, daje najjaśniejszy jak dotąd obraz myślenia tajnej ławy przysięgłych badającej, czy Trump i jego sojusznicy złamali prawo w Gruzji podczas wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku.

Dochodzenie zakończyło się postawieniem w zeszłym miesiącu zarzutów karnych Trumpowi i 18 innym oskarżonym za rzekome spiskowanie mające na celu unieważnienie wyników wyborów.

Wszyscy nie przyznali się do popełnienia tych zarzutów.

W sumie wielka ława przysięgłych postawiła zarzuty 39 osobom. Ostatecznie zarzuty postawiono 19 osobom, w tym panu Trumpowi.

Komisja spędziła siedem miesięcy, przesłuchując około 75 świadków. Mieli szerokie uprawnienia dochodzeniowe i mogli zalecić postawienie zarzutów na podstawie swoich ustaleń, ale nie mieli uprawnień do wniesienia oskarżenia.

W raporcie wielkiej ławy przysięgłych szczegółowo opisano każdy głos, w którym przedstawiono zarzuty kluczowych postaci zaangażowanych w śledztwo, w tym Trumpa.

Jednak faktyczny dokument pokazuje sprzeciw wśród członków 23-osobowej komisji.

Dwóch jurorów głosowało przeciwko postawieniu zarzutów osobom oskarżonym o udawanie fałszywych wyborców. Uważali, że zostali „wprowadzeni w błąd i zrozumieli swój obywatelski obowiązek”.

Przypisy pod każdym głosem dają wgląd w różnice między nimi. Podziały mogą stanowić wyzwanie dla prokuratorów na ostatnim procesie, podczas którego ława przysięgłych musi jednomyślnie głosować, aby skazać.

W raporcie zauważono, że jeden z przysięgłych wyrażający odmienne zdanie uważał, że pani Loeffler i pan Perdue „sprzyjali swojej bazie politycznej”, składając fałszywe oświadczenia na temat wyników wyborów podczas ubiegania się o reelekcję, ale to niekoniecznie czyni ich „winnymi przestępczość.” Kryminalny spisek.”

Stosunkowo podstawowy raport nie precyzuje, jakie działania podjął każdy z senatorów, które prowadziłyby do postawienia potencjalnych zarzutów. Mniej wiadomo jednak o ich publicznych oświadczeniach i prywatnych działaniach po wyborach w 2020 roku.

Zarówno Loeffler, jak i Perdue ubiegali się o reelekcję w 2020 r. Publicznie wspierali próby Trumpa kwestionowania wyników wyścigu prezydenckiego i powtarzali bezpodstawne twierdzenia o możliwym powszechnym oszustwie.

Ponowne przeliczenie głosów i kontrola nie wykazały żadnych takich oszustw w Gruzji i potwierdziły zwycięstwo Joe Bidena w tym stanie.

Pani Loeffler broniła swoich działań w piątkowym oświadczeniu, twierdząc, że „przemawia w obronie uczciwości wyborów”.

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: „Myślę, że podjęłam odpowiedzialną decyzję” – mówi Lindsey Graham.

Pani Willis zapoznała się także z telefonami, które pan Graham wykonał do najwyższego urzędnika wyborczego stanu wkrótce po wyborach, a także innymi działaniami.

Skontaktował się z sekretarzem stanu Gruzji Bradem Raffenspergerem, aby zapytać, czy można wyrzucić niektóre karty do głosowania korespondencyjnego. O sprawie poinformował „Washington Post”..

W piątek Graham zaprzeczył oskarżeniom, twierdząc, że dzwoniąc do Raffenspergera, po prostu wykonywał swoją pracę i pytał o uzasadnione obawy dotyczące możliwego oszustwa wyborczego.

„Czuję się komfortowo, jeśli chodzi o pytania, które zadaliście” – powiedział. „W ostatecznym rozrachunku wykonałem swoją pracę”.

Graham wielokrotnie formułował zarzuty wobec Trumpa i zalecany wobec niego akt oskarżenia jako motywowane politycznie.

Biuro pana Perdue nie odpowiedziało natychmiast na prośby o komentarz.

Dodatkowe kluczowe osoby, które nie zostały postawione w stan oskarżenia, to były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn, prawnik i doradca Boris Epshtein oraz prawniczka Cleta Mitchell.

W piątkowym oświadczeniu opublikowanym w swoim serwisie społecznościowym Truth Social Trump stwierdził, że raport wielkiej ławy przysięgłych jest „niewiarygodny”, dodając, że ławnicy chcieli „oskarżyć każdego, kto oddycha”.

Prokurator okręgowy hrabstwa Fulton, Fannie Willis, powołała specjalną wielką ławę przysięgłych wkrótce po wyborach prezydenckich w USA w 2020 r. W przeciwieństwie do typowej wielkiej ławy przysięgłych, ta miała uprawnienia dochodzeniowe.

Komisja została wybrana w maju 2022 r., a raport końcowy przedstawiła w styczniu. Większość z nich do tej pory pozostawała zapieczętowana.

Tego lata pani Willis powołała drugą wzorcową wielką ławę przysięgłych, która głosowała za skazaniem Trumpa i 18 innych oskarżonych w szeroko zakrojonej sprawie o ściąganie haraczy.

W akcie oskarżenia zarzuca się, że dziewiętnastka współpracowała w celu nielegalnego unieważnienia wyników wyborów w 2020 r., wywierając presję na urzędników wyborczych w Gruzji, nękając pracowników komisji wyborczych i organizując grupę fałszywych członków Kolegium Elektorów w celu oddania fałszywego głosu na Trumpa.

Trump, główny kandydat do nominacji Partii Republikańskiej na prezydenta w 2024 r., był czterokrotnie stawiany w stan oskarżenia, w tym w sprawie Gruzji.

Wielokrotnie potępiał oskarżenia jako motywowane politycznie i celowo mające na celu wykolejenie jego ambicji prezydenckich.