Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania zaproponowała wysłanie czołgów do Polski w celu przetransportowania polskiego ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę

Wielka Brytania zaproponowała wysłanie czołgów do Polski w celu przetransportowania polskiego ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę

Boris Johnson mówi, że Wielka Brytania zaproponowała wysłanie czołgów do Polski w celu dostarczenia własnej broni na Ukrainę.

Premier zapowiedział, że wkrótce po dwóch miesiącach Wielka Brytania ponownie otworzy swoją ambasadę – a sojusznicy zachodni przygotowują się do zagwarantowania Ukrainie bezpieczeństwa przez długi czas, aby chronić ją przed rosyjską okupacją.

Przemawiając w New Delhi, Johnson przyznał, że nie naciskał na premiera Indii Narendrę Modiego, aby porzucił neutralne stanowisko w sprawie konfliktu. Ostrzegł, że wojna może potrwać do końca przyszłego roku i że Władimir Putin może osiągnąć jeszcze więcej celów wojennych.

Ale obiecał zwiększyć brytyjskie wsparcie dla Kijowa: „Widzimy więcej tego, co możemy zrobić, aby uzupełnić kraje takie jak Polska, mogą chcieć wysłać więcej broni, aby chronić Ukraińców. wysłać część swoich samolotów T72 na Ukrainę”.

W dłuższej perspektywie Wielka Brytania jest gotowa do zawarcia porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą – w tym ze Stanami Zjednoczonymi, Francją i Niemcami – które według premiera „zapobiegnie odrzuceniu” przy jednoczesnym uniknięciu konieczności przystąpienia tego kraju . Według NATO.

Johnson nalegał, że bezpieczeństwo zapewniane przez NATO zostanie zmniejszone i że wszyscy jego członkowie zgodzą się wypowiedzieć wojnę każdemu krajowi, który zaatakuje jeden z jej własnych krajów, ale Rosja zostanie powiadomiona, jeśli powtórzy swój atak na Ukrainę – lub zaatakuje ten kraj. Terytorium jak osiem lat temu – przywódcy Kijowa zbliżą się do zachodniego wywiadu i broni, by się bronić.

Źródło z nr 10 stwierdziło: „To bardzo wczesna myśl o tym, co stanie się po wojnie i skąd możemy być pewni, że to, co wydarzyło się w 2014 roku, nie powtórzy się”.

Przemawiając na konferencji prasowej w Delhi w New Delhi, premier powiedział, że ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Melinda Simmons, która przebywa w Polsce od początku wojny, i członkowie jej zespołu w przyszłym tygodniu wznowią misję na Ukrainie.

READ  Libańska firma Dar Al Handasah Consultants otwiera nowe biuro w Polsce

Służby dyplomatyczne zostaną wznowione, a niektórzy Ukraińcy ubiegający się o azyl w Wielkiej Brytanii mogą złożyć wniosek bezpośrednio, bez konieczności opuszczania kraju w celu skontaktowania się z władzami brytyjskimi. Chociaż delegacja UE na Ukrainę wróciła piętnaście dni temu, większość zachodnich ambasad w Kijowie była zamknięta.

Według urzędników, Johnson i Modi dyskutowali o wojnie na Ukrainie przez 15 minut w piątek, ale premier nie oskarżył bezpośrednio indyjskiego przywódcy o to, że walczył z Kijowem ani za bojkot kluczowych głosów w jedności. Kraje. Wielka Brytania ma nadzieję na rozszerzenie umów obronnych i energetycznych z Indiami, co z czasem zbliży kraj do Zachodu.