Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania rzuca wyzwanie Elonowi Muskowi w wyścigu o dostęp do Internetu szerokopasmowego | sektor technologii

TSą niewidoczne gołym okiem, ale mogą pozostawić smugę światła przez teleskop astronomiczny. Nad naszymi głowami co miesiąc rozszerza się konstelacja maleńkich satelitów krążących wokół Ziemi. Często nie większe niż lodówka, są częścią nowego wyścigu kosmicznego, w którym konkurenci ścigają się, aby wysłać szerokopasmowy Internet do najtrudniej dostępnych miejsc na Ziemi.

Najlepsi kandydaci to Starlink, wspierany przez amerykańskiego przedsiębiorcę technologicznego Elona Muska, oraz OneWeb, należący częściowo do brytyjskich podatników. Plan tej ostatniej, polegający na zbudowaniu sieci 650 satelitów, jest podstawą Strategia kosmiczna Wielkiej BrytaniiOdsłonięto go we wrześniu.

W 2020 roku OneWeb stanął w obliczu bankructwa, a rząd został przekonany do ratowania go. Dla Borisa Johnsona był to dar z nieba. Wielka Brytania odbiła się od Brexitu przed projektem satelity Galileo UE, a Dominic Cummings, Faun Tech i starszy doradca, zachwalający sieć jako drogę powrotną w kosmos.

OneWeb w tamtym czasie koncentrowało się na wykorzystaniu satelitów do dostarczania dokładnych informacji o lokalizacji dla wszystkiego, od map smartfonów po śledzenie służb ratunkowych.

Cummings uważał marnotrawstwo 400 milionów funtów podatników przez Johnsona na 20% udziałów jako doskonały przykład inwestycji o wysokim ryzyku i wysokim zwrocie, której rząd potrzebuje, aby uniknąć pozostawienia na ścieżce powolnej technologii. Inni opisali to jako bezsensowny hazard publicznych pieniędzy i „nacjonalizm obezwładniający silną politykę przemysłową”. Niektórzy eksperci sugerowali, że Wielka Brytania „kupiła złe satelity”. Powiedzieli, że satelity internetowe na niższej orbicie okołoziemskiej OneWeb są gorsze od systemów GPS o wyższej orbicie, takich jak Galileo, amerykański GPS i rosyjski system Glonass.

Ale teraz, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na szerokopasmowy dostęp satelitarny, Wielka Brytania mogła – być może nieumyślnie – kupić sobie ważne miejsce w innej innowacyjnej, ale rozwijającej się branży kosmicznej.

Odmłodzony OneWeb przyciągnął inwestycje japońskiego Softbanku, amerykańskiego Hughes Network Systems i indyjskiego Bharti Enterprises. Bharti jest największym udziałowcem z 38,6%, podczas gdy sprzedaż w Wielkiej Brytanii spadła z 45% do 19,3%, na równi z francuskim Softbank i Eutelsat, które planują więcej 120 milionów funtów wstrzykniętych Ten miesiąc.

READ  Ziemia właśnie otrzymała wiadomość za pomocą wiązki laserowej z odległości 16 milionów kilometrów

OneWeb i Starlink to jedyni operatorzy szerokopasmowi, którzy faktycznie posiadają Umieszczanie satelitów w kosmosieA OneWeb jest gotów zapewnić szybki dostęp do Internetu, szczególnie w odległych obszarach. Analitycy twierdzą, że problem polega na tym, że Johnson, który kilka tygodni temu ujawnił Wielką Brytanię Nowa ambitna strategia kosmiczna – Od razu nazwano ją Galaktyczną Brytanią – nie zdała sobie jeszcze sprawy ze swojego potencjału.

Statek kosmiczny przewożący satelity OneWeb. Zdjęcie: Reuters

„Kiedy Wielka Brytania wycofała się z systemu Galileo, straciliśmy dostęp do pewnych rodzajów usług, które były niezbędne dla naszej krajowej infrastruktury” – powiedział Marek Siebart, profesor geodezji kosmicznej na University College London. „Rząd próbował utkać OneWeb jako tani i szybki sposób dostarczania PNT [positioning, navigation and timing] Usługi, to był po prostu bardzo zły pomysł. Jeszcze nie zrezygnowali z tego pomysłu”.

Drugą stroną, jak mówi, jest to, że z 322 satelitami OneWeb już na orbicie i ukończeniem prawie połowy swojej planety, Wielka Brytania jest dobrze przygotowana, aby wejść na lukratywny i geopolitycznie korzystny rynek usług szerokopasmowych.

„Kiedy zaczniesz przejmować kawałek kosmosu przez wystrzelenie satelitów, to trochę tak, jak przejmowanie krainy Dzikiego Zachodu: innym ludziom też będzie trudniej pracować” – powiedział Ziebart. „Widać, że wiele osób ustawia się w kolejce, aby spróbować uruchomić tego rodzaju technologię [and] Gdyby wszystko się powiodło, Wielka Brytania znalazłaby się na pozycji lidera technicznego. W interesie rządu Wielkiej Brytanii jest dostęp do tego typu infrastruktury telekomunikacyjnej. Z perspektywy polityki kosmicznej posiadanie wycinka modelu satelity komunikacyjnego LEO jest naprawdę rozsądne, ponieważ to jest nowy model”.

Starlink z siedzibą w stanie Waszyngton, który ma do dyspozycji zasoby Muska i całą flotę SpaceX, ukradł marsz na konkurentów, w tym Amazon Projekt Kuipera. Wystrzeliła prawie 1800 satelitów, uzyskała zgodę na kolejne 10 000 i złożyła zamówienie na konstelację 42 000 – wszystko to, podczas gdy wszyscy oprócz OneWeb wciąż są na Ziemi.

READ  Diamenty wydobywane z głębi ziemi zawierają niespotykany minerał

Starlink jest również jedynym operatorem, który opracował funkcjonalną stację naziemną przetwarzającą sygnał z przestrzeni kosmicznej do Internetu z prędkością do 300 Mb/s, która, jak mówi Musk, zgodnie z harmonogramem zakończy w tym miesiącu trwającą rok fazę testów beta. Spodziewaj się, że zaoferujesz przenośną wersję odbiornika o stałej lokalizacji, alias Dishy McFlatfacekoniec roku.

Tymczasem projekt Kuipera, z inwestycją 10 miliardów dolarów od Jeffa Bezosa, otrzymał zgodę federalną na 3236 satelitów, a w kwietniu podpisał na ten temat kontrakt z United Launch Alliance. Opublikowano pierwsze dziewięć lotówW terminach jeszcze nieustalonych. Inne projekty obejmują m.in Konstelacja 13 000 osób z Chin; Mały projekt satelitarny od prywatnej firmy astrane kierowanie na Alaskę. oraz Telesat, kanadyjska firma, która wygrała 1,44 miliarda CAD (841 milionów funtów) dotacji rządowej Planowane jest 298 sieci satelitarnej.

Unia Europejska prowadzi dochodzenie w sprawie uruchomienia konstelacji, która ma zapewnić satelitarne usługi szerokopasmowe do 2024 r. „Nie możemy mieć pierwszej usługi w 2040 r. Jeśli to zrobimy, zginiemy” – Jean-Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w Airbusie, prowadzi studium wykonalności, Na Europejskiej Konferencji Kosmicznej w styczniu. jednak w zeszłym miesiącu ten Telegraf niedziela wzmiankowany Fakt, że Bruksela rozważała własną inwestycję w OneWeb, stwarza możliwość przyłączenia się Unii Europejskiej do istniejącego konsorcjum brytyjsko-indyjskiego w celu przejęcia Starlink.

Do tej pory OneWeb, z Gwarantowana inwestycja to już blisko 5 miliardów dolarów, prawdopodobnie nie będzie w stanie dorównać Starlink, a ostatecznie Kuiper, pod względem zakresu, zamożności lub wielkości bazy klientów.

I nie próbuj. Neil Masterson, dyrektor generalny OneWeb Powiedział CNBC Wierzono, że zapotrzebowanie na szerokopasmową łączność satelitarną może wspierać wielu dostawców. „Istnieją pewne obszary, w których będziemy konkurować, ale rządy zawsze będą kupować więcej niż jedną usługę” – powiedział. „Wielu graczy będzie mogło z powodzeniem poruszać się po swoich rynkach”.

READ  CryptoCom kupuje przestrzeń reklamową na Super Bowl 2022 jako ostatni duży komercyjny ruch w tym roku

Szerokopasmowy internet satelitarny również spotkał się z krytyką. Astronomowie i ekolodzy są źli na zanieczyszczenie światłem Z satelitów na niskiej orbicie lokalizatory śmieci kosmicznych zgłaszają znacznie zwiększone ryzyko kolizji. A. został zaprojektowany przez studentów Ziebart Scenariusz 10 lat Pokazuje alarmujący wzrost liczby orbitujących satelitów.

Pan Jan Krasidis z Uniwersytetu w Buffalo, który doradza NASA w sprawie śmieci kosmicznych, powiedział: „Obserwujemy już około 23 000 obiektów wielkości softballa i większych. Dodanie większej liczby satelitów byłoby problemem pod względem unikania kolizji”.

Ale rynek wydaje się nieograniczony. jedna potencjalna grupa klientów, Przede wszystkim strona internetowa firmy QuartzMogą to być ci, którzy chcą obejść cenzurę w reżimach takich jak Korea Północna i Afganistan. Tradycyjnymi klientami mogą być służby ratunkowe, wojsko, rolnictwo i rejsy wycieczkowe — każdy, kto szuka szybkiego dostępu do Internetu, gdzie połączenia przewodowe nie są dostępne.

Cummings, architekt inwestycji rządowych OneWeb, już dawno zniknął z rządu, ale z Przemysł lotniczy w Wielkiej Brytanii Mając 16 miliardów funtów rocznie i 45 000 miejsc pracy, Johnson nie ma powodu, by odchodzić z OneWeb.