Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania: Rosyjska agencja FSB jest oskarżona o przeprowadzanie zamachów stanu w ukraińskich miastach | Rosja

Wielka Brytania uważa, że ​​potężna rosyjska agencja wywiadowcza, FSB, otrzymała zadanie próby zorganizowania zamachów stanu w głównych ukraińskich miastach po jakiejkolwiek inwazji Kremla.

Ocena jest taka, że ​​atak będzie świadkiem Rosja Uderz najpierw w cele wojskowe, a następnie okrąż stolicę Kijów i prawdopodobnie inne duże miasta, w oczekiwaniu, że sabotażyści FSB spróbują zainstalować prorosyjskie przywództwo w głębi kraju.

Nie przedstawiono żadnych konkretnych dowodów uzasadniających ten dwuetapowy plan, niemniej jednak Wielka Brytania uważa, że ​​jest to centralny scenariusz inwazji, mający na celu „zmianę reżimu” na Ukrainie, ponieważ Rosja stara się uniknąć rozlewu krwi i wojen miejskich wysokiego ryzyka po ataku na jego sąsiada.

Wielka Brytania i USA wierzą, że Rosja zgromadziła teraz siły zdolne do inwazji na Ukrainę po zgromadzeniu ponad 135 000 żołnierzy wokół jej granicy. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w weekend, że uważa, że ​​atak jest teraz „bardzo prawdopodobny” i Kawałki rodzinne wakacje.

Oba kraje zachodnie wydały w ostatnich tygodniach serię ostrzeżeń wywiadowczych o zamiarach Rosji wobec Ukrainy, w tym o planach Kremla Operacje „fałszywa flaga” jako pretekst do inwazjioraz że grupa pięciu byłych ukraińskich polityków, z których większość została zwerbowana do udziału w zamachu stanu,

Niektóre zostały przyjęte zdecydowanie w Kijowie i gdzie indziej. Czterech z pięciu polityków jest teraz w Moskwie, Uczyń ich rosyjskie stosunki sprawą publicznąPodczas gdy były ukraiński deputowany Jewwin Murrajew V powiedział Zakazano wjazdu do Rosji Nie było „publicznych dowodów” jego zaangażowania.

Rosja zaprzecza, że ​​ma jakiekolwiek plany zaatakowania swojego południowego sąsiada i określiła zachodnie ostrzeżenia jako „histerię”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również starał się umniejszać możliwość inwazji, mówiąc w sobotę: „W tej chwili panika jest największym wrogiem ludu”.

Na Ukrainie istnieją również wątpliwości co do możliwości zainstalowania jakichkolwiek prorosyjskich przywódców w Kijowie i innych dużych miastach, nawet w kontekście najazdu wojskowego, biorąc pod uwagę powszechną w tym kraju wrogość wobec Moskwy.

READ  Czterech obywateli USA jest oskarżonych o pracę dla rosyjskiej agencji szpiegowskiej w celu ingerowania w wybory

Jednak źródła zachodnie obawiają się, że Władimir Putin nie docenił głębi opinii publicznej na Ukrainie. „Wiele nadmiernie optymistycznych ocen zostało wprowadzonych aż do szczytu na Kremlu” – powiedział jeden z urzędników.

Podkreślono podobny wieloetapowy plan Z niemieckiej gazety Bild Powiedziała na początku tego miesiąca na podstawie obcego źródła wywiadu. Gazeta poinformowała następnie, że Rosja będzie wówczas dążyć do powołania prokremlowskiego parlamentu i aresztowania ukraińskich działaczy i liderów opozycji.

W odpowiedzi rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Bild „przekroczył wszelkie możliwe granice ludzkości, prawdziwej moralności i etyki”.

Ukraińska agencja wywiadowcza SBU i inne organizacje wielokrotnie ujawniały dowody ingerencji FSB w tym kraju od początku wojny z Rosją w 2014 roku. Pod koniec ubiegłego roku FIU poinformowała, że ​​odkryła spisek mający na celu przemycenie do kraju materiałów wybuchowych z okupowanych przez Rosję Krym. .

Zełenski powiedział pod koniec listopada, że ​​odkryto spisek zamachu stanu, dodali urzędnicy Zostało zaplanowane przez oficera FSB Dysydenci z MSW Ukrainy, którzy przenieśli się na Krym.

Odpowiedzialność za Ukrainę w ramach FSB spoczywa na jej Piątej Służbie, która odpowiada za operacje wywiadowcze w krajach byłego Związku Radzieckiego. Jej liderem jest Serge Beseda, który w 2014 roku znalazł się na listach sankcji USA, UE i Wielkiej Brytanii.

Beseda To było pożądane przez Ukrainę za przesłuchanie go w następstwie antyrosyjskiej rewolucji na Majdanie w lutym 2014 r., uważając, że było to częścią nieudanej próby kontrolowania brutalnych wysiłków mających na celu stłumienie powszechnych protestów. Moskwa powiedział, że był obecny, aby pomóc zapewnić ochronę ambasady rosyjskiej w okresie niepewności.