Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania: Rosyjska agencja FSB jest oskarżona o przeprowadzanie zamachów stanu w ukraińskich miastach | Rosja

Wielka Brytania uważa, że ​​potężna rosyjska agencja wywiadowcza, FSB, otrzymała zadanie próby zorganizowania zamachów stanu w głównych ukraińskich miastach po jakiejkolwiek inwazji Kremla.

Ocena jest taka, że ​​atak będzie świadkiem Rosja Uderz najpierw w cele wojskowe, a następnie okrąż stolicę Kijów i prawdopodobnie inne duże miasta, w oczekiwaniu, że sabotażyści FSB spróbują zainstalować prorosyjskie przywództwo w głębi kraju.

Nie przedstawiono żadnych konkretnych dowodów uzasadniających ten dwuetapowy plan, niemniej jednak Wielka Brytania uważa, że ​​jest to centralny scenariusz inwazji, mający na celu „zmianę reżimu” na Ukrainie, ponieważ Rosja stara się uniknąć rozlewu krwi i wojen miejskich wysokiego ryzyka po ataku na jego sąsiada.

Wielka Brytania i USA wierzą, że Rosja zgromadziła teraz siły zdolne do inwazji na Ukrainę po zgromadzeniu ponad 135 000 żołnierzy wokół jej granicy. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w weekend, że uważa, że ​​atak jest teraz „bardzo prawdopodobny” i Kawałki rodzinne wakacje.

Oba kraje zachodnie wydały w ostatnich tygodniach serię ostrzeżeń wywiadowczych o zamiarach Rosji wobec Ukrainy, w tym o planach Kremla Operacje „fałszywa flaga” jako pretekst do inwazjioraz że grupa pięciu byłych ukraińskich polityków, z których większość została zwerbowana do udziału w zamachu stanu,

Niektóre zostały przyjęte zdecydowanie w Kijowie i gdzie indziej. Czterech z pięciu polityków jest teraz w Moskwie, Uczyń ich rosyjskie stosunki sprawą publicznąPodczas gdy były ukraiński deputowany Jewwin Murrajew V powiedział Zakazano wjazdu do Rosji Nie było „publicznych dowodów” jego zaangażowania.

Rosja zaprzecza, że ​​ma jakiekolwiek plany zaatakowania swojego południowego sąsiada i określiła zachodnie ostrzeżenia jako „histerię”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również starał się umniejszać możliwość inwazji, mówiąc w sobotę: „W tej chwili panika jest największym wrogiem ludu”.

Na Ukrainie istnieją również wątpliwości co do możliwości zainstalowania jakichkolwiek prorosyjskich przywódców w Kijowie i innych dużych miastach, nawet w kontekście najazdu wojskowego, biorąc pod uwagę powszechną w tym kraju wrogość wobec Moskwy.

Jednak źródła zachodnie obawiają się, że Władimir Putin nie docenił głębi opinii publicznej na Ukrainie. „Wiele nadmiernie optymistycznych ocen zostało wprowadzonych aż do szczytu na Kremlu” – powiedział jeden z urzędników.

Podkreślono podobny wieloetapowy plan Z niemieckiej gazety Bild Powiedziała na początku tego miesiąca na podstawie obcego źródła wywiadu. Gazeta poinformowała następnie, że Rosja będzie wówczas dążyć do powołania prokremlowskiego parlamentu i aresztowania ukraińskich działaczy i liderów opozycji.

W odpowiedzi rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Bild „przekroczył wszelkie możliwe granice ludzkości, prawdziwej moralności i etyki”.

Ukraińska agencja wywiadowcza SBU i inne organizacje wielokrotnie ujawniały dowody ingerencji FSB w tym kraju od początku wojny z Rosją w 2014 roku. Pod koniec ubiegłego roku FIU poinformowała, że ​​odkryła spisek mający na celu przemycenie do kraju materiałów wybuchowych z okupowanych przez Rosję Krym. .

Zełenski powiedział pod koniec listopada, że ​​odkryto spisek zamachu stanu, dodali urzędnicy Zostało zaplanowane przez oficera FSB Dysydenci z MSW Ukrainy, którzy przenieśli się na Krym.

Odpowiedzialność za Ukrainę w ramach FSB spoczywa na jej Piątej Służbie, która odpowiada za operacje wywiadowcze w krajach byłego Związku Radzieckiego. Jej liderem jest Serge Beseda, który w 2014 roku znalazł się na listach sankcji USA, UE i Wielkiej Brytanii.

Beseda To było pożądane przez Ukrainę za przesłuchanie go w następstwie antyrosyjskiej rewolucji na Majdanie w lutym 2014 r., uważając, że było to częścią nieudanej próby kontrolowania brutalnych wysiłków mających na celu stłumienie powszechnych protestów. Moskwa powiedział, że był obecny, aby pomóc zapewnić ochronę ambasady rosyjskiej w okresie niepewności.

READ  Rosja zawetuje rezolucję ONZ w sprawie ogłoszonej aneksji, a Chiny wstrzymują się od głosu