Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania pozostaje w tyle za Włochami jako potęga kosmiczna „trzeciego poziomu”, ostrzegają posłowie

Wielka Brytania stała się mocarstwem „trzeciej rangi” w kosmosie i obecnie pozostaje w tyle za Włochami po tym, jak nie udało się opracować skutecznego programu po Brexicie, ostrzegła ponadpartyjna grupa posłów.

Komisja ds. Obrony stwierdziła, że ​​po wycofaniu się Wielkiej Brytanii z unijnego projektu Galileo nastąpił „nie do zaakceptowania” brak postępów w opracowywaniu systemu nawigacji satelitarnej na miarę XXI wieku.

Po przeprowadzeniu dochodzenia w tej sprawie komisja stwierdziła, że ​​podejściu rządu do bezpieczeństwa w kosmosie „brakuje spójności, jasności i kierunku” i wezwała do powołania dedykowanego ministra ds. przestrzeni kosmicznej.

Tobias Ellwood, starszy konserwatywny deputowany, przewodniczący komisji, powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę „w dużym stopniu” odrzuciła ideę kosmosu jako domeny obronnej.

Na początku tego roku Rosja zmusiła brytyjski OneWeb do anulowania planowanych startów rakiet w kontrolowanym przez Rosyjską Agencję Kosmiczną Kazachstanie i skonfiskowała satelity londyńskiej firmy.

Pan Ellwood powiedział: „W nadchodzących latach wzmocnienie naszych zdolności kosmicznych okaże się kluczowe dla obrony i bezpieczeństwa narodu. Podczas tego dochodzenia usłyszeliśmy, że Wielka Brytania jest w najlepszym razie potęgą kosmiczną trzeciego poziomu, pozostającą w tyle. Włochy.”

W 2018 r. rząd Theresy May zawiesił partnerstwo z Brukselą w sprawie systemu Galileo w Unii Europejskiej, Pomimo zainwestowania w program 1,2 miliarda funtów Zaprojektowany w celu zwiększenia możliwości nawigacji satelitarnej bloku.

W 2020 roku rząd Borisa Johnsona uruchomił Program GPS, Nawigacji i Przestrzeni Czasowej (SBPP) jako alternatywę dla projektu Unii Europejskiej.

Ellwood powiedział, że brytyjski projekt „zniknął w eterze”, a Wielka Brytania ryzykuje teraz „cofnięcie się dalej od naszych rówieśników i przeciwników”, dodając: „Brak postępu jest nie do przyjęcia”.

Komitet Obrony wyraził zaniepokojenie przejęciem przez Rosję satelitów OneWeb i wezwał rząd do przeprowadzenia „ścisłej kontroli” planowanej fuzji OneWeb i Eutelsat.

Opublikowany w środę raport grupy partyjnej Defense Space wezwał również do większej „odpowiedzialności” w wydatkach cywilnych i obronnych w kosmosie.

READ  Model nadprzewodnictwa ze 100 000 równań zawiera teraz tylko 4 dzięki AI: ScienceAlert

„W ciągu następnej dekady Ministerstwo Obrony wyda 1,4 miliarda funtów na rozwój nowych zdolności kosmicznych” – powiedział przewodniczący komisji.

Pan Ellwood dodał: „Biorąc pod uwagę niefortunne osiągnięcia departamentu w dostarczaniu dużych projektów na czas iw ramach budżetu, mamy poważne obawy, że historia się powtórzy i nadal będziemy rozliczać kierownictwo”.

niezależny Skontaktuj się z rządem w celu uzyskania komentarza.