Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania nakłada sankcje na Białoruś, ale prezydent Łukaszenka mówi „udusić ich”

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że reżim „nadal miażdży demokrację i łamie prawa człowieka” na Białorusi rok po „sfałszowanych wyborach”

Białoruscy aktywiści wzywają do zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki (fot. Omar Marquez/Getty Images)

Wielka Brytania nałożyła sankcje na Białoruś, aby zwiększyć presję na prezydenta Aleksandra Łukaszenkę w sprawie łamania praw człowieka wobec przeciwników politycznych i dziennikarzy.

Białoruski reżim przejął władzę rok temu w wyborach, które zdaniem krytyków były sfałszowane, co doprowadziło do protestów dziesiątek tysięcy ludzi na ulicach Mińska.

Łukaszenko, wspierany przez Moskwę, odpowiedział brutalną rozprawą ze swoimi krytykami, wielu z nich aresztowano lub zesłano za granicę.

Wielka Brytania zakazała eksportu białoruskiego potażu i ropy naftowej z Białorusi, a także ograniczyła transakcje finansowe rządu i banków państwowych.

Środki te uniemożliwiają również ich samolotom latanie lub lądowanie w Wielkiej Brytanii oraz wszelką pomoc techniczną dla prezydenckiej floty luksusowych odrzutowców.Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko
(

zdjęcie:

Obrazy Getty’ego)
Otrzymuj codzienne poranne informacje polityczne prosto na swoją skrzynkę odbiorczą. Zapisz się na bezpłatny biuletyn Mirror Politics

Sankcje zachodnie jak dotąd niewiele zrobiły, aby przekonać Łukaszenkę, który sprawuje władzę w byłej republice sowieckiej od 1994 roku, do zmiany kursu z rozprawiania się z przeciwnikami politycznymi.

Ale minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział: „Te sankcje pokazują, że Wielka Brytania nie zaakceptuje działań Łukaszenki od czasu sfałszowanych wyborów.

„Reżim Łukaszenki nadal niszczy demokrację i narusza prawa człowieka na Białorusi.

„Produkty państwowego przemysłu Łukaszenki nie będą sprzedawane w Wielkiej Brytanii, a nasze linie lotnicze nie dotkną jego floty luksusowych samolotów”.

Jednak białoruski prezydent powiedział, że Wielka Brytania powinna „zdusić” sankcje, dodając: „Jesteście psami Ameryki”.

Analitycy twierdzą, że unijne sankcje mające na celu ukaranie Łukaszenki za represje pozostawią go w dużej mierze bez szwanku i będą w stanie dalej finansować gospodarkę i siły bezpieczeństwa.

Tymczasem polskie władze poinformowały, że od piątku granicę Polski z Białorusią przekroczyła rekordowa liczba migrantów.

Polska i Litwa, które w ostatnich tygodniach odnotowały wzrost nielegalnej imigracji, oskarżyły Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów do wywierania nacisku na Unię Europejską w celu zniesienia sankcji.

Warszawa uważa też, że to sposób na odpowiedź Polsce za udzielenie schronienia Kristinie Tsimanoskiej, białoruskiej lekkoatletce, która odmówiła powrotu do domu z igrzysk olimpijskich w Tokio.

READ  Polacy stoją na czele rozwoju Uniwersytetu w Angoli