Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Więcej w drodze” w turecko-polskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Ambasador Turcji w Warszawie powiedział w poniedziałek, że współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i handlu z Polską, która jako pierwszy kraj NATO lub UE kupiła drony z Turcji, będzie w najbliższym czasie kontynuowana w szybszym tempie.

W maju Polska podpisała umowę na zakup 24 opancerzonych statków powietrznych Pyro DP2 typu ziemia-powietrze od tureckiej firmy Baker, eksportującej ten sam model na Ukrainę, do Kataru i Azerbejdżanu.

Sprzedaż nastąpiła podczas państwowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Ankarze.

Po raz pierwszy sprzedaliśmy najważniejszy sprzęt bezpieczeństwa NATO i Unii Europejskiej. To dopiero początek. Reszta nadejdzie ”- powiedział Czyngis Kamil Ferret w Anatolian Agency (AA).

Tureckie drony stały się popularne od czasu użycia sprzętu w Syrii, Libii i Azerbejdżanie podczas konfliktów na całym świecie.

Ferret podkreślał silne stosunki dyplomatyczne z Polską, które mają co najmniej 600 lat i odwołuje się do wielu wspólnych płaszczyzn kulturowych.

Ambasador powiedział, że stosunki z Polską w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i handlu ulegną dalszemu przyspieszeniu.

„Stosunki ulegną znacznej poprawie we wszystkich obszarach, takich jak gospodarka, turystyka, handel i wojsko”.

„Mieliśmy obroty na poziomie około 6 miliardów dolarów. Nasi prezydenci postawili sobie za cel zwiększenie tego do 10 miliardów dolarów. Od tego roku zwiększamy go do około 8 miliardów dolarów” – powiedział.

Dodał, że pod względem turystycznym Turcja jest jedną z trzech najlepszych destynacji dla polskich podróżników.

Przed epidemią około 900 tys. Polaków przeniosło się do Turcji. Teraz po Covit-19 nasze oczekiwania najpierw wzrosną do 500 000, a następnie osiągną 1 milion, zanim dotrą do 1,5 miliona za trzy lata ”- wyjaśnił.

Podkreślając fakt, że Polska jest sojusznikiem NATO, Ferret powiedział, że Warszawa będzie wspierać Turcję w ramach Unii Europejskiej.

„Wspierają Turcję w geografii, w której się znajdują, a my wspieramy ich w geografii, w której istnieją” – powiedział.

READ  Rosja widzi wzrost eksportu kolei do Chin i Azji

Ambasador powiedział, że minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusolu miał odwiedzić Polskę w przyszłym tygodniu przed oficjalną wizytą ministra obrony Hulosi Agar.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ma złożyć oficjalną wizytę w Polsce w ciągu najbliższego roku.