Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Więcej usług podobnych do ChatGPT powstaje w Chinach. Oto kilka ostatnich ogłoszeń

  • W tym tygodniu Alibaba Cloud zaprezentował chatbota w stylu ChatGPT Tongyi Qianwen w Chinach, który zostanie wdrożony we wszystkich produktach firmy, od komunikacji korporacyjnej po e-commerce.
  • Firma SenseTime, wspierana przez Alibaba, niedawno zaprezentowała swój duży model sztucznej inteligencji SenseNova oraz chatbota skierowanego do użytkownika o nazwie SenseChat.

Od czasu uruchomienia ChatGPT w listopadzie 2022 r. firmy w Chinach promują swoje plany rozwój podobnej technologiiwedług Chatbot napędzany sztuczną inteligencją Przez OpenAI nie została udostępniona na rynku chińskim. Największą nadzieją kraju na dogonienie ChatGPT była płatna Ernie Bot firmy Baidu.

Chociaż była to wyboista premiera bez podglądu na żywo 16 marca, pierwsi użytkownicy stwierdzili, że Ernie ma lepsze tłumaczenia z angielskiego na chiński niż ChatGPT. Erniego Baidu Rynek chiński był reklamowany jako najbliższa chińska odpowiedź na ChatGPT. Z biegiem czasu coraz więcej firm technologicznych w Chinach wkracza ich odpowiedzi do ChatGPT.

Jednak sztuczna inteligencja zawsze odgrywała kluczową rolę w rozwoju sektora technologicznego w Chinach. W 2018 roku prezydent Xi Jinping przyznał, że sztuczna inteligencja jest strategicznie ważna i może doprowadzić do rewolucji technologicznej i zmian w przemyśle, co ma „głęboki wpływ na rozwój gospodarczy, postęp społeczny i model międzynarodowej ekonomii politycznej”.

W kolejnych latach w kraju pojawiły się „Cztery małe smoki” — Cloudwalk Technology, Megvii, SenseTime i Yitu — z których wszystkie skupiały się na dziedzinie sztucznej inteligencji do rozpoznawania wizualnego. Szybko do przodu w tym tygodniu, wspierany przez Alibaba SenseTime zaprezentował swój pakiet nowych usług AI, duży model AI Sense Nova i skierowany do użytkownika chatbot SenseChat, opracowany z wykorzystaniem dostępu firmy do ogromnych zbiorów danych i głębokiej mocy obliczeniowej.

READ  Europa przygotowuje się do dalszych cięć w rosyjskim eksporcie ropy i gazu

według Bloomberg raportZ pomocą personelu Xu przedstawił, w jaki sposób SenseChat może opowiedzieć historię o kocie łowiącym rybę za pomocą wielu rund pytań i odpowiedzi. Następnie pokazał, jak bot może pomóc w pisaniu kodu komputerowego, odpowiadaniu na proste pytania w języku angielskim lub chińskim i tłumaczeniu ich na działający produkt.

„Dzięki SenseNova możemy zapewnić klientom supermarket dużych modeli AI”, powiedział Xu, dodając, że firma zaprasza swoich partnerów do kontaktu i aktualizacji dużego modelu razem z nami. Xu powiedział również, że programiści-ludzie wykonują obecnie około 80% pracy związanej z rozwojem sztucznej inteligencji, ale w przyszłości ciężar zostanie odwrócony, tak aby sztuczna inteligencja mogła obsłużyć 80% wysiłku, podczas gdy ludzie wezmą 20% pracy na kierowanie i dopracowanie .

„Model sztucznej inteligencji może również pomóc w sprawdzaniu krzyżowym, kompilowaniu i przeglądaniu kodu” – powiedział. Tego samego dnia Xu zaprezentował narzędzie do przetwarzania obrazu o nazwie Miaohua, czyli „rysuj w kilka sekund”. Następnie pojawia się kolejna demonstracja produktu o nazwie Ruying lub „jak cień”, który może modelować ruchy człowieka w celu animowania obiektu cyfrowego w filmie.

Poza Baidu i SenseTimeInną wielką chińską marką, która zanurzyła się w przestrzeni ChatGPT, jest Alibaba. W tym tygodniu jego ramię w chmurze, Alibaba Cloud, ujawniło swój najnowszy duży model językowy o nazwie Tongyi Qianwen za pośrednictwem swojego oficjalnego konta WeChat. Chiński gigant chmurowy otworzył swojego chatbota do testów beta dla klientów korporacyjnych tylko dla zaproszonych.

„Tongyi Qianwen zostanie wkrótce zintegrowany ze wszystkimi aplikacjami biznesowymi w ekosystemie Alibaba, od komunikacji korporacyjnej, inteligentnej pomocy głosowej, handlu elektronicznego i wyszukiwania po nawigację i rozrywkę, aby jeszcze bardziej poprawić wrażenia użytkowników” – powiedziała firma.

Zdolny do odpowiadania na pytania w języku chińskim i angielskim, model zostanie po raz pierwszy opublikowany w DingTalk, cyfrowej platformie współpracy i tworzenia aplikacji Alibaba, oraz w Tmall Genie, dostawcy inteligentnych urządzeń domowych z obsługą IoT. Alibaba Cloud zapewni również swoim klientom dostęp do Tongyi Qianwen w chmurze i pomoże im budować niestandardowe duże modele językowe.

READ  Izraelska firma BICI Solutions przejmuje stanowisko kierownicze w Polskiej Grupie Aerospace Medix

Firma poinformowała również, że programiści wkrótce będą mogli uzyskać dostęp do Tongyi Qianwen Alibaba Cloud, aby tworzyć własne aplikacje AI na dużą skalę, wzmacniając ekosystem oprogramowania AI w różnych sektorach. „Tongyi Qianwen”. Jako interfejs API jest również dostępny Deweloperzy w Chinach mogą teraz ubiegać się o testy beta. Możliwości multimedialne, w tym rozumienie obrazu i konwersja tekstu na obraz, zostaną wkrótce dodane do modelu Tongyi Qianwen, aby zapewnić użytkownikom bardziej atrakcyjne funkcje AI.