Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wideo Pentagonu pokazuje, jak rosyjski odrzutowiec zrzuca paliwo na amerykańskiego drona | Wiadomości, sport, praca

Pentagon powiedział, że to zdjęcie pochodzi z wideo opublikowanego w czwartek, 16 marca 2023 r., Pokazującego rosyjski Su-27 zbliżający się z tyłu drona MQ-9 i zaczynający wypluwać paliwo, gdy przelatywał nad Morzem Czarnym. Pentagon opublikował materiał filmowy, na którym rosyjski samolot dokonuje niebezpiecznego przechwycenia drona zwiadowczego Sił Powietrznych USA w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym. (Departament Obrony USA za pośrednictwem AP)

KIJÓW, Ukraina (AP) – w czwartek Pentagon opublikował wideo, na którym, jak powiedział, rosyjski myśliwiec wlał paliwo do samolotu rozpoznawczego sił powietrznych USA, zanim samolot bojowy odciął śmigło drona w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, rozbijając się na Morzu Czarnym . oraz podnoszenie napięć między Moskwą a Waszyngtonem w związku z wojną na Ukrainie.

Tymczasem Polska oświadczyła, że ​​przekazuje Ukrainie dziesiątki myśliwców MiG-29, stając się pierwszym członkiem NATO, który spełnił coraz bardziej naglące prośby Kijowa o samoloty bojowe.

Pentagon powiedział, że 42-sekundowy kolorowy materiał odtajniony przez wojsko USA pokazuje rosyjski Su-27 zbliżający się z tyłu drona MQ-9 Reaper i strzelający paliwem, gdy go mijał. Wydaje się, że zrzut paliwa miał na celu oślepienie instrumentów optycznych drona, aby wypędzić go z obszaru.

Przy drugim podejściu ten sam samolot lub inny rosyjski myśliwiec, który przesłaniał MQ-9, uderzył w śmigło drona, uszkadzając ostrze, według armii USA, która powiedziała, że ​​następnie wyrzuciła drona na morze.

Film opublikowany przez Pentagon nie pokazuje wydarzeń przed lub po pozornym zrzuceniu paliwa, ani nie pokazuje rosyjskiego samolotu uderzającego w drona.

Rosja powiedziała, że ​​jej myśliwce nie trafiły w drona i twierdziła, że ​​dron spadł po wykonaniu ostrego manewru.

Zapytany w czwartek, czy Rosja spróbuje odzyskać wrak drona, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że decyzja należy do wojska. „Jeśli uznają za konieczne zrobienie tego na Morzu Czarnym w interesie naszych interesów i bezpieczeństwa, zrobią to” – powiedział. Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, powiedział w środę, że próba zostanie podjęta.

READ  Sandra L. Wilson 1942-2022 | Wiadomości, sport, praca

Amerykańscy urzędnicy wyrazili przekonanie, że z drona nie pozostanie nic o wartości militarnej, nawet jeśli Rosji uda się odzyskać wrak. Pozostawili otwartą możliwość próby odzyskania części zestrzelonego samolotu o wartości 32 milionów dolarów, który, jak powiedzieli, rozbił się na wodach o głębokości od 4000 do 5000 stóp (1200 do 1500 metrów), mimo że Stany Zjednoczone nie mają żadnych statków w okolicy.

Rosja i państwa członkowskie NATO rutynowo przechwytują swoje samoloty bojowe, ale incydent z dronem był pierwszym od czasów zimnej wojny zestrzeleniem amerykańskiego samolotu podczas takiego starcia, co wzbudziło obawy, że może to zbliżyć USA i Rosję do bezpośredniego konfliktu.

Moskwa wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie lotami amerykańskiego wywiadu w pobliżu Krymu, który Rosja przejęła od Ukrainy w 2014 roku i nielegalnie zaanektowała.

W środę wysocy rangą dowódcy wojskowi i obrony USA i Rosji mówili o zniszczeniu drona, potwierdzając powagę zdarzenia.

Rozmowy między sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem a rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu, a także między przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Markiem Milleyem a szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerijem Gierasimowem były pierwszy od października

W swoim raporcie z rozmowy z Austinem rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że Szojgu oskarżył Stany Zjednoczone o sprowokowanie incydentu poprzez ignorowanie ograniczeń lotów nałożonych przez Kreml w związku z operacjami wojskowymi na Ukrainie.

Kreml argumentuje, że dostarczając Ukrainie broń i dzieląc się informacjami wywiadowczymi z Kijowem, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy aktywnie zaangażowali się w trwającą już 13 miesięcy wojnę.

Ministerstwo Obrony stwierdziło, że takie działania USA „są obarczone eskalacją sytuacji w regionie Morza Czarnego”, ostrzegając, że Moskwa „odwzajemni wszelkie prowokacje”.

MQ-9, który ma rozpiętość skrzydeł 66 stóp (20 m), zawiera naziemną stację kontroli i sprzęt satelitarny. Jest zdolny do przenoszenia amunicji, ale Air Force Brig. Gen. Pat Ryder, rzecznik Pentagonu, nie powiedział, czy dron był uzbrojony.

READ  Holandia i Polska kończą wąskie zwycięstwa w Billie Jean King Cup

Wydanie wideo jest najnowszym przykładem dostarczania przez administrację Bidena ustaleń wywiadu publicznego w trakcie wojny. Administracja oświadczyła, że ​​chce podkreślić rosyjską działalność złośliwą, a także plany rosyjskich operacji dezinformacyjnych, aby sojusznicy mogli zachować jasność co do intencji Moskwy.

Biały Dom skierował decyzję o uwolnieniu go do Austin, ponieważ Pentagon i doradcy bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena zgodzili się, że ważne jest, aby świat zobaczył, co się stało, według urzędnika administracji zaznajomionego z procesem podejmowania decyzji. Urzędnik, który poprosił o zachowanie anonimowości w celu omówienia obrad, powiedział, że proces odtajnienia zajął trochę czasu i podkreślił, że administracja nie martwi się eskalacją napięć z Rosją.

Ponieważ wideo nie pokazuje rzeczywistej kolizji, niektórzy zaangażowani w decyzję o opublikowaniu materiału zastanawiali się, czy Rosjanie wykorzystają go jako dowód na to, że nie było kontaktu między myśliwcem a dronem, według innego urzędnika zaznajomionego z dyskusjami na temat upublicznienie. Obawy te zostały przezwyciężone, gdy Pentagon wyjaśnił, że wideo pokazuje bezpośrednie uderzenia i uszkodzenia śmigła drona, które mogły być spowodowane jedynie kolizją, według drugiego urzędnika, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości w celu ujawnienia szczegółów.

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że Warszawa przekaże Ukrainie cztery MiG-29 produkcji radzieckiej „w ciągu kilku najbliższych dni”, a reszta wymaga konserwacji i zostanie dostarczona później. Polskie słowo, którego użył do określenia całkowitej liczby samolotów bojowych, mogło oznaczać od 11 do 19.

„Są w ostatnich latach swojej działalności, ale są w dobrym stanie” – dodał Duda. Nie powiedział, czy inne kraje pójdą w jego ślady, chociaż Słowacja powiedziała, że ​​wyśle ​​swoje wyrzucone MiG-y na Ukrainę.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller powiedział w środę, że kilka innych krajów posiadających MiG-y zobowiązało się dostarczyć je do Kijowa, ale nie sprecyzował jakie.

READ  Była gwiazda Belmontu Moszyński podpisuje kontrakt z polską drużyną zawodową | Ludzie

Podczas gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał myśliwce z Zachodu, sojusznicy z NATO wyrazili niechęć.

Przed rosyjską inwazją na pełną skalę w lutym 2022 roku Ukraina miała kilkadziesiąt MiG-29, które odziedziczyła po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, ale nie jest jasne, ile z nich pozostaje w służbie po ponad roku walki.

Debata na temat tego, czy zaopatrywać Ukrainę spoza NATO w myśliwce rozpoczęła się ponad rok temu, ale sojusz wojskowy obawia się wszystkiego, co mogłoby eskalować wojnę.

Duda powiedział, że Siły Powietrzne RP zastąpią samoloty, które przekazuje Ukrainie, południowokoreańskimi myśliwcami FA-50 i amerykańskimi F-35.

Polska była także pierwszym krajem NATO, który w zeszłym miesiącu przekazał Ukrainie wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2.

Polska, kluczowy sojusznik Kev, gości tysiące amerykańskich żołnierzy i przyjmuje więcej ludzi uciekających przed wojną w sąsiednim kraju niż jakikolwiek inny kraj, w obliczu największego kryzysu uchodźczego w Europie od dziesięcioleci.

Przez wieki cierpiał z powodu najazdów i okupacji Rosji i nadal boi się Rosji, mimo że jest członkiem NATO.

Władze w Warszawie poinformowały również, że służby bezpieczeństwa zatrzymały członków rosyjskiej siatki szpiegowskiej, zarzucając im planowanie aktów sabotażu w Polsce oraz monitorowanie tras kolejowych, którymi przewozi się broń na Ukrainę.

___

Hazel i Matthew Lee przyczynili się z Waszyngtonu. ___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej