Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiceprezes Harris wspiera śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w sprawie rosyjskich działań

Wiceprezes Harris wspiera śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w sprawie rosyjskich działań

Napisane przez Amer Madani i Zeke Miller | Agencja prasowa

WARSZAWA, Polska – Wiceprezydent USA Kamala Harris przyjął w czwartek wezwania do międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, powołując się na „okrucieństwa” bombardowań ludności cywilnej, w tym szpitala położniczego.

Przemawiając u boku prezydenta RP Andrzeja Dudy na konferencji prasowej w Warszawie, gdzie pokazuje wsparcie USA dla wschodnich sojuszników NATO, Harris wyraziła oburzenie m.in. na cywilów. Zatrzymał się przed bezpośrednim oskarżeniem Rosji o zbrodnie wojenne.

„Zdecydowanie musi być dochodzenie i wszyscy powinniśmy go obserwować” – powiedział Harris, zauważając, że Organizacja Narodów Zjednoczonych już rozpoczęła proces przeglądu zarzutów. „Nie mam wątpliwości, że oczy świata są zwrócone na tę wojnę i to, co Rosja zrobiła w związku z tą agresją i tymi okrucieństwami”.

Wizyta Harrisa w Polsce miała miejsce w trakcie sporu między Warszawą a Waszyngtonem o polską propozycję wysłania sowieckich myśliwców do bazy USA i NATO w Niemczech, aby mogły następnie udać się na Ukrainę. Polska z kolei otrzyma amerykańskie F-16.

Polska przedstawiła tę propozycję publicznie, bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Gdy Harris przybył do Warszawy późną środą, Pentagon wprost odrzucił ten pomysł, mówiąc, że grozi to eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Na czwartkowej konferencji prasowej zarówno Harris, jak i Duda starali się odłożyć na bok różnice w kwestii samolotów bojowych.

„Chcę być bardzo jasne, Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co zrobiliśmy i są gotowe, aby pomóc Ukrainie i narodowi ukraińskiemu, całkowite zatrzymanie” – powiedziała.

Duda ze swojej strony ominął pytania, dlaczego Polska ogłosiła swoją propozycję bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że intencje jego rządu były motywowane chęcią „podjęcia przez NATO wspólnej decyzji” w tej sprawie.

„W skrócie, musimy być odpowiedzialnym członkiem NATO” – powiedział Duda.

READ  Genshin Impact generuje 3,7 miliarda dolarów dochodu z urządzeń mobilnych przez całe życie

Poparcie Harrisa w sprawie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych nastąpiło po tym, jak administracja Bidena ostrzegła w środę, że Rosja może dążyć do użycia broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, gdy Biały Dom odrzucił rosyjskie zarzuty o rozwijanie nielegalnej broni chemicznej w najechanym kraju.

Biały Dom podniósł ten pomysł po tym, jak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła – bez dowodów – Ukrainę o prowadzenie laboratoriów broni chemicznej i biologicznej przy wsparciu USA.

Prokurator naczelny Międzynarodowego Trybunału Karnego ogłosił w zeszłym tygodniu, że wszczął śledztwo, które może być skierowane przeciwko wyższym urzędnikom uważanym za odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwo w obliczu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i powszechnego niszczenia mienia podczas inwazji Rosji na Ukraina.

Ale śledztwa MTK trwają wiele lat i wydano stosunkowo niewiele wyroków skazujących. Międzynarodowy Trybunał Karny został powołany w 2002 roku, aby sądzić zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Zbrodnia agresji, której nie można prowadzić na Ukrainie, ponieważ ani Rosja, ani Ukraina nie są w sądzie, dodano później.

„Jest dla nas jasne, że Rosjanie na Ukrainie popełniają zbrodnie wojenne” – powiedział Duda. Jego zdaniem, dodał, inwazja „ma znamiona ludobójstwa – ma na celu eliminację i zniszczenie narodu”.

Harris pochwalił Polaków za hojność w przyjęciu prawie 1,5 miliona uchodźców od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym miesiącu.

Harris powiedział wcześniej podczas spotkania z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, kilka godzin po tym, jak Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę o wydatkach, która obejmuje 13,6 miliarda dolarów na pomoc Ukrainie i jej europejskim sojusznikom.

Ustawodawstwo obejmuje 6,8 miliarda dolarów na sponsorowanie uchodźców i inną pomoc ekonomiczną dla sojuszników.

W czwartek Harris spotkał się z siedmioma uchodźcami, którzy uciekli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pochwaliła uchodźców za ich „odwagę” i powiedziała, że ​​rozmowa pomoże w przekazaniu informacji o wysiłkach pomocowych USA. W jej skład weszli: ukraińska rzeczniczka osób niepełnosprawnych, studentka marokańskiego uniwersytetu, zawodowy producent filmowy z Odessy, liderka i edukatorka społeczności senegalskiej, aktywistka na rzecz praw LGBTQIA+ z Kijowa, ukraińska ekspertka ds. energii i jej dorosła córka.

READ  Oglądaj i przesyłaj strumieniowo online za pośrednictwem serwisu Netflix

„Jesteśmy tutaj, aby was wspierać, a nie jesteście sami” – powiedział Harris grupie. „I wiem, że jest tak wiele w tym doświadczeniu, przez które przeszedłeś, że poczułeś się tak samotny. Nie jesteś sam. Obserwujemy nas na całym świecie.”

Wiceprezydent ma również spotkać się w Warszawie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Kanadyjski przywódca był w ostatnich dniach w Europie, aby spotkać się z sojusznikami na Ukrainie.

Biały Dom określił szybkie wizyty Harrisa w Polsce i Rumunii jako okazję dla wiceprezydenta do konsultacji z dwoma przywódcami wschodnich krajów NATO w sprawie narastającego kryzysu humanitarnego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Już ponad 2 miliony uchodźców uciekło z Ukrainy – z czego ponad połowa przybyła do Polski – i oczekuje się, że w nadchodzących dniach pojawi się więcej.