Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiceministrowie w Polsce po operacjach bezpieczeństwa i pandemii

W Polsce odbywa się Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych Wicekrólestwa, na którym omówione zostaną bliskie relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi, strategię wspólnej epidemii, współpracę między czterema krajami Europy Środkowej oraz relacje Grupy z innymi częściami Unii Europejskiej. .

Spotkanie 14 maja w Łodzi w centralnej Polsce jest gospodarzem polskiego ministra spraw zagranicznych Gbigniewa Rao, którego kraj obecnie pełni funkcję rotacyjnego przewodniczącego grupy, w skład którego wchodzą jego koledzy z Czech, Słowacji i Węgier – Jacob Gulhanek, Ivan Gorkhoj. i Peter Sierz.

Witając swoich kolegów w Pałacu Herbusta w Łodzi, Rao powiedział przed spotkaniem, że grupa o nazwie V4 będzie dyskutować, czy przestrzegać unijnych przepisów dotyczących wprowadzania świadectw dla osób zaszczepionych przeciwko Covit-19, czy też wprowadzić własne zasady. .

Wszyscy czterej dyplomaci są odpowiedzialni za politykę klimatyczną i wprowadzanie nowych, przyjaznych środowisku technologii.

Wszystkie cztery kraje są członkami Unii Europejskiej i NATO. Węgry i Polska są często krytykowane przez UE za uznanie ich za politycznego rozmówcę w takich obszarach, jak sądownictwo i wolność mediów.

W marcu czwórka przeprowadziła w Brukseli rozmowy z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem. Polska jest postrzegana jako poważny sojusznik USA i bastion po wschodniej stronie NATO w okresie wzrastającej rosyjskiej stabilności w regionie.

Z drugiej strony premier Węgier Viktor Orban nadal zacieśnia więzi z Moskwą i utrzymuje bliskie stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

V4 powstała w lutym 1991 roku na mocy deklaracji o współpracy podpisanej przez ówczesnych Prezydentów Polski Lek Welsa, Vaklava Havla z Czechosłowacji i Josepha Andalu z Węgier w Wicekrólestwo Węgier.

Z oświadczeniem AP
READ  Codzienny w Polsce COVID – 19 przypadków zwiększyło się w ciągu ostatniego tygodnia o 70% – wiceminister