Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości ze świata 17.10 |  TVB Świat

Wiadomości ze świata 17.10 | TVB Świat

Protesty przed irańską ambasadą w polskiej stolicy przeciwko sprzedaży przez Iran dronów kamikaze Rosji, a Niemcy odmawiają przyjęcia odpowiedzialności finansowej za zbrodnie wojenne popełnione w Polsce podczas II wojny światowej. To i wiele więcej w poniedziałkowym wydaniu World News.

Ukraińcy protestują przeciwko zaangażowaniu Iranu

Korespondent TVP World, Owidiusz Nicieja, był przed irańską ambasadą w Warszawie, gdzie po niedawnych rosyjskich strajkach na Kijów Ukraińcy mieszkający w Polsce wyszli protestować przeciwko sprzedaży przez Teheran do Rosji dronów kamikaze, które były szeroko wykorzystywane w ostatnich atakach.

Rosyjskie strajki w Kijowie

Tydzień po rozpoczęciu masowego strajku na Kijów oraz inne miasta i miasteczka na Ukrainie, Rosja ponownie uderza. Od niedzieli wieczorem w całym kraju odnotowano liczne ataki, a we wczesnych godzinach poniedziałkowego poranka stolica została ponownie zbombardowana.

Niespłacone długi Niemiec

II wojna światowa przyniosła narodowi polskiemu ogromne cierpienia. Teraz Polska domaga się od Niemiec około 1,3 biliona dolarów reparacji za ostatnie zbrodnie wojenne. Chociaż Niemcy szczycą się swoim zaangażowaniem w rządy prawa, Niemcy uważają kwestię reparacji za zamkniętą.

Międzynarodowy Trybunał Zbrodni Wojennych Rosji

Rosyjski dyktator Władimir Putin i jego poplecznicy mogą teraz stanąć w obliczu sprawiedliwości. Państwa bałtyckie wystąpiły z propozycją powołania specjalnego sądu do sądzenia rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Litwa, Łotwa i Estonia złożyły oświadczenie przed sesją Rady do Spraw Zagranicznych UE.

Rosyjska turystyka szpiegowska

Rosjanie wydają się podążać za swoimi starymi sztuczkami, ponieważ norweska policja zatrzymała kilku rosyjskich „turystów”, którzy potajemnie latali dronami w pobliżu norweskiej platformy wiertniczej i nosili ze sobą dużą skrytkę zaawansowanego sprzętu fotograficznego.

Bułgaria pod cyberatakiem

W ten weekend Bułgarię ogarnęła seria cyberataków. Wstępne dochodzenie wykazało, że prawdopodobnymi winowajcami są rosyjscy hakerzy. To ostatni z serii podobnych ataków, które miały miejsce od wybuchu wojny na Ukrainie.

READ  Propozycja reformy podatkowej G7 kieruje ogień z mniejszych krajów rozwijających się | Głos Ameryki

Brytyjska gospodarka przybiera zwrot

Brytyjski „mini-budżet” ogłoszony przez premier Liz Truss miał uratować brytyjską gospodarkę, ale cofnął ją jeszcze bardziej. Nowy kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt, dokonał wielkiego zwrotu, rozrywając na strzępy wcześniejsze plany premiera. Reportaż londyńskiego reportera TVP World.

Nowy gabinet Szwecji

Szwecja zmieniła kurs po wyborze nowego prawicowego premiera na to stanowisko. Pomimo niewielkiej większości, zaledwie trzech głosów, i poparcia Szwedzkich Demokratów dla gabinetu, podczas gdy oni pozostają poza rządem, premier Ulf Christerson twierdzi, że jest w pełni przygotowany do stworzenia stabilnego i wiarygodnego rządu.

K-popowa grupa BTS jest teraz w wojsku

Siedmiu członków południowokoreańskiego boysbandu BTS, jednej z najpopularniejszych gwiazd k-popu na świecie, odbędzie obowiązkową służbę wojskową w południowokoreańskich siłach zbrojnych, kończąc długotrwałą debatę narodową na temat tego, czy powinni uzyskać zwolnienia.

Świątek wygrywa w San Diego WTA

WTA No. 1 Iga Šwiecek pokonała Chorwatkę Donnę Vekic w finale WTA 500 Hard Court Championships w San Diego. Jak na 2022 rok, licząc tylko mecze rozegrane w Stanach Zjednoczonych, Świątek ma zadziwiający rekord 24 zwycięstw i tylko jedną porażkę.

gość wiadomości ze świata

Gościem TVP World był dr Wojciech Kozłowski, zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego, zaproszony do omówienia roszczeń Polski o reparacje wojenne przeciwko Niemcom.

źródło: