Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości z wojny ukraińsko-rosyjskiej: Nakaz aresztowania Putina wydany przez MTK, ponieważ USA sprzeciwiają się chińskiemu planowi zawieszenia broni

Wiadomości z wojny ukraińsko-rosyjskiej: Nakaz aresztowania Putina wydany przez MTK, ponieważ USA sprzeciwiają się chińskiemu planowi zawieszenia broni

Wydano nakaz aresztowania Władimira Putina za „zbrodnie wojenne” na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, a prokuratorzy w Hadze oskarżają prezydenta Rosji o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

Putin „jest rzekomo odpowiedzialny za zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji ludności (dzieci) i nielegalnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych regionów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej” – napisano w oświadczeniu sądu.

Dramatyczne ogłoszenie pojawiło się, gdy Biały Dom wyraził zaniepokojenie próbami odgrywania przez Chiny roli rozjemcy przed poniedziałkową wizytą państwową prezydenta Xi Jinpinga, aby spotkać się z Putinem w Moskwie – ostrzegając, że zawieszenie broni w tym momencie wojny będzie miało efekt „ratyfikacji Rosji. Inwazja”.

Tymczasem Słowacja zapowiedziała, że ​​wyśle ​​swoją flotę 13 myśliwców MiG-29 na Ukrainę, stając się drugim po Polsce członkiem NATO, który odpowiedział na prośby prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o samoloty, które pomogą Kijowowi odeprzeć rosyjską inwazję.

Kreml odpowiedział w piątek, że myśliwce zostaną zniszczone i nie będą miały wpływu na przebieg konfliktu.

1679068730

Moskwa: Nakaz aresztowania Putina przez MTK „nie ma żadnego znaczenia”

Rzecznik rosyjskiego MSZ powiedział, że wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania Władimira Putina „nie ma żadnego znaczenia”.

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 15:58

1679067596

Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania rosyjskiego Rzecznika Praw Dziecka

MTK wraz z Władimirem Putinem wydał także nakaz aresztowania Marii Aleksiejewnej Lwowej Biełowej, komisarz ds. praw dziecka w Kancelarii Prezydenta Rosji.

Podobnie jak w przypadku prezydenta Rosji, sąd orzekł, że pani Lvova-Belova jest „odpowiedzialna za zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji ludności (dzieci) i nielegalnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych regionów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”. .

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 15:39

1679067247

Korespondencja do nas w Białym Domu Andrzej Feinberg Raporty:

W piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział dziennikarzom, że zawieszenie broni w tym momencie trwającej rok wojny będzie miało skutek w postaci „poświadczenia rosyjskiej inwazji”.

„Z pewnością nie popieramy wezwań do zawieszenia broni, którego Chińska Republika Ludowa zażąda na spotkaniu w Moskwie, co byłoby po prostu korzystne dla Rosji” – powiedział.

„Rosja będzie mogła wykorzystać zawieszenie broni tylko do umocnienia swoich pozycji na Ukrainie, do odbudowy, uzupełnienia i modernizacji swoich sił, aby mogły wznowić ataki na Ukrainę w wybranym przez siebie momencie”.

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 15:34

1679066930

Erdogan mówi, że Turcja będzie kontynuować ratyfikację wniosku Finlandii o NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego rząd poczyni kroki w kierunku ratyfikacji wniosku Finlandii o NATO, po miesiącach blokowania takiego posunięcia.

Przełom nastąpił, gdy fiński prezydent Sauli Niinisto przebywał w Ankarze, aby spotkać się z Erdoganem, który w czerwcu ubiegłego roku podpisał porozumienie w sprawie rozwiązania sporów dotyczących ofert ze Szwecji i Finlandii – które Turcja oskarżyła o łagodne traktowanie grup, które uważa za terrorystyczne. organizacje.

„Jeśli chodzi o wypełnianie zobowiązań zawartych w trójstronnym protokole ustaleń, widzieliśmy, że Finlandia podjęła rzeczywiste i konkretne kroki” – powiedział dziennikarzom Erdoğan po spotkaniu z panem Niinisto.

Prezydent dodał: „Wrażliwość na bezpieczeństwo naszego kraju oraz postępy poczynione w protokole przystąpienia Finlandii do NATO podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu procesu ratyfikacyjnego w naszym Parlamencie”.

Za zgodą Erdogana prośba Finlandii może teraz trafić do tureckiego parlamentu, w którym partia prezydenta i jej sojusznicy mają większość. Oczekuje się ratyfikacji przed własnymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Turcji – zaplanowanymi na 14 maja.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (z prawej) i prezydent Finlandii Sauli Niinisto podają sobie ręce podczas ceremonii powitalnej w pałacu prezydenckim w Ankarze.

(AP Photo/Burhan Ozbilici)

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 15:28

1679066582

CZYTAJ WIĘCEJ: Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom o okrucieństwa od swojej inwazji w lutym.

Ogłoszenie ma miejsce kilka godzin po tym, jak dochodzenie wspierane przez ONZ wykazało, że rosyjskie ataki na ludność cywilną na Ukrainie – w tym tortury i systematyczne zabójstwa na terytoriach okupowanych – stanowią zbrodnie wojenne i być może zbrodnie przeciwko ludzkości.

mój kolega Tary Cobham Ma nasz raport z ostatniej chwili, który możesz sprawdzić w celu uzyskania aktualizacji:

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 15:23

1679065430

Węgierski parlament spodziewał się głosować nad ofertami NATO w ciągu dwóch tygodni

Rządząca partia Viktora Orbana, Fidesz, powiedziała Reuterowi, że węgierski parlament ma głosować nad ratyfikacją wniosku Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO 31 marca.

Podczas gdy większość państw członkowskich wyraziła zgodę na wnioski, Turcja i Węgry jeszcze ich nie ratyfikowały, a prezydent Finlandii Sauli Niinisto spotyka się dziś ze swoim tureckim odpowiednikiem – budząc nadzieję, że Ankara może zmienić swoje stanowisko opozycyjne.

Węgierski parlament może głosować nad ofertami w ciągu dwóch tygodni

(AP Photo/Carey J. Williams, plik)

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 15:03

1679063510

Biały Dom wyraża głębokie zaniepokojenie rolą Chin w przywracaniu pokoju na Ukrainie

Biały Dom powiedział, że Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone, że Chiny mogą próbować zająć pozycję rozjemcy w wojnie na Ukrainie, promując zawieszenie broni.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby powiedział dziennikarzom, że jakiekolwiek zawieszenie broni w tym czasie nie doprowadzi do sprawiedliwego i trwałego pokoju między Ukrainą a Rosją.

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 14:31

1679061800

Rosyjski polityk publikuje wideo, na którym krymscy uczniowie uczą się ładować broń w klasach

Moi koledzy mówią, że materiał udostępniony przez rosyjskiego polityka Władimira Konstantinowa pokazuje dzieci uczące się posługiwania karabinami i walki wręcz w klasie na okupowanym przez Rosję Krymie. Holly Patryk.

Krymskie dzieci w wieku szkolnym uczą się, jak ładować karabiny w klasie

Według doniesień Rosja oferuje podstawowe kursy szkolenia wojskowego w szkołach średnich jeszcze w tym roku.

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 14:03

1679060183

Wizyta prezydenta Finlandii w Ankarze – budzi nadzieje na porozumienie o członkostwie w NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotyka się dziś ze swoim fińskim odpowiednikiem w Ankarze – budząc nadzieje, że Turcja może ostatecznie zgodzić się na kandydaturę Finlandii do NATO.

Erdogan zasugerował w środę, że jego kraj może wkrótce zgodzić się na wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO, po wcześniejszych oświadczeniach tureckich urzędników, że bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest przystąpienie Finlandii przed Szwecją.

Zapytany przez dziennikarzy, czy parlament turecki może ratyfikować członkostwo Finlandii po wizycie fińskiego prezydenta Sauli Niinisto: „Jeśli Bóg pozwoli, jeśli tak będzie najlepiej… niezależnie od procesu, proces się powiedzie. Zrobimy, co do nas należy. nasza obietnica.”

Pan Niinisto przybył do Turcji w czwartek i zwiedził obszary dotknięte trzęsieniem ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, które w zeszłym miesiącu zabiło ponad 52 000 osób w Turcji i Syrii.

Znam Erdogana od dawna. Jestem pewien, że ma ważne wiadomości” – powiedział Niinisto w czwartek podczas wizyty w Kahramanmaras, jednej z prowincji najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi z 6 lutego.

Przed wyjazdem z Helsinek Niinisto powiedział, że tureccy urzędnicy poprosili go o obecność w Ankarze w celu ogłoszenia decyzji Turcji w sprawie fińskiej. Podkreślił również swoje poparcie dla ekspresowego wjazdu Szwecji i powiedział, że przed wyjazdem do Turcji odbył „dobrą rozmowę” z premierem Szwecji Ulfem Christsonem.

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 13:36

1679058189

Chiński minister spraw zagranicznych składa rzadką wizytę swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi

mój kolega Alisha Rehman Sarkar Ma więcej wiadomości, że chiński minister spraw zagranicznych odbył rzadką rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem przed oficjalną wizytą Xi Jinpinga w Rosji.

Chen Gang powiedział Dmytro Kulebie, że Pekin jest zaniepokojony, że wojna w Europie wymyka się spod kontroli i wezwał Rosję do rozmów w sprawie rozwiązania, według chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Andy’ego Gregory’ego17 marca 2023 13:03