Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości z Ukrainy – najnowsze: rzecznik Putina mówi, że Rosja nie planuje świątecznego zawieszenia broni

Wiadomości z Ukrainy – najnowsze: rzecznik Putina mówi, że Rosja nie planuje świątecznego zawieszenia broni

Wołodymyr Zełenski mówi, że wojna na Ukrainie nie będzie kontynuowana, jeśli umrze Władimir Putin

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Kreml oświadczył, iż nie planuje „świątecznego zawieszenia broni” na Ukrainie i nie otrzymał w tej sprawie żadnych propozycji.

„Nie, od nikogo nie otrzymano takich ofert. Ten temat nie jest w porządku obrad” – powiedział rzecznik Kremla zapytany, czy Rosja widziała jakieś propozycje zawieszenia broni na Boże Narodzenie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Rosję na początku tygodnia do rozpoczęcia wycofywania swoich sił z jego kraju przed Bożym Narodzeniem jako pierwszy krok w kierunku porozumienia pokojowego w konflikcie.

W międzyczasie eksplozje wstrząsnęły Kijowem wczesnym rankiem, wysyłając wielu do schronów bombowych, podczas gdy urzędnicy ogłaszali alarm przeciwlotniczy przez ponad pół godziny.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział krótko po tym, że Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły w sumie 11 dronów.

Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kuleba powiedział, że systemy obrony powietrznej zostały uruchomione i uderzają w cele.

Dzieje się tak, ponieważ oczekuje się, że Waszyngton zaoferuje swój najbardziej zaawansowany system obrony powietrznej, aby pomóc Ukraina chroniąc swoją przestrzeń powietrzną przed rosyjskimi atakami, ryzykując odwet ze strony Władimira Putina, który może uznać to za eskalację.

1671033108

Rosja pokazuje inżynierów wojskowych „wysadzających” wrogi bunkier i centrum dowodzenia podczas szkolenia na Białorusi

Materiał filmowy uzyskany z rosyjskiego Ministerstwa Obrony w środę 14 grudnia pokazuje, jak rosyjscy inżynierowie wojskowi wysadzają w powietrze symulowany bunkier wroga i centrum dowodzenia podczas ćwiczeń na Białorusi.

Nagranie pokazuje rosyjskich żołnierzy w pojazdach wojskowych manewrujących przez pokryty śniegiem obszar leśny przed rozstawieniem mostu pontonowego.

Następnie go zdetonują, a materiał filmowy pokazuje zakres promienia wybuchu.

W oświadczeniu Ministerstwa Obrony Rosji opublikowanym wraz z nagraniem czytamy: „Inżynierowie wojskowi Zachodniego Okręgu Wojskowego pracują nad ustaleniem swoich standardów na poligonach Republiki Białoruś.

Ten specjalny typ żołnierza może wspierać postęp armii na wiele sposobów i środków. Dlatego po rozpoznaniu terenu i wybraniu bezpiecznego obszaru, TMM – ciężki most mechaniczny na bazie KAMAZ-a, zaczyna działać w celu przywrócenia przerwanego ruchu w ciągu 15 minut.

W tej chwili Newsflash Media nie był w stanie zweryfikować roszczeń ani materiału filmowego.

Rosyjscy inżynierowie wojskowi „wysadzili” kryjówkę i centrum dowodzenia fikcyjnego wroga na białoruskim poligonie

(Ministerstwo Obrony Rosji / Newsflash)

Eleonora Noyce14 grudnia 2022 15:51

1671031643

Moskwa twierdzi, że amerykańskie baterie rakietowe byłyby uzasadnionym celem

Kreml zasugerował, że amerykańskie baterie rakiet Patriot powinny być uzasadnionym celem dla rosyjskich rakiet.

Dzieje się tak, gdy Stany Zjednoczone finalizują plany wysłania systemów na Ukrainę w najbliższej przyszłości.

Posłużą one do obrony Ukrainy przed rosyjskimi bombardowaniami i zestrzelenia nadlatujących rosyjskich rakiet.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 15:27

1671028637

Płatności w ramach Thank You Homes for Ukraine zostaną podniesione po roku hostingu

Rząd powiedział, że rodziny goszczące ukraińskich uchodźców przez ponad rok otrzymają zwiększone płatności w uznaniu ich nieustannego wsparcia w czasie kryzysu związanego z kosztami życia.

Departament Osiedli, Mieszkalnictwa i Społeczności (DLUHC) powiedział, że gospodarze w ramach programu Homes for Ukraine otrzymają 500 funtów miesięcznie po pierwszych 12 miesiącach opieki.

Rady otrzymają również pieniądze na pomoc w zapobieganiu bezdomności wśród emigrantów i na zdobycie większej liczby domów dla osób uciekających przed konfliktami w miejscach takich jak Ukraina i Afganistan.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 14:37

1671026400

Uwolnienie 64 Ukraińców i Amerykanów w rosyjskiej wymianie jeńców

Był to 35-letni Amerykanin Sudi Murcese.

Jermak powiedział: „Sześćdziesięciu czterech żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy walczyli w Doniecku i Ługańsku – w szczególności brali udział w obronie miasta Bachmut – wróci do domu.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 14:00

1671023844

Rzecznik Putina mówi, że na Ukrainie nie ma możliwości „świątecznego zawieszenia broni”.

Rzecznik wojskowy Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Moskwa nie planuje „świątecznego zawieszenia broni” na Ukrainie i nie otrzymała żadnych jego propozycji, nakreślając przebieg wojny przez ostrą zimę.

„Nie, od nikogo nie otrzymano takich ofert. Ten temat nie jest w porządku obrad” – powiedział rzecznik Kremla zapytany, czy Rosja widziała propozycje świątecznego zawieszenia broni w celu powstrzymania ofensywy wojskowej w okresie świątecznym.

Wojna na Ukrainie wkracza w jedenasty miesiąc w Wigilię Bożego Narodzenia dla milionów w europejskim kraju pod rosyjską blokadą.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 13:17

1671021480

Kijów został trafiony, ponieważ Ukraina twierdzi, że zestrzeliła 13 rosyjsko-irańskich dronów

W środę rano rosyjskie drony uderzyły w stolicę Ukrainy, Kijów.

Kijów i okolice stały się celem ostatniej fali rosyjskich nalotów. 13 rosyjskich dronów wycelowało w infrastrukturę energetyczną w regionie, ale żaden obiekt energetyczny nie został faktycznie uszkodzony.

„Dzięki znakomitej pracy Sił Obrony Powietrznej obiekty infrastruktury energetycznej nie zostały uszkodzone (w środę) – wszystkie 13 dronów zostało zestrzelonych” – powiedział Ukrenergo, operator krajowej sieci energetycznej Ukrainy w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 12:38

1671019151

Ukraina rozważa podjęcie działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa granic

Biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i wyżsi rangą wojskowi dyskutowali na spotkaniu naczelnego dowództwa w środę na spotkaniu naczelnego dowództwa – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Oświadczenie nastąpiło po fali działań wojskowych na sąsiedniej Białorusi, sojuszniku Moskwy. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym, wykorzystała Białoruś jako platformę startową.

„Przeanalizowano ostatnie działania wroga i sposób stawienia mu czoła, zwracając szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa ukraińskich granic państwowych.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 11:59

1671017621

„Wojna” to japońskie słowo roku po apokaliptycznych wydarzeniach z 2022 roku

Japonia wybrała słowo „wojna” jako najlepszy opis roku 2022 w dorocznym głosowaniu w ramach konkursu.

Znak kanji „Sen”, oznaczający wojnę lub bitwę, został wybrany jako najczęściej reprezentowany znak japoński w publicznym głosowaniu przeprowadzonym w tym tygodniu przez organizację z siedzibą w Kioto.

Była to 28. coroczna ankieta przeprowadzona przez Japan Kanji Institute for Aptitude Test, w której publiczność wybiera znak kanji opisujący rok.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 11:33

1671015600

Papież wzywa do „pokornych” Świąt Bożego Narodzenia, wysyłając swoje oszczędności na Ukrainę

Papież Franciszek zaapelował w środę o „skromne” Boże Narodzenie w tym roku, z oszczędnościami wynikającymi ze zmniejszonych wydatków na dary przekazane na pomoc „cierpiącemu ludowi Ukrainy”.

Franciszek wezwał do „konkretnych gestów” miłosierdzia dla Ukraińców w tym okresie świątecznym podczas swoich cotygodniowych audiencji publicznych.

Powiedział: „Dobrze jest obchodzić Boże Narodzenie i urządzać przyjęcia, ale obniżmy trochę poziom wydatków na Boże Narodzenie”. „Sprawmy, by Boże Narodzenie było skromniejsze, prezenty skromniejsze, a to, co zaoszczędziliśmy, wyślijmy mieszkańcom Ukrainy, którzy tego potrzebują”.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 11:00

1671013235

Na Ukrainie nie ma propozycji „świątecznego zawieszenia broni” – mówi Kreml

Kreml poinformował w środę, że nie otrzymał żadnych propozycji „świątecznego zawieszenia broni” na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na początku tego tygodnia wezwał Rosję do rozpoczęcia wycofywania swoich sił z jego kraju przed Bożym Narodzeniem jako pierwszy krok w kierunku porozumienia pokojowego w prawie 10-miesięcznym konflikcie.

Eleonora Slay14 grudnia 2022 10:20