Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości z Izraela: Przywódca protestu obiecuje, że prace będą kontynuowane po tym, jak Netanjahu odłożył reformy sądownictwa

Wiadomości z Izraela: Przywódca protestu obiecuje, że prace będą kontynuowane po tym, jak Netanjahu odłożył reformy sądownictwa

Izraelscy protestujący podpalają i blokują autostradę, gdy Netanjahu zwalnia ministra

Przywódca protestu obiecał, że demonstracje będą kontynuowane w Izraelu po tym, jak premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że opóźni kontrowersyjne reformy sądownictwa do przyszłego miesiąca.

„Dopóki ustawodawstwo będzie obowiązywało i nie zostanie zawieszone, będziemy na ulicach” – powiedział po oświadczeniu Netanjahu dr Shikma Pressler, jeden z głównych przywódców ruchu protestacyjnego.

Protestujący tłumnie wyszli na ulice izraelskich miast drugą noc z rzędu, a dr Pressler powiedział, że pan Netanjahu i jego koalicyjni koledzy są wyraźnie zdeterminowani, by przeforsować „prawa dyktatury” na następnej sesji Knesetu, za miesiąc.

Powiedziała, że ​​plan premiera, aby dać rządowi większą władzę nad sądami, „szkodzi gospodarce i bezpieczeństwu kraju”.

W odpowiedzi na opóźnienie pana Netanjahu, Izraelski Związek Zawodowy odwołał ogólnokrajowy strajk, który wcześniej uziemił loty z lotniska Ben Guriona i zamknął firmy od banków po McDonald’s.

Tymczasem policja poinformowała, że ​​dokonała trzech aresztowań w związku ze skrajnie prawicowymi atakami na Arabów podczas proreformatorskich protestów w Jerozolimie.

1679974827

Netanjahu zawiesza reformę sądownictwa po całym dniu zamieszek w Izraelu

Premier Benjamin Netanjahu wstrzymał podpisany plan reformy izraelskiego sądownictwa po dniu niepokojów w całym kraju, kiedy robotnicy przyłączyli się do strajku generalnego przeciwko propozycji, a setki tysięcy demonstrantów wyszło na ulice.

Plany jego narodowej koalicji religijnej, by przekazać nominacje sędziowskie władzy wykonawczej, jednocześnie dając parlamentowi uprawnienia do unieważniania orzeczeń Sądu Najwyższego, wywołały jeden z największych kryzysów wewnętrznych w historii Izraela.

Netanjahu ogłosił w późny poniedziałek swoją decyzję o wstrzymaniu planów do czasu powrotu parlamentu po świętach Paschy i Dnia Niepodległości w przyszłym miesiącu i powiedział, że kryzys wymaga od wszystkich stron odpowiedzialnego działania.

Społeczeństwo izraelskie znajduje się na niebezpiecznym kursie kolizyjnym. „Jesteśmy w środku kryzysu, który zagraża fundamentalnej jedności między nami” – powiedział w przemówieniu telewizyjnym w czasie największej oglądalności.

Namitę Singh28 marca 2023 04:40

1679992376

READ  Biden obiecuje, że USA będą współpracować z Rosją w sprawie klimatu | Zmiana klimatu

Były ambasador Izraela broni reform Netanjahu

Były ambasador Izraela w Wielkiej Brytanii Mark Regev bronił propozycji Benjamina Netanjahu dotyczącej reformy sądownictwa, argumentując, że była to część programu rządu, gdy premier został ponownie wybrany w zeszłym roku.

Mówiąc o masowych protestach przeciwko kontrowersyjnym reformom, pan Regev powiedział BBC Radio 4 Dzisiaj Program: „Na ulicach były dziesiątki tysięcy, może setki tysięcy demonstrantów [in Israel]ale odbył się sondaż i wybory w Izraelu odbyły się 1 listopada.

Ten rząd został wybrany większością głosów, a reforma sądownictwa jest częścią jego programu. Nawet ci, którzy głosowali za rządem, opowiadają się za tym, żeby zrobić to w sposób mniej konfrontacyjny, żeby to było zrobione w drodze konsensusu.

„Myślę, że po obu stronach podziału prawnego istnieje poparcie dla tego procesu dialogu, który, mam nadzieję, zadziała, ale nie jestem pewien, czy zadziała”.

Dodał: „Wszystkie rządy koalicyjne wiążą się z ustępstwami i jestem pewien, że z jego punktu widzenia Netanjahu nie wybrał go ponownie na premiera tylko po to, by inni ludzie zdominowali program”.

Liama ​​Jamesa28 marca 2023 09:32

1679990545

Skrajnie prawicowe grupy izraelskie atakują Arabów podczas protestów popierających Netanjahu

Policja poinformowała dziś rano, że skrajnie prawicowe grupy zaatakowały arabskich przechodniów podczas prorządowych demonstracji w Jerozolimie, w jednym przypadku „brutalnie” bijąc mężczyznę.

Trzy osoby zostały aresztowane w związku z napaścią, do której doszło, gdy protestujący sprzeciwiający się i sprzeciwiający proponowanej reformie sądownictwa starli się w głównych miastach Izraela.

Policja poinformowała, że ​​wśród tysięcy proreformatorskich demonstrantów w Jerozolimie było kilkudziesięciu członków skrajnie prawicowej grupy La Familia, którzy zostali sfilmowani podczas ataków na wielu Arabów.

W jednym z incydentów policja powiedziała, że ​​arabski taksówkarz został osaczony przez protestujących, którzy rzucali przedmiotami w jego samochód i trzasnęli jego szybą.

Policja podała w oświadczeniu, że kierowca próbował uciec przez pobliską stację benzynową, ale został brutalnie zaatakowany przez uczestników zamieszek, którzy ścigali go i poważnie uszkodzili jego samochód.

Liama ​​Jamesa28 marca 2023 09:02

1679988635

Stany Zjednoczone chwalą opóźnienie Netanjahu w reformach

Pani Jean-Pierre powiedziała, że ​​administracja wzywa izraelskich przywódców do jak najszybszego znalezienia kompromisu.

„Z zadowoleniem przyjmujemy to ogłoszenie jako okazję do znalezienia więcej czasu i miejsca na kompromis” – powiedziała. „Ugoda jest dokładnie tym, o co prosiliśmy”.

Dodała: „Społeczeństwa demokratyczne są wzmacniane przez mechanizmy kontroli i równowagi, a fundamentalne zmiany w porządku demokratycznym muszą być realizowane przy jak najszerszym poparciu społecznym”.

Liama ​​Jamesa28 marca 2023 08:30

1679986676

Prezydent Izraela wzywa do „natychmiastowych negocjacji w sprawie reform Netanjahu”

Prezydent Izraela Isaac Herzog wezwał premiera Benjamina Netanjahu i przywódców partii opozycyjnych do rozpoczęcia „natychmiastowego procesu negocjacyjnego” w sprawie reformy sądownictwa po tym, jak Netanjahu opóźnił plany nadania rządowi większej władzy nad sądami, Czasy Izraela Raporty dziś rano.

W rozmowach z Netanjahu i Yairem Lapidem, szefem głównej partii opozycyjnej Yesh Atid, oraz Bennym Gantzem, liderem koalicji Niebiesko-Białych, prezydent poprosił każdą ze stron o powołanie zespołów negocjacyjnych, aby rozmowy mogły się szybko rozpocząć.

Wkrótce potem pan Gantz ogłosił, że poprosił posłów Gideona Sa’ara, chilijskiego Troppera, Orita Farkasha-Hacohena i adwokata Ronena Avianiego o prowadzenie rozmów w imieniu jego partii, czasy wspomniany.

Liama ​​Jamesa28 marca 2023 07:57

1679983203

Jak sądowy plan Netanjahu wywołał masowe niepokoje w Izraelu

Reforma sądownictwa zaproponowana przez premiera Benjamina Netanjahu wywołała najpoważniejsze niepokoje społeczne w Izraelu od dziesięcioleci.

Dziesiątki tysięcy raz po raz wychodziły na ulice, aby zaprotestować przeciwko planowi – w tym spontaniczne masowe demonstracje, które wybuchły w całym kraju późną niedzielę po tym, jak zwolnił ministra obrony za kwestionowanie reformy.

Oto spojrzenie na to, jak Izrael pogrążony jest w najpoważniejszym kryzysie wewnętrznym od dziesięcioleci.

Namitę Singh28 marca 2023 07:00

1679982303

Wielka Brytania z zadowoleniem przyjmuje „przerwę” Netanjahu w kontrowersyjnej izraelskiej reformie sądownictwa

Wielka Brytania z zadowoleniem przyjęła opóźnienie premiera Izraela Benjamina Netanjahu w reformie sądownictwa, co wywołało masowe protesty. Minister spraw zagranicznych James Cleverly wezwał go do poszukiwania „długoterminowego kompromisu” ze swoimi krytykami w sprawie szeroko krytykowanego planu.

Proponowane przez niego prawo chroniłoby go przed uznaniem go za niezdolnego do rządzenia, co według krytyków chroniłoby Netanjahu przed ściganiem za korupcję.

Premier Rishi Sunak podkreślił znaczenie przestrzegania „demokratycznych wartości” pana Netanjahu podczas spotkania na Downing Street w zeszłym tygodniu.

Pan Cleverly powiedział w poniedziałek: „Wielka Brytania z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą decyzję premiera Benjamina Netanjahu o zablokowaniu ustawodawstwa reformującego izraelski wymiar sprawiedliwości.

Wielka Brytania ma głęboki i historyczny związek z Izraelem. Jak podkreślił premier podczas spotkania z premierem Netanjahu w zeszłym tygodniu, konieczne jest zachowanie wspólnych wartości demokratycznych, które leżą u podstaw tych stosunków, oraz utrzymanie solidnego systemu kontroli i równowagi.

„Wzywamy wszystkie strony do znalezienia wspólnej płaszczyzny i poszukiwania długoterminowego kompromisu w tej delikatnej kwestii”.

Namitę Singh28 marca 2023 06:45

1679981403

Czy podróż do Izraela jest bezpieczna?

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice w całym Izraelu w zjednoczonym pokazie siły, by zaprotestować przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu.

Od początku 2023 roku co tydzień odbywają się protesty przeciwko kontrowersyjnym planom Netanjahu dotyczącym reformy wymiaru sprawiedliwości.

Demonstranci domagali się cofnięcia reform i dymisji premiera. Ale w niedzielę Netanjahu zwolnił swojego ministra obrony po tym, jak były generał armii ponawiał wezwania protestujących do zaprzestania proponowanych reform, wywołując międzynarodowy niepokój.

Ale jak to wpływa na podróż do Izraela? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Namitę Singh28 marca 2023 06:30

1679980500

Zobacz: izraelscy protestujący podpalają i blokują autostradę, gdy Netanjahu zwalnia ministra

Izraelscy protestujący podpalają i blokują autostradę, gdy Netanjahu zwalnia ministra

Namitę Singh28 marca 2023 06:15

1679979644

Netanjahu wciąż ma zamiar wziąć udział w „szczycie na rzecz demokracji”, mówi Biały Dom

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że Izrael pozostaje jednym ze 121 krajów zaproszonych do udziału w szczycie, który odbędzie się wirtualnie i którego gospodarzem będzie Biały Dom w środę.

mój kolega Andrzej Feinberg Raporty:

Namitę Singh28 marca 2023 06:00