World

Wiadomości z Cop26 Glasgow na żywo: Reakcje na historyczny klimat porozumiewają się z „lekkimi” zobowiązaniami dotyczącymi węgla

POWIĄZANE WIDEO: Alok Sharma powstrzymuje łzy, przepraszając za wydarzenia z Cop26

Szczyt klimatyczny COP26 ostatecznie zakończył się w sobotę po tym, jak narody uzgodniły historyczne porozumienie mające na celu ograniczenie globalnego ocieplenia, a rozmowy w Glasgow trwały ponad 24 godziny dogrywki.

Emocjonalny Alok Sharma upadł na scenie w końcowych momentach akcji po ostatniej zmianie dokonanej przez Chiny i Indie, aby złagodzić język w końcowym tekście o węglu – i zrewidować go, by „wycofywać” nieartykułowaną energię węglową, a nie silniejszą. “wycofywania”.

Porozumienie spotkało się z mieszanką rozczarowania i pragmatyzmu, a aktywiści, małe, słabe państwa i organizacje pozarządowe opisali go w szczególności jako „słaby” i pozbawiony „pilności i skali” w obliczu kryzysu klimatycznego.

Chociaż wiele krajów nie zgodziło się na zmianę formuły węgla w ostatniej chwili, szef Cop26, Sharma, powiedział, że kluczowe jest, aby umowa pozostała na stole i ogłosiła, że ​​niezależnie od tego zostanie ona zapłacona. Zanim to zrobił, zatrzymał się, by się pozbierać i przeprosił – najwyraźniej zirytowany – za „sposób, w jaki przebiegał ten proces”.

Śledź naszą relację na żywo poniżej

1636878683

10 kluczowych punktów z ostatecznej umowy uzgodnionej w Glasgow

Emily Atkinson14 listopada 2021 08:31

1636878250

Umowa z Glasgow to za mało, ale jest o wiele lepsza, niż byłaby porażka

W końcu lepiej było mieć coś uzgodnionego w Glasgow, niż nic nie uzgodnić. Jak się obawialiśmy, ostateczny tekst nie wystarczył, aby zapewnić osiągnięcie celu ograniczenia wzrostu średnich temperatur na świecie do 1,5 stopnia, chociaż nie został on również ostatecznie pominięty.

Emily Atkinson14 listopada 2021 08:24

1636877300

„Nasz czas minął, ludzie” – mówi klimatolog z NASA, gdy kurz osiada na Cop26

Klimatolog z NASA podzielił się na Twitterze swoją pogardą dla procesu Cop26, mówiąc, że chciałby „ujawnić światu sytuację, w której naprawdę stoimy”.

Peter Calmos, który jest także założycielem Climate Declaration Project, skorzystał z okazji, by skrytykować naukowców, komentatorów i organizacje pozarządowe za „poklepywanie” światowych przywódców po plecach po wydaniu Karty Klimatycznej Glasgow.

Napisał: „Jeśli światowi przywódcy uważają COP26 za „dobry ruch”, ponieważ tak wielu naukowców zajmujących się klimatem, komentatorów i liderów organizacji pozarządowych kręci się i dzioba się po plecach, będziemy mieli podwójną porażkę. czas chłopaki.”

„Mam nadzieję, że uświadomię światu sytuację, w której naprawdę się znajdujemy”.

Emily Atkinson14 listopada 2021 08:08

1636876226

Kraje ogłaszają historyczny pakt klimatyczny Glasgow po ostatniej chwili osłabienia węgla

Rozmowy trwały ponad 24 godziny po zakończeniu konferencji w Glasgow w trakcie intensywnych negocjacji dotyczących kontrowersyjnych kwestii, takich jak dotacje do paliw kopalnych, harmonogramy redukcji emisji i finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się.

Louise BoyleI Daisy Dun I Andrzej Woodcock Pobierz pełną historię tutaj:

Emily Atkinson14 listopada 2021 07:50

1636874216

Australijski rząd nie zmieni celów po porozumieniu z Cop26

Przemawiając w niedzielę po zakończeniu COP26, australijscy ministrowie powiedzieli, że ich cel zmniejszenia emisji globalnego ocieplenia o 28 procent do 2030 r. został „ustalony” i nie zostanie zmieniony po szczycie. „Cel Australii na 2030 r. jest dobrze ugruntowany i jesteśmy zobowiązani do jego osiągnięcia i przezwyciężenia” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Marise Payne i minister energii Angus Taylor. Minister zdrowia Australii i były minister środowiska Greg Hunt został zapytany w wywiadzie dla programu ABC Insider, czy australijski rząd zaktualizuje swój cel. W pośredniej odpowiedzi pan Hunt powiedział, że państwo wyznaczyło swój cel, ale „będziemy nadal aktualizować nasze oczekiwania”. Kiedy domagał się wyjaśnień, minister sparafrazował Szekspira Henryk IV Zasugerować, że Australia planuje pokonać około 28-procentową redukcję emisji, ale nie będzie się jej teraz trzymać. „Nigdy nie obiecywałem ci zapłacić”, powiedział pastor, „ale teraz, kiedy tu jesteś, zapłacę ci podwójnie”. „Oznacza to niedostateczne obietnice i nadmierne dostarczanie”.

Miejskie Ray14 listopada 2021 07:16

1636872356

Reakcja płynie na „depozyty i słabe” porozumienie Cop26

Ministrowie środowiska i działacze ochrony środowiska określili ostateczny wynik Cop26 jako rozczarowujący, zwracając uwagę na trwające w ich społecznościach zniszczenia w wyniku globalnego ocieplenia.

“Nawet jeśli przywódcy dotrzymają obietnic, które złożyli tutaj, w Glasgow, nie zapobiegnie to zniszczeniu społeczności takich jak moja. W tej chwili, przy globalnym ociepleniu o temperaturze 1,2 ° C, susze i powodzie zabijają ludzi w Ugandzie” – powiedział w piątek. Przyszła aktywistka Vanessa Nackett.

Nakati, który pochodzi z Ugandy, powiedział, że „tylko gwałtowne i natychmiastowe zmniejszenie emisji da nam nadzieję na bezpieczeństwo”.

Odnotowując stopniowy postęp, minister środowiska Malediwów Shona Aminath powiedziała, że ​​wynik COP26 „nie wnosi nadziei do naszych serc”.

„Jedynym powodem, dla którego osiągnęliśmy to, co zrobiliśmy, było to, że młodzi ludzie, rdzenni przywódcy, aktywiści i kraje na pierwszej linii frontu ze zmianami klimatycznymi narzuciły kompromisy, które zostały podjęte niechętnie”.

Miejskie Ray14 listopada 2021 06:45

1636871448

Dlaczego Indie sprzeciwiły się zastawowi na węgiel?

Duże zainteresowanie wzbudził fakt, że Indie sprzeciwiły się umowie Cop26, która obiecuje „wycofywanie” węgla, a zamiast tego dostosowały język do „wycofywania”, a kraj ten nieuchronnie spotka się w najbliższych dniach z krytyką za jego postawa.

Eksperci zwracają jednak również uwagę, że obecnie do 70 procent indyjskiej energii pochodzi z węgla, a zobowiązanie to jest postrzegane przez New Delhi jako niesprawiedliwe ograniczenie zdolności kraju do rozwoju i wydźwignięcia obywateli z ubóstwa.

Olka Kelkar, dyrektor Programu Klimatycznego w World Resources Institute w Indiach, wyjaśnia tę sytuację i kolejne kroki dla kraju po Glasgow:

“Indie zostaną dotknięte konferencją COP26, która wzywa kraje do stopniowego wycofania zanieczyszczającej energii węglowej i wycofania nieefektywnych dotacji na paliwa kopalne. Indie będą również musiały dołączyć do innych krajów, aby częściej eskalować środki mające na celu zmniejszenie emisji. Nie będzie to łatwe dla niższych kraj o średnich dochodach, który próbuje wyciągnąć miliony ludzi z ubóstwa.

„Walka Indii ze zmianami klimatycznymi będzie prowadzona przez zwiększoną energię odnawialną, która będzie podstawą naszej przyszłości zerowej netto; przez przemysł, który będzie walczył o utrzymanie konkurencyjności w globalnej gospodarce; oraz przez narody i miasta, które będą musiały zurbanizować z poszanowaniem przyrody.

„Teraz, gdy COP-26 zakończył zasady handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, Indie będą w stanie sprzedać ponad milion kredytów węglowych z poprzednich lat, a także mogą stworzyć krajowy rynek handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla”.

Adam Zall14 listopada 2021 06:30

1636845332

Extinction Rebellion mówi: „Zostaliśmy zawiedzeni przez Cop26”

W tweecie aktywiści Extinction Rebellion napisali: „COP26 nas zawiódł – przyszłość ludzkości szybko tonie.

„Na naszej planecie nie ma łodzi ratunkowych”.

jest rękawiczką13 listopada 2021 23:15

1636843203

Karta klimatyczna Glasgow na powierzchni

Sformułowanie nowej karty Glasgow może nie wydawać się kontrowersyjne dla niewtajemniczonych, ale było przedmiotem wielomiesięcznych, aw niektórych przypadkach lat, debat prawnych.

Oto niektóre z kluczowych elementów umowy:

  • Podkreśla „pilną potrzebę wzmocnienia ambicji i działań” w 2020 r., aby mieć jakąkolwiek nadzieję na osiągnięcie celów porozumienia paryskiego.
  • Partie wzywają do „wycofywania” nieubłaganej energii węglowej i nieefektywnych subsydiów na paliwa kopalne.
  • Wzywa strony do „rozważenia” podjęcia dalszych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym metanu, w większym tempie do 2030 r.
  • Wyraża „głęboki żal”, że cel krajów rozwiniętych, aby do 2020 r. zmobilizować 100 dolarów rocznie na kraje rozwijające się, aby poradzić sobie ze zmianami klimatycznymi, nie został osiągnięty.
  • Wzywa kraje rozwinięte do pilnej realizacji celu 100 mld USD do 2025 r.
  • Nowy długoterminowy cel finansowania działań na rzecz klimatu po 2025 r. dla krajów rozwijających się będzie negocjowany od 2022 r. i ustalony w 2024 r. na podstawie wniosków.
  • Ponownie podkreśla „pilną potrzebę zintensyfikowania działań i wsparcia, w tym finansowania” dla krajów rozwijających się, aby pomóc im „unikać, ograniczać i rozwiązywać” straty i szkody związane ze zmianą klimatu.
  • Podkreśla znaczenie „ochrony, zachowania i odtwarzania przyrody i ekosystemów” dla osiągnięcia celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie ocieplenia do 1,5°C i znacznie poniżej 2°C.
  • Uznaje rolę „ludów tubylczych, społeczności lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego, w tym młodzieży i dzieci” w reagowaniu na zmiany klimatu.

jest rękawiczką13 listopada 2021 22:40

1636842249

John Kerry mówi, że Cop26 nie był „metą”

John Kerry powiedział publiczności na Cop26, że Glasgow nie jest „metą”, ale „początkiem wyścigu”.

Wysłannik ds. klimatu USA powiedział, że Karta Klimatyczna Glasgow zbliżyła nas “niż byliśmy wcześniej do uniknięcia chaosu klimatycznego i zapewnienia czystszego powietrza, bezpieczniejszej wody i zdrowszej planety”.

Porównując kartę do porozumienia paryskiego, powiedział: „Paryż… nie gwarantował, że będziemy w stanie utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2°C, nie mówiąc już o 1,5°C.

„Ale teraz, tutaj, w Glasgow, mamy 65 procent światowego PKB przeznaczonego na realne plany”.

Odnosząc się do kwestii węgla, powiedział: „W wyniku tego, co wydarzyło się tutaj z krajami, które nigdy nie pomyślały o umieszczeniu w planie słowa węgiel, do dziś po tym, co się wydarzyło, w księgach widnieje stopniowe wycofywanie węgla. …

„Musisz stopniowo wycofywać węgle, zanim będziesz mógł„ dokończyć węgle ”, więc to jest początek czegoś”.

jest rękawiczką13 listopada 2021 22:24