Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości UE: Hiszpania nie pozwoli UE „odgrywać bardzo dużej roli” w kryzysie migracyjnym w Maroku |  Polityka |  Aktualności

Wiadomości UE: Hiszpania nie pozwoli UE „odgrywać bardzo dużej roli” w kryzysie migracyjnym w Maroku | Polityka | Aktualności

Gerald Knaus, czołowy badacz imigracji, powiedział po spotkaniu z czołowymi hiszpańskimi politykami, że wierzy, że kraj ten chce iść naprzód, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu, który stał się cierniem w jego boku. Po tym, jak w zeszłym miesiącu tysiące ludzi, głównie Marokańczyków, wspięło się na ogrodzenia i przepłynęło przez hiszpańską Ceutę, Unia Europejska została wezwana do opanowania ostatniego kryzysu wynikającego z nielegalnych wjazdów.

Ale Knaus, który odegrał bardzo ważną rolę w przygotowaniu umowy UE dotyczącej uchodźców z Turcją w 2016 r., powiedział, że wśród hiszpańskich prawodawców nie ma ochoty na zapewnienie Europejczykom miejsca przy jakimkolwiek stole negocjacyjnym, jeśli umowa ma zostać zawarta z Rabatem.

Zasugerował zamiast tego, aby Madryt odrzucił wszelkie oferty pomocy lub mediacji z Brukseli na rzecz samodzielnego znalezienia rozwiązania.

Rząd w Rabacie przymyka oko na tłumy nielegalnych imigrantów przekraczających granicę w odwecie za decyzję Hiszpanii o przeniesieniu Brahima Ghali do szpitala.

Przywódca niepodległości Sahary Zachodniej jest uważany przez rząd Maroka za zbrodniarza wojennego.

Biorąc pod uwagę ich wspólną historię i złożoność konfliktu, Knaus powiedział, że w Madrycie panuje poczucie, że ich politycy wiedzą lepiej i UE powinna trzymać się od niego z daleka.

Powiedział Express.co.uk: „Byłem w Hiszpanii wiele razy w ciągu ostatnich trzech lat i rozmawiałem z wieloma ludźmi.

Otrzymałem zaproszenie od ministra spraw zagranicznych, który oczywiście jest teraz na szczeblu Unii Europejskiej [Josep Borrell] I minister spraw wewnętrznych, i to, co znalazłem, to pewna niechęć z jego strony

Hiszpania powinna nakłonić UE do odegrania bardzo dużej roli w jej stosunkach z Marokiem.

„Hiszpański rząd, jego dyplomaci i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uważają, że rozumieją Maroko lepiej niż inni Europejczycy, ponieważ łączą ich bardzo długie, złożone i bardzo napięte relacje z wieloma kwestiami.

Czytaj więcej: Boris wezwał do „odwołania kontraktów żywnościowych UE już teraz” w obliczu ostrzeżenia o podwyżkach cen price

READ  Śmierć w jeziorze Maggiore: dlaczego włoscy i izraelscy agenci wywiadu byli na łodzi w północnych Włoszech? | Włochy

Dodał: „Hiszpania jest bardzo niechętna temu, by Frontex odgrywał ważną rolę.

„W Madrycie panuje poczucie, że hiszpańskie instytucje lepiej wiedzą, co robić”.

Około 9000 osób przekroczyło w zeszłym miesiącu granicę między Marokiem a Ceutą.

Wstrząsające obrazy tych scen przywoływały wspomnienia kryzysu migracyjnego w Europie Wschodniej z 2015 roku.

Jedno szczególnie szokujące zdjęcie przedstawiało hiszpańskiego policjanta wyciągającego tonące dziecko z wody.

Chociaż większość osób, które wjechały na terytorium Hiszpanii, została odesłana z powrotem do Maroka, nadal jest około 1000 nieletnich bez opieki.

Władze Ceuty opiekują się nimi w magazynach przy granicy.

Aby zmniejszyć presję wywieraną na lokalne ośrodki, władze przygotowują się do przeniesienia setek młodych ludzi na kontynent w celu przesiedlenia.

Pan Knaus jest przewodniczącym-założycielem Europejskiej Inicjatywy Stabilności (ESI), think-tanku poświęconego rozwijaniu idei politycznych dotyczących Europy Południowo-Wschodniej, polityki azylowej, praw człowieka i demokracji.