Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości o wojnie na Ukrainie na żywo: Putin wścieka się na „niewybaczalne” uwagi Bidena;  USA kwestionuje intencje rosyjskich rozmów pokojowych |  wiadomości ze świata

Wiadomości o wojnie na Ukrainie na żywo: Putin wścieka się na „niewybaczalne” uwagi Bidena; USA kwestionuje intencje rosyjskich rozmów pokojowych | wiadomości ze świata

Alex Crawford, specjalny korespondent, w Kijowie

Obowiązująca w stolicy Ukrainy godzina policyjna na 35 godzin nie powstrzymała strajków przeciwko jej mieszkańcom.

Znowu wcześnie obudzili ich kolejne ataki rakietowe, które zniszczyły miasto. Trwa to już od kilku dni.

CCTV uchwyciło uderzenie wielkiego uderzenia i kolejne mniej niż minutę później przeciwko dwóm bramkom w Kijowie.

Jeden z nich usunął górne piętra wieżowca, powodując, że pozostali mieszkańcy uciekli w bezpieczne miejsca, gdy ogarnął je ogień.

Rosja nadal zaprzecza, jakoby celowała w ludność cywilną, ale dowody na ulicach Ukrainy i jej stolicy sugerują, że jest inaczej.

Ukraińcy dotychczas spowalniali posuwanie się sił rosyjskich, ale nadal zbliżają się do stolicy manewrami wojskowymi, które wskazują, że zamierzają ją okrążyć.

Wśród osób stojących w obliczu pułapki w Kijowie są dziesiątki surogatów.

Ukraina jest międzynarodowym centrum zastępczym – jednym ze światowych ośrodków dla matek zastępczych do legalnego porodu dla obcokrajowców.

Jednak zaciekłe walki wokół stolicy spowodowały, że wielu rodziców dzieci przyjechało z zagranicy – nie mogli dostać się do Kijowa, aby je odebrać.

Zredukowana załoga „opiekunków” przetransportowała ponad 20 dzieci do piwnicy zamienionej na podziemny schron.

Kobiety opiekujące się dziećmi poruszają się przez całą dobę, więc opieka jest całodobowa. Niemowlęta ustawiają się w łóżeczkach z kawałkami papieru przy każdym łóżku wskazującym na ostatnie karmienie butelką.

Podziemne żłobek to gwar płaczu, bulgotanie i ciągła aktywność, gdy „nianie” pracują bez przerwy karmiąc, sprzątając, bekając i zmieniając pieluchy. To wszystko, co stoi między dziećmi a bombami z góry.

„Musisz zrozumieć, to wojna” – mówi jedna z niań. „Nie każdy może przyjechać… wszystkie lotniska są zamknięte, więc ich rodzice nie mogą ich zabrać”.

Nianie to mieszanka pielęgniarek, ekip sprzątających i gotujących, które przychodzą z pomocą. Wielu pracowników ośrodka wyjechało wraz z rodzinami w inne bezpieczne miejsce.

READ  Wpływ inflacji na rynki rozwinięte i wschodzące

Inna opiekunka mówi: „Nie możemy ich zostawić. Musimy się nimi opiekować. Kochamy ich jak naszą rodzinę”.

W ciszy godziny policyjnej, wśród ognia z broni ręcznej i artylerii w oddali, przed naszym mieszkaniem w sercu stolicy, żołnierz gra na flecie przed innymi słuchaczami, którzy go filmują.

To hymn narodowy, który zawiera następujące wersy: „Nie pozwolimy innym rządzić w naszej ojczyźnie”. Mógł przemawiać w imieniu wielu swoich rodaków i kobiet.