Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości o strajkach protestacyjnych w Iranie jako wiecach solidarnościowych na całym świecie | Iran

Sprzedawcy i pracownicy fabryki podobno rozpoczęli strajk Iran W sobotę ogólnokrajowe protesty prowadzone przez kobiety, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini w areszcie, weszły w szósty tydzień, a na całym świecie odbyły się wiece solidarności.

Śmierć 22-letniej Amini, po tym, jak została aresztowana za rzekome złamanie surowego irańskiego kodeksu ubioru, wywołała największe protesty, jakie Republika Islamska widziała od lat.

Młode kobiety prowadziły szarżę, zdejmowały chusty, skandowały antyrządowe hasła i stawiały czoła siłom bezpieczeństwa, pomimo rozpraw, które według organizacji praw człowieka zabiły co najmniej 122 osoby.

Aktywiści ogłosili wezwanie do nowych demonstracji, gdy w sobotę rozpoczął się tydzień pracy w Iranie, ale frekwencja była trudna do zmierzenia ze względu na ograniczenia w dostępie do Internetu.

„W sobotę… będziemy razem na rzecz wolności” – powiedziała aktywistka Atena Daemi w tweecie ze zdjęciem kobiety z gołą głową podnoszącą pięść.

Wiceminister spraw wewnętrznych Iranu Majid al-Marhamadi powiedział mediom państwowym, że protesty są w „ostatnich dniach”.

„Na niektórych uniwersytetach odbywają się różne zgromadzenia, z każdym dniem zmniejszają się, a zamieszki mijają swoje ostatnie dni” – powiedział.

Kanał 1500tasvir w mediach społecznościowych powiedział AFP, że doszło do „strajków w dwóch miastach, w tym w Sanandaju, Bokan i Saqez”, dodając, że trudno było zobaczyć dowody na ich obecność w Internecie, ponieważ „połączenie internetowe jest bardzo wolne”.

Saqez, położone w zachodnim regionie Kurdystanu, to rodzinne miasto Amini, w którym wybuchło oburzenie po jej pogrzebie w zeszłym miesiącu, pomagając w zapoczątkowaniu ruchu protestacyjnego.

Zdjęcie z nagrania wideo wygenerowanego przez użytkownika na Twitterze, wykonanego w sobotę 22 października, pokazuje studentów protestujących przed Uniwersytetem Medycznym w Tabriz. Zdjęcie: UGC/AFP/Getty Images

Zweryfikowany materiał w mediach społecznościowych pokazał dziesiątki studentów wymachujących irańskimi flagami i śpiewających przed największym uniwersytetem Iranu, Uniwersytetem Shahid Beheshti w Teheranie.

Część uczennic wśród nich nie nosiła obowiązkowej chusty.

Zweryfikowany materiał filmowy pokazany w północno-zachodnim Iranie, dziesiątki studentów klaskało i skandowało podczas protestu na Uniwersytecie Nauk Medycznych w Tabriz.

arcy-wróg Iran oskarżył Stany Zjednoczone o dążenie do wykorzystania protestów do uzyskania ustępstw w rozmowach mających na celu przywrócenie umowy nuklearnej z 2015 roku.

„Amerykanie nadal wymieniają z nami wiadomości, ale starają się podsycać płomienie tego, co dzieje się w Iranie w ostatnich dniach” – powiedział minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian.

Widok z lotu ptaka na tłumy otaczające Kolumnę Zwycięstwa w Berlinie.
Widok z lotu ptaka na tłumy otaczające Kolumnę Zwycięstwa w Berlinie. Zdjęcie: Agencja Anadolu/Getty Images

Organizatorzy masowego wiecu w Berlinie na znak solidarności z irańskimi demonstrantami wezwali „demokratyczne rządy… do zaprzestania negocjacji z przestępczym państwem zwanym Republiką Islamską”.

W oświadczeniu grupa „Irańczycy na rzecz sprawiedliwości i praw człowieka” również wezwała do wydalenia ambasadorów Iranu.

„Nie prosimy was o ingerencję w Iranie, prowadzenie wojny lub karanie narodu irańskiego” – powiedziała. „Chcemy, abyście nałożyli ukierunkowane sankcje na przywódców, aktywistów, oligarchów i grupy nacisku w Republice Islamskiej”.

Berliński wiec, który według policji przyciągnął ponad 80 000 osób, był jedną z wielu demonstracji na całym świecie, w tym w Australii i Japonii.

Demonstranci przeciwko Komisji ds. Promowania Cnoty i Zapobiegania Wicemarszowi w dzielnicy Shibuya w Tokio w Japonii w sobotę.
Demonstranci przeciwko Komisji ds. Promowania Cnoty i Zapobiegania Wicemarszowi w dzielnicy Shibuya w Tokio w Japonii w sobotę. Zdjęcie: Takashi Aoyama/Getty Images

Organizatorzy poinformowali, że Irańczycy podróżowali ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i całej Unii Europejskiej.

„Od Zahedanu do Teheranu poświęcam swoje życie dla Iranu” – powiedział działacz praw człowieka Fariba Baloch po wygłoszeniu przemówienia na wiecu w Berlinie, nawiązując do irańskich miast, które ogarnęły protesty. Tłum odpowiedział „Śmierć Chamenei”, nawiązując do najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego.

Działacze antyrządowi powiedzieli, że wiec w Berlinie był największą w historii demonstracją Irańczyków za granicą przeciwko Republice Islamskiej.

Irański związek nauczycieli wezwał do ogólnokrajowego strajku w niedzielę i poniedziałek w związku z represjami, które według Amnesty International zabiły co najmniej 23 dzieci.

Rada Koordynacyjna Związków Nauczycieli stwierdziła, że ​​„sit-in” będzie odpowiedzią na „systematyczne represje” ze strony sił bezpieczeństwa w szkołach.

Aktywiści oskarżyli również władze o rozpoczęcie kampanii masowych aresztowań i zakazów podróżowania w celu stłumienia protestów, w której w sieci drag aresztowano sportowców, celebrytów i dziennikarzy.

Protesty przed konsulatem Iranu w Stambule w Turcji w sobotę.
Protesty przed konsulatem Iranu w Stambule w Turcji w sobotę. Zdjęcie: Emrah Gürel / AP

Nocny wspinacz irański, kto został umieszczony w areszcie domowym Podziękowała swoim fanom na Instagramie za rywalizację za granicą w zeszły weekend bez chusty.

33-letnia Elnaz Rakabi założyła tylko opaskę na głowę na imprezę podczas Mistrzostw Azji w Seulu, co wielu postrzegało jako gest solidarności z protestami Amini.

„Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przybyli na lotnisko za powitanie mnie, kocham was” – powiedziała Rakabi w swoim pierwszym komentarzu w mediach społecznościowych, odkąd wróciła w środę, by powitać bohaterów.

British Broadcasting Corporation (BBC) i Irańska Międzynarodowa Telewizja z siedzibą w Londynie poinformowały w piątek, że moi pasażerowie zostali umieszczeni w areszcie domowym. Jej telefon został podobno skonfiskowany, zanim wróciła do domu.

W piątek nowojorskie Centrum Praw Człowieka w Iranie wezwało Międzynarodową Federację Wspinaczkową, aby zrobiła więcej w celu ochrony moich zawodników i wszystkich irańskich sportowców.

Reuters przyczynił się do powstania tego raportu

READ  Wojna na Ukrainie: Rosja straciła „jedną trzecią” swoich sił lądowych i „znacząco opóźniła się” – mówi Wielka Brytania