Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości o Brexicie: Wielka Brytania wygrywa nagrodę w wysokości 9 bilionów funtów, gdy „mała” UE zastępuje

Sekretarz ds. handlu międzynarodowego Liz Truss powiedziała, że ​​ma nadzieję zakończyć negocjacje w sprawie przystąpienia do kompleksowej i zaawansowanej umowy (CPTPP) do końca przyszłego roku. Blok o wartości 9 bilionów funtów obejmuje Australię, Kanadę, Japonię i Singapur, a także Brunei, Chile, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru i Wietnam.

Pani Truss powiedziała, że ​​negocjacje z blokiem 11 krajów miały kluczowe znaczenie dla programu handlowego rządu Wielkiej Brytanii dla „Globalnej Wielkiej Brytanii” po Brexicie.

Podkreśliła, że ​​zakończenie rozmów do przyszłego roku pozwoliłoby Wielkiej Brytanii czerpać korzyści z ogromnego wzrostu gospodarczego w regionie Azji i Pacyfiku.

Minister dodał: „Dwie trzecie światowej klasy średniej będzie mieszkać w Azji do 2030 r., a rodzaje produktów, których żądają, to rodzaje rzeczy, które produkuje Wielka Brytania – czy to towary o wysokiej wartości, czy wysokiej jakości żywność i napoje… produkty, produkty danych i usługi finansowe.”

Pani Truss powiedziała, że ​​Wielka Brytania powinna szukać pracy poza Unią Europejską, ponieważ oczekuje się, że wielkość ekonomiczna bloku spadnie.

Poseł do Parlamentu Europejskiego z południowo-zachodniego Norfolk wyjaśnił: „Za 20 lub 30 lat Unia Europejska stanie się mniejszą częścią światowej gospodarki, a kraje takie jak Wietnam i Malezja, które są częścią CPTPP, zwiększą udział.”

Pani Truss miała również nadzieję, że Stany Zjednoczone dołączą do partnerstwa po jej odejściu w 2017 roku, aby umożliwić zawarcie umowy handlowej między USA a Wielką Brytanią.

„Stany Zjednoczone były jedną z pierwszych stron TPP, a nowa administracja nie chciała się do niej przyłączyć” – dodał Bain Politics w podcaście.

„Ale kto wie, co może się wydarzyć w przyszłości”.

Czytaj więcej: „To nie ma sensu!” Ministerstwo Skarbu ponownie reaguje na ostatni atak SNP na Federację

Aby ułatwić proces akcesyjny, Wielka Brytania chce również zawrzeć dwustronne umowy handlowe z krajami CPTPP.

READ  Warszawa nie może się doczekać dalszej współpracy z Doha w obszarach zaawansowanych technologii: Prezydent RP

Pani Truss powiedziała, że ​​negocjacje z Kanadą i Meksykiem mają się rozpocząć w nadchodzących miesiącach.

Oczekuje się również, że umowa handlowa z Nową Zelandią zostanie sfinalizowana w najbliższych dniach.