Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości na żywo dotyczące koronawirusa: Indie rejestrują codzienne zgony; Lekarze z Tokio wzywają do odwołania igrzysk olimpijskich w Japonii | wiadomości ze świata

W kolejnych wiadomościach z Japonii gospodarka kraju skurczyła się o 1,3% w ciągu trzech miesięcy do marca po tym, jak rząd ponownie nałożył ograniczenia na koronawirusa w głównych miastach wraz ze wzrostem liczby infekcji, dane pokazały wtorek.

Kwartalny spadek nastąpił po tym, jak trzecia co do wielkości gospodarka świata wzrosła o dwa kwartały do ​​grudnia, ale ekspansja utknęła w martwym punkcie z powodu wzrostu liczby przypadków koronawirusa w zimie.

W odpowiedzi rząd wprowadził w styczniu nową sytuację kryzysową związaną z wirusami, wzywając ludzi do pozostania w domu i wzywając restauracje do wcześniejszego ich zamykania.

Deflacja była w dużej mierze zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

„Konsumpcja indywidualna została szczególnie mocno dotknięta przez środki nadzwyczajne Covid-19”, powiedział Naoya Ushikubo, główny ekonomista SuMi TRUST, w analizie opublikowanej przed oficjalnymi danymi.

Dane opublikowane przez gabinet na krótko przed otwarciem rynku pokazały, że konsumpcja prywatna spadła o 1,4% po dwóch kwartałach ekspansji, odzwierciedlając spowolnienie wydatków w sektorze usług.

Wydatki kapitałowe, w tym produkcja, spadły o 1,4%, ale ekonomiści stwierdzili, że jest to związane tylko z gwałtownym wzrostem w poprzednim kwartale i że ogólny trend ożywienia jest na dobrej drodze.

Marcel Theliant, główny ekonomista Japonii w Capital Economics, powiedział, że spadek konsumpcji prywatnej nie był tak zły, jak niektórzy się obawiali.

„Wielkim rozczarowaniem” był spadek inwestycji niemieszkalnych i popytu publicznego, napisał w notatce. Tymczasem inwestycje w budownictwo mieszkaniowe wzrosły o 1,1%.

Dodał, że podczas gdy eksport wzrósł o 2,3%, import wzrósł o 4,0%, „więc handel netto stracił 0,2% wzrostu PKB”.

Ekonomiści ostrzegają, że spowolnienie może się utrzymywać, ponieważ rząd został zmuszony do wprowadzenia trzeciego stanu wyjątkowego w kilku częściach kraju – w tym silników ekonomicznych w Tokio i Osace – na początku tego miesiąca.

Środki nadzwyczajne są bardziej rygorystyczne niż w przeszłości i zostały przedłużone do końca maja, oprócz rozszerzenia ich na kilka innych obszarów w ostatnich dniach.

READ  Gubernator Florydy Ron DeSantis zawiesza kampanię prezydencką Wiadomości z USA