Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomość: Party Animals – Gracze jednoczą się na turnieju NATO Games w Warszawie, 09 listopada 2023

Wiadomość: Party Animals – Gracze jednoczą się na turnieju NATO Games w Warszawie, 09 listopada 2023

Na turnieju NATO Games w Warszawie tysiące graczy z całego Sojuszu i całego świata zebrało się, aby grać w gry online i rozmawiać z ekspertami z Kwatery Głównej NATO. Od zwalczania dezinformacji po rozwiązywanie sporów w zróżnicowanej organizacji – gracze i personel NATO omawiają kluczowe wyzwania stojące przed NATO – oraz kierunek, w jakim sojusz zmierza w przyszłości.

Atmosfera w pokoju jest swobodna i zrelaksowana. Młodzi gracze z Warszawy mieszają się z artystami, żołnierzami i ekspertami NATO. W jednym rogu żołnierze Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO Polska grają w klasyczne gry, w tym Street Fighter i Super Mario. W innym obszarze gracze naciskają przyciski oldschoolowych gier zręcznościowych, takich jak Pac-Man.

Ale główna praca odbywa się online. Tysiące widzów śledzi transmisje na żywo na Twitchu prowadzone przez graczy online z obu stron Atlantyku: GrabaGra i Seto w Polsce oraz ZeRoyalViking i Mischascrossing w Stanach Zjednoczonych.

Gospodarzem wydarzenia jest także młody polski aktor i gwiazda serwisu Netflix Maciej Musiał, który w tym roku nawiązał współpracę z NATO, aby pomóc opowiedzieć własnymi słowami historię sojuszu i który podczas wydarzenia został uhonorowany tytułem Mistrza NATO w dziedzinie ochrony przyszłości. Dla Macieja, podobnie jak dla wielu innych, motywacją do pracy w NATO są wartości polityczne i osobiste powiązania.

„Mój dziadek był żołnierzem podczas II wojny światowej” – mówi. „Był niesamowitą osobą – moim najlepszym przyjacielem. Zbudował we mnie poczucie patriotyzmu. Zawsze dziękował każdemu, kogo spotkał, czy to lekarzowi, czy kierowcy autobusu, a zwłaszcza osobom służącym w wojsku. Naprawdę im dziękował za wszystko, co zrobili, a on zawsze powtarzał Lee: Służ dobrej sprawie, jeśli znajdziesz do tego miejsce.

Dlatego też, gdy Maciej otrzymał ofertę współpracy z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), bardzo chciał opowiedzieć o wartościach NATO z własnej perspektywy.

Zmarł rok temu, a pół roku później otrzymałem to zaproszenie. Nie myślałem ani przez chwilę. Zgodziłem się natychmiast. Bo zawsze mówił, że jesteśmy w bardzo konkretnym miejscu na mapie, z geopolitycznego punktu widzenia, w Polsce. Potrzebujemy silnych przyjaciół. Był bardzo szczęśliwy, kiedy przystąpiliśmy do NATO. Zawsze powtarzał, że ten sojusz jest dla nas naprawdę ważny. Zatem móc choć trochę przysłużyć się tej sprawie, to dla mnie wielki zaszczyt.

READ  Co obejrzeć w weekend 24 lutego 2023 r.: laureaci nagród filmowych

Podczas turnieju Maciej i streamerzy Twitcha grali ze sztabem NATO w dwie popularne gry online.

Najpierw gracze zetknęli się z klasyczną grą Pandemic Pomiędzy nami, w którym grupa astronautów musi wywęszyć oszusta na swoim statku kosmicznym, a oszust musi sabotować systemy podtrzymywania życia i wyeliminować resztę załogi, nie dając się złapać. Gra stanowiła doskonały punkt wyjścia do dyskusji na temat dezinformacji, w której oszuści pomagają rozpowszechniać fałszywe narracje na temat niewinnych członków załogi, aby wzbudzić podejrzenia i uniknąć schwytania.

„Jak my, jako sojusz i zwykli ludzie, możemy podjąć jakiekolwiek środki zaradcze? [against disinformation]„Jak możemy zweryfikować te informacje?” – zapytała w pewnym momencie GrabaGra.

„To samo, co robiliśmy wcześniej w tej grze – nie wierzyć ludziom tylko dlatego, że tak mówią” – powiedział jeden z ekspertów NATO. „Widzieliśmy w grze, że ktoś powiedział: «Och, [the impostor] On był czerwony! Bez żadnych dowodów ludzie w to wierzyli czerwony…Tak właśnie działa dezinformacja, prawda? Ktoś powiedział coś przypadkowego, a osoba przekazująca dezinformację zazwyczaj nie chce, abyście uwierzyli, że to ona to zrobiła – chce was po prostu zmylić i postawić znak zapytania… A zatem, jako obywatele, najważniejsza rzecz to być poinformowanym, sprawdzić swoje źródła i starać się nie ufać przypadkowym informacjom tylko dlatego, że zobaczyłeś je w Internecie.

Następnie gracze wypróbowali nową grę online o nazwie Zwierzęta imprezowe, w którym dwie drużyny uroczych, elastycznych zwierzątek walczą o wypchnięcie się nawzajem z alpejskiej chaty w mroźną noc lub z peronu metra przed pędzącym pociągiem. Pomimo agresywnej rozgrywki gracze odbyli przyjacielską rozmowę na temat ewolucji NATO w swojej 75-letniej historii.

„Chciałem zapytać, jak NATO zmieniło się na przestrzeni lat, ale myślę, że tylko się bawimy Zwierzęta imprezowe Z NATO [staff] „Członkowie są tego dobrym przykładem” – zażartowała GrabaGra.

READ  Jak usunąć swoje konto Netflix

ZeRoyalViking miał bardziej refleksyjny pogląd: „Urodziłem się dwa lata po upadku Związku Radzieckiego… Dorastając, nigdy tak naprawdę nic nie słyszałem, nigdy nie myślałem o NATO ani nie czułem strachu, ale wiem, że moi rodzice tak się czuli… Łatwo powiedzieć „Dorośnijcie” i tak naprawdę nie rozumiem, po co ta organizacja istnieje, dlatego robicie to teraz.

„Jedną z rzeczy, o których zapominamy, jest to, że świat, w którym obecnie żyjemy, i pokój, w którym obecnie żyjemy, w przeszłości nie były normą” – powiedział jeden z ekspertów NATO. „Organizacje takie jak NATO – a także Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz cały ten międzynarodowy system oparty na zasadach – stworzyły to. Więc dorastaliśmy w tym świecie, myśląc: 'To jest normalne, tak zawsze powinno być;’ I tak będzie w sposób naturalny.” Nie. Potrzebni są ludzie, którzy aktywnie bronią tego rodzaju systemu, w przeciwnym razie może on ulec erozji – i widzimy wrogich aktorów próbujących go zniszczyć. Dlatego potrzebujemy zaangażowania naszych lokalnych społeczności aż do samego końca poziomie międzynarodowym w sojuszu Północnoatlantyckim.

Uczestnicy dyskutowali także o tym, w jaki sposób dziesiątki państw członkowskich NATO oferują Sojuszowi różnorodne i wartościowe perspektywy oraz zastanawiali się, czy może to również stanowić wyzwanie w zakresie osiągnięcia porozumienia, gdyż wszystkie decyzje NATO muszą być jednomyślnie zatwierdzane przez wszystkie państwa członkowskie NATO.NATO.

„Czy zgadzasz się, że jest to zarówno zaleta, jak i wada?” – zapytała GrabaGra. „Ponieważ macie różne doświadczenia, ale też różne kraje mają różne historie, różne wartości i inne rzeczy, i bardzo trudno jest osiągnąć konsensus między wszystkimi”.

„Myślę, że na tym polega piękno NATO” – stwierdził inny ekspert. „To piękno jej demokracji, jej zdolność do zarządzania konsensusem wśród wszystkich różnych sojuszników. Fakt, że jest w stanie przyjąć coraz więcej członków… świadczy o jej zdolności do pozostania sojuszem opartym na wartościach i utrzymania wszystkich zjednoczeni… i fakt, że NATO zdołało utrzymać wszystkich sojuszników razem, zjednoczonych i prawdziwie zjednoczonych przez 75 lat, jest dla mnie najlepszym dowodem na to, że NATO jest najcenniejszym sojuszem.

READ  Corey Taylor mówi, że jego nowy solowy album to najlepszy rockowy album 2023 i 2024 roku

Igrzyska NATO były najnowszym wydarzeniem w kampanii Protect the Future, jednym z kluczowych wysiłków NATO mających na celu dotarcie do kolejnego pokolenia obywateli w krajach NATO. W ramach kampanii młodzi ludzie, tacy jak Maciej z całej koalicji, wzięli udział w szerokiej gamie działań – m.in. USS Gerald R. Bródnajwiększy okręt wojenny na świecie, a Ty zajmiesz miejsce w pierwszym rzędzie, aby zobaczyć, jak światowi przywódcy gromadzą się na forum publicznym Szczytu NATO w Wilnie w 2023 r.

„Pierwsze Igrzyska NATO w Polsce są jednym z najważniejszych punktów naszej kampanii na rzecz ochrony przyszłości” – powiedziała Marie Doha Besannot, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. dyplomacji publicznej. „Rozmawianie o roli NATO z graczami jest przydatne. Daje możliwość przeprowadzenia prawdziwych rozmów z ważną społecznością. Obywatele wszystkich narodów sojuszniczych znajdują się w centrum siły naszego sojuszu, dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować z nimi współpracę.

Obejrzyj pełną transmisję na żywo