Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

WHO zatwierdza chińską szczepionkę Sinovac Covid | Szczepienia i szczepienia

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła szczepionkę Sinovac Covid-19 do użytku w sytuacjach awaryjnych – drugą chińską szczepionkę, która otrzymała zielone światło od WHO.

Agencja zdrowia ONZ podpisała umowę z CoronaVac, dwudawkową szczepionką opracowaną przez firmę z Pekinu, która jest już wdrażana w wielu krajach na całym świecie.

„Z przyjemnością ogłaszam, że szczepionka Sinovac-CoronaVac została nagrodzona listą zastosowań awaryjnych WHO po tym, jak została uznana za bezpieczną, skuteczną i zapewniającą jakość” – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na wtorkowej konferencji prasowej.

„Wymagania łatwego przechowywania CoronaVac sprawiają, że jest on bardzo odpowiedni do warunków o niskich zasobach” – dodał. „Teraz ważne jest, aby zapewnić te ratujące życie narzędzia ludziom, którzy ich szybko potrzebują”.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​lista zastosowań w sytuacjach nadzwyczajnych (EUL) daje krajom, podmiotom finansującym, agencjom zakupowym i społecznościom pewność, że szczepionka spełnia międzynarodowe standardy. W zeszłym miesiącu Sinopharma stała się pierwszą chińską szczepionką Do zatwierdzenia przez Światową Organizację Zdrowia.

Organizacja przyznała również status EUL szczepionkom produkowanym przez firmy Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca produkowanym w Indiach, Korei Południowej i Unii Europejskiej, które są liczone osobno.

Lista WHO toruje drogę krajom na całym świecie do zatwierdzania i importowania szczepionki do szybkiej dystrybucji, zwłaszcza tych krajów, które nie mają regulatora z własnymi międzynarodowymi standardami.

Otwiera również drzwi do wejścia do Covax Global Vaccine Sharing Facility, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do dawek na całym świecie, szczególnie w biednych krajach. Obecnie tylko AstraZeneca i niektóre hity firmy Pfizer pojawiają się na wykresie.

„Świat desperacko potrzebuje wielu szczepionek przeciwko Covid-19, aby rozwiązać masową nierówność dostępu na całym świecie” – powiedziała Mariangela Simao, zastępca dyrektora generalnego WHO ds. Dostępu do produktów zdrowotnych.

READ  „Wyjątkowy rok”: Mont Blanc kurczy się o kolejne dwa metry | Góry

„Wzywamy producentów do udziału w placówce Covax, dzielenia się swoją wiedzą i danymi oraz przyczyniania się do kontroli epidemii”.

„Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby szczepionkę stosować u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych, w schemacie dwóch dawek w odstępie od dwóch do czterech tygodni” – podała organizacja w oświadczeniu.

„Wyniki skuteczności szczepionki wykazały, że szczepionka zapobiegła objawom choroby u 51 procent zaszczepionych i zapobiegła ciężkiemu Covid-19 i hospitalizacji u 100 procent badanej populacji”.

Szczepionka Sinovac zawiera inaktywowaną formę koronawirusa, która nie może wywoływać choroby. Zawiera również substancję, która pomaga wzmocnić odpowiedź immunologiczną na szczepionkę.

Po podaniu wstrzyknięcia układ odpornościowy rozpoznaje inaktywowany wirus jako obcy i wytwarza przeciwko niemu przeciwciała, które następnie rozpoznają aktywnego wirusa i obronią organizm przed nim.

Bardzo niewiele osób w wieku powyżej 60 lat wzięło udział w próbie klinicznej szczepionki Sinovac. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​nie powinno być górnego limitu wieku dla szczepionki, ponieważ „nie ma powodu, aby sądzić, że ma ona inne właściwości bezpieczeństwa” u starszych pokoleń.

Strzykawka Sinovac jest już używana w 22 regionach na całym świecie, zgodnie z danymi AFP. z dala od ChinyKraje korzystające z Sinovac to Chile, Brazylia, Indonezja, Meksyk, Tajlandia i Turcja.

Chen Shu, ambasador Chin w Genewie, powiedział, że status CoronaVac EUL zwiększył liczbę globalnych narzędzi do walki z epidemią.

„Chiny będą nadal współpracować ze społecznością międzynarodową w celu zwiększenia dostępności i przystępności cenowej szczepionek przeciwko Covid-19, szczególnie w krajach rozwijających się” – powiedział w tweecie na Twitterze.