Westinghouse Electric, Bechtel Corporation oraz polski podmiot państwowy Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) będą wspólnie pracować nad rozpoczęciem prac projektowych dla inauguracyjnej elektrowni jądrowej AP1000 w Polsce jeszcze w tym roku i potencjalnie podpisać kontrakt na budowę w 2025 r., starając się osiągnąć cel Polski, jakim jest uruchomienie produkcji energii jądrowej w 2033 r.
Obie firmy ogłosiły harmonogram głośnego projektu 25 maja, zauważając we wspólnym oświadczeniu, że „znaczące prace licencyjne i inżynieryjne są już w toku nad projektem”. Możliwy harmonogram jest częścią pliku Podpisane przez trzy strony porozumienie określa zasady ich współpracy przy projektowaniu i budowie elektrowni jądrowej, która powstanie w Pomorze, północna Polska.
prezes Westinghouse’a Harmonogram był realistyczny, zasugerował Patrick Fragman, biorąc pod uwagę jego partnerstwo z Bechtel, amerykańskim gigantem inżynieryjnym, budowlanym i zarządzającym projektami, przy innych projektach AP1000. „Zespół Westinghouse-Bechtel okazał się skuteczny, czego dowodem jest udane uruchomienie pierwszego reaktora AP1000 w Stanach Zjednoczonych i bliskie ukończenie budowy drugiego reaktora, a także cztery jednostki AP1000, które z powodzeniem działają komercyjnie na całym świecie” — powiedział. „Wykorzystamy to doświadczenie, aby pomóc Polsce skutecznie stworzyć nowy, czystszy i bezpieczniejszy miks energetyczny”.
Nowy, mocny krok dla ambicji Polski w dziedzinie energetyki jądrowej
Polska Wybierz technologię Westinghouse W przypadku pierwszej dużej elektrowni jądrowej w listopadzie 2022 r., w warunkach ostrej międzynarodowej konkurencji obejmującej część świata Wiodący dostawcy dużych elektrowni jądrowych.
Polska wyraziła pilną potrzebę budowy nowej elektrowni jądrowej, która zastąpiłaby elektrownie węglowe Zamierza go wycofać do 2040 roku. W 2020 roku Polska produkuje 70% swojej energii z węgla. Kraj jest również znacząco Motywowane względami bezpieczeństwa energetycznego Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię ze strony przemysłu, m.in kilka specjalnych stref ekonomicznych.
tak jak moc wspomniałem szczegółowoKluczowe dla polskich planów budowy od 6 GW do 9 GW wielkoskalowych, ciśnieniowych projektów reaktorów jądrowych III i III+, „źródeł zeroemisyjnych”, z których projekty rządowe mogą stanowić „połowę mocy zainstalowanej w 2040 r.” Tymczasem, W lutym 2021 r. polityka energetyczna kraju zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora jądrowego w 2026 r. i zakończenie do 2033 r.
Do tej pory kraj ma Odsłonięcie modelu „SaHo”., gdzie państwo prowadzi inwestycję w początkowej fazie – i przejmuje większość wysokiego ryzyka inwestycyjnego i wysokich kosztów kapitału w fazie inwestycyjnej – a następnie sprzedaje udziały w fabryce przed podłączeniem do sieci, aby zmniejszyć swój udział finansowy w długim termin. W lipcu 2021 powstaje Polska PEJ– Podmiot, którego 100% udziałów należy do Skarbu Państwa – Zajmuje się przygotowaniem procesu inwestycyjnego, rozpoznaniem terenu oraz uzyskaniem pozwoleń i koncesji dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej.
Wkrótce po tym, jak w listopadzie 2022 r. polski rząd zdecydował o wyborze technologii Westinghouse AP1000 dla swojego zakładu na Pomorzu, w grudniu 2022 r. PEJ podpisał umowę o współpracy z Westinghouse. W lutym Westinghouse i PEJ zawarły umowę na wykonanie prac przedprojektowych. „Kontynuacja tej współpracy między PEJ a konsorcjum Westinghouse i Bechtel to ostatnie kroki przed podpisaniem umowy na usługi inżynieryjne jeszcze w tym roku” – powiedział PEJ.
PEJ powiedział, że preferuje model konsorcjum „od podstaw”, ponieważ daje on możliwość skorzystania z „wyjątkowych kompetencji i doświadczenia”, które Westinghouse i Bechtel zdobyły przy budowie dwóch reaktorów AP1000 w Stanach Zjednoczonych. Projekt ekspansji Vogtle w Gruzji w 2017 roku.
PEJ: Porozumienie wynikające z intensywnych negocjacji
Jak informuje PEJ, podpisana w czwartek umowa z amerykańskimi firmami jest efektem „intensywnych negocjacji, które toczyły się w ostatnich miesiącach”. PEJ dodał, że porozumienie jest niezbędne dla przyszłych kontraktów handlowych, w tym umów na projekt elektrowni.
Umowa określa również zakres i odpowiedzialność. Stwierdza, że Westinghouse i Bechtel będą współpracować przy projektowaniu obiektu jądrowego, wdrażaniu harmonogramu prac, kierowaniu kontrolą projektu i zapewnieniu jakości projektu. PEJ powiedział, że Westinghouse poprowadzi fazę projektowania, a Bechtel poprowadzi fazę budowy.
Polski rząd pochwalił także powołanie oficjalnego konsorcjum budowy elektrowni. – Podpisana dzisiaj umowa jest efektem intensywnych negocjacji, ale przede wszystkim jest kolejnym kamieniem milowym i zwiększa potencjał projektu elektrowni jądrowej – powiedziała Anna Mosqua, minister klimatu i środowiska.
„Dzisiaj jesteśmy bliżej budowy elektrowni jądrowej w 2026 roku i wytwarzania energii jądrowej w 2033 roku. To pozwoli nam osiągnąć cel, jakim jest 25% udział energetyki jądrowej w naszym miksie energetycznym w 2040 roku. Cieszymy się, że możemy pracować z partnerami otwartymi na lokalne treści – polską gospodarką, polskimi firmami, polskimi usługami i polskimi zasobami ludzkimi Przygotowujemy się do tego wyzwania – dodała.
Pierwsze kroki do uzyskania licencji
Podczas gdy Polska prowadziła program energetyki jądrowej w latach 80., w 1990 r. zrezygnowała z budowy swoich pierwszych dwóch elektrowni jądrowych, Černowice i Warta. Obecnie wydaje się, że Polska działa z pilnością Przywrócenie programu energetyki jądrowej, w tym działań regulacyjnych.
Aby ubiegać się o pozwolenie na budowę obiektu jądrowego, PEJ, jako wyznaczony inwestor projektu, jest odpowiedzialny za wykonanie odpowiednich analiz bezpieczeństwa oraz opracowanie klasyfikacji dla systemów elektrowni, elementów konstrukcyjnych i urządzeń.
W marcu PEJ złożyła wniosek do Prezesa Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) stara się sklasyfikować systemy bezpieczeństwa projektu. „Spółka wyjaśniła, że dla każdego systemu i elementu konstrukcji i wyposażenia obiektu jądrowego określona jest odpowiednia klasa bezpieczeństwa. Zależy to od stopnia ważności tych systemów dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej elektrowni jądrowej. Każda kategoria ma określone wymagania jakościowe, w tym wymagania dotyczące niezawodności i trwałości poszczególnych urządzeń. Im wyższa klasa bezpieczeństwa, tym surowsze wymagania dotyczące kwalifikujących się przedmiotów.
Na wniosek PEJ Przewodniczący PAA sporządzi opinię ogólną – ocenę podstawową nt PEJ zaplanowała rozwiązania organizacyjne i techniczne dla systemów bezpieczeństwa AP1000, elementów konstrukcyjnych oraz urządzeń wykorzystywanych przez firmę Westinghouse Electric Company. „Opinia szefa PAA, którą uzyskamy w toku rozpoczętego procesu, pomoże nam dostosować proponowane rozwiązania techniczne i handlowe tak, aby zapewnić jak najwyższe standardy niezawodności pracy planowanej elektrowni” – wyjaśnił. Łukasz Młynarkiewicz, wiceprezes PEJ, w marcu br.
Pierwszy wniosek PEJ do PAA, złożony we wrześniu 2022 r., dotyczy opinii publicznej „w sprawie proponowanego zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa planowanych elektrowni jądrowych”. Ta aplikacja jest w trakcie sprawdzania. Spółka zaznaczyła, że ”Prezes PAA ma 6 miesięcy na wydanie opinii, licząc od dnia złożenia pełnego wniosku”.
–Sonal Patel Jest starszym redaktorem w POWER (@pracownikI @pracownik).
Zaktualizowano (26 maja): dodaje szczegóły dotyczące licencjonowania i procedur regulacyjnych.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Tam, gdzie obecnie znajdują się Amerykanie, jest amerykańskie wsparcie
34 produkty czekają, aby stać się Twoimi ulubionymi we wrześniu 2023 r
Microsoft i Lightsource BP łączą siły, aby dokonać przełomu w energetyce słonecznej w Polsce