Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Westinghouse planuje zainwestować w polską energetykę jądrową: korporacyjna

16 marca 2021 r

Westinghouse Electric ogłosił zamiar zainwestowania w technologię jądrową w Polsce po spotkaniu w Warszawie między CEO Westinghouse Patrickiem Frackmanem i polskim sekretarzem stanu ds. Strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Nymskim.

Dyrektor generalny Westinghouse Patrick Frackman i sekretarz stanu ds. Strategicznej infrastruktury energetycznej w Polsce Pyotr Nymsky (na zdjęciu: Westinghouse)

W ubiegłym roku między Polską a Stanami Zjednoczonymi doszło do oficjalnych wymian dyplomatycznych na temat współpracy przy opracowywaniu polskiego cywilnego programu jądrowego. Oznacza to, że Stany Zjednoczone mają teraz 18 miesięcy na wyprodukowanie zarówno technologii, jak i oferty finansowej na budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

Westinghouse powiedział, że spotkanie Frackmana i Nimesky’ego było wynikiem ostatecznego porozumienia rządu.

„Pochwalamy wizję i przywództwo polskiego rządu w stawianiu czoła rosnącym wymaganiom w zakresie emisji dwutlenku węgla, zanieczyszczenia powietrza i niezawodnej energii” – powiedział Frackman w oświadczeniu Westinghouse z 15 marca.

Zgodnie z przyjętą niedawno przez Polskę Polityką Energetyczną 2040 (PEP 2040), rząd ma nadzieję zbudować do 2043 roku elektrownię jądrową o mocy 6-9 GWe, która zastąpi wycofane z eksploatacji możliwości spalania węgla.

Westinghouse powiedział, że konstrukcja pieca AP1000 „zapewnia najwyższe bezpieczeństwo i funkcjonalność dostępne na rynku”. Działające AP1000 „kontynuują rekord w branży pod względem łatwości i terminowości przestojów i tankowania oraz oczekujących czynników wydajnościowych”, dodał Westinghouse.

Jeśli zostanie wybrany na partnera nuklearnego, Westinghouse zapowiedział, że opracuje i rozwinie łańcuch dostaw energii jądrowej, który mógłby stworzyć ponad 2000 miejsc pracy w Polsce, a także zapewnić „najwyższą jakość, wiedzę fachową i odpowiedzialność za komponenty”.

Frackmann omówił plany inwestycyjne zaproponowane podczas spotkania z członkiem Polskiej Organizacji Inwestycji i Handlu Crescors Somkovsky.

Gabinet Ministrów zatwierdził PEP2040 2 lutego. Celem polityki jest zmniejszenie udziału węgla w krajowym wskaźniku wytwarzania energii elektrycznej z 72% w 2020 r. Do 56% w 2030 r. Obejmuje to budowę sześciu elektrowni jądrowych.

READ  Eddie Hearn ujawnia możliwą datę powrotu Anthony'ego Joshuy

10 marca Westinghouse ogłosił, że Sunmen Unit 2, jedna z pierwszych na świecie elektrowni jądrowych AP1000, ustanowiła nowy rekord awarii tankowania w światowym przemyśle jądrowym, kończąc początkowe zamknięcie w ciągu 28,14 dni.

Jednostka ta jest jednym z czterech AP1000 działających w Chinach. Dwie jednostki AP1000 są budowane w Vocal Atomic Power Station w stanie Georgia w USA.

World Nuclear News Research and Writer