Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wejście w życie polsko-amerykańskiej cywilnej umowy jądrowej: Polityka jądrowa

03 marca 2021

Piotr Nymsky, Sekretarz Stanu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w Polsce, powiedział, że w ubiegłym roku doszło do oficjalnych rozmów dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi na temat współpracy w rozwoju polskiego cywilnego programu jądrowego. TOK FM Wczoraj stacja radiowa. To oznacza, że ​​Stany Zjednoczone mają teraz 18 miesięcy na wyprodukowanie zarówno technologii, jak i oferty finansowej na budowę elektrowni jądrowych w Polsce – powiedział.

Podczas trzeciego polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego na temat energii w lutym 2020 r. Prolet (drugi po lewej), Nimesky (naprzeciw Proleta) i Kurtika (po lewej stronie Naimsky’ego) (na zdjęciu: ur Kurtikamichal)

Po podpisaniu umowy przez Nimesky’ego w październiku z ówczesnym sekretarzem ds. Energii Danem Bruletteem, powiedział dziennikarzom, że Polska zgodziła się wydać 18 miliardów dolarów na usługi amerykańskiej technologii jądrowej i firm takich jak Westinghouse, Bechtel i Southern Company. Prolet powiedział, że Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na sześć reaktorów jądrowych.

Wczoraj Wywiad Z TOK FMNimesky powiedział, że amerykańska oferta budowy nowych bloków jądrowych będzie „w 100% finansowana przez Stany Zjednoczone”, dodając, że „obowiązkiem naszego rządu jest zaakceptowanie tej kwestii”.

Powiedział, że Europejska Agencja Energii Atomowej (Eurazja) ogłosiła międzynarodowe porozumienie rządowe. „To równoległe ramy społeczne dla UE w Europie, do której przystępujemy jak wszystkie kraje UE. Wszystkie podejmowane przez nas kroki będą zgodne z normami europejskimi” – powiedział.

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) opiera się na trzech filarach: rozsądnej zmianie; Bezemisyjny system energetyczny; I dobra jakość powietrza. Pierwsza elektrownia jądrowa o mocy 1-1,6 GWe ma zostać uruchomiona do 2033 r., A następnie w 2040 r. Z pięcioma blokami lub 6-9 GWe. Mają powstać w Lupiato-Gopalino i Sarnovic w pobliżu bałtyckiego wybrzeża kraju. .

Nimesky potwierdził, że Polska planuje budowę sześciu bloków jądrowych do 2043 roku.

READ  UNHCR - UNHCR i IOM wstrząśnięte śmiercią w pobliżu granicy białorusko-polskiej

„To są bardzo poważne obciążenia finansowe” – powiedział. „Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że musimy zbierać te pieniądze przez 20 lat, albo może to być 4 mld zł rocznie. I śmiem twierdzić, że nasz rząd stać na taką inwestycję i na taką inicjatywę”.

Polski sektor energetyczny, który opiera się na energii elektrycznej ze spalania węgla i importowanym gazie, jest w trakcie transformacji – powiedział. „Naszym podstawowym modelem jest suwerenność Polski w energetyce” – powiedział. „To, co dzieje się z biegiem czasu, wymaga zastąpienia nowymi źródłami”.

Te nowe źródła pochodzą z energii odnawialnej, w tym wody morskiej, ale muszą być budowane równolegle z niezawodnymi elektrowniami, czyli energią jądrową – powiedział.

ZA Wywiad Z Polka Times 26 lutego polski minister klimatu i środowiska Mikas Kurtiga powiedział, że przejście z paliw kopalnych na czyste źródła energii będzie kosztować kraj 450 mld zł (120 mld dolarów) do 2045 roku. Ale polskie elektrownie węglowe starzeją się, więc kraj wchodzi w „naturalny cykl odnowy” mocy wytwórczych – powiedział.

„Planujemy otworzyć sześć bloków jądrowych w latach 2033-2043. Co dwa lata będziemy otwierać jeden blok energetyczny. W zależności od wybranej technologii będzie to od 6000 MW do 9000 MW” – powiedział. „Kawałek uranu ważący siedem gramów daje tyle samo energii, co tona węgla. To pokazuje, jakim obciążeniem dla środowiska jest pozyskiwanie surowców naturalnych w Polsce. Dwa na trzy litry wody w kraju zużywane są przez energię i sektor paliwowy ”.

Elektrownie jądrowe potrzebują dostępu do dużych ilości wody, dlatego wybrzeże Bałtyku wydaje się dla nich najbardziej naturalnym miejscem. Rząd liczy na podjęcie decyzji o projekcie reaktora w tym roku, po czym preferowana lokalizacja zostanie wybrana w 2022 roku.

World Nuclear News Research and Writer

READ  Tysiące Ukraińców maszerują przeciwko „rosyjskiej agresji”, do Polski przybywają amerykańscy żołnierze