Badania wykazały, że torfowiska Konga to ogromna węglowa „bomba zegarowa”, która może wynikać z kryzysu klimatycznego.
Badanie wykazało, że torfowiska przeszły od magazynowania węgla do uwalniania go do atmosfery, gdy klimat stał się bardziej suchy 5000 lat temu, zanim powróciły do akumulacji węgla 2000 lat temu.
Naukowcy obawiają się teraz, że spowodowane przez człowieka globalne ocieplenie może ponownie przewrócić delikatny system, przyspieszając kryzys klimatyczny.
Torfowiska, które obejmują Demokratyczną Republikę Konga i Republikę Konga, są największe w tropikach i zajmują 17 milionów hektarów (42 miliony akrów). Przechowują ogromne ilości dwutlenku węgla – równowartość trzech lat globalnej emisji z paliw kopalnych. Zagrożeni są również przez wycinanie drzew oraz eksploatacja ropy i gazu.
Profesor Simon Lewis z University of Leeds w Wielkiej Brytanii i University College London, jeden ze starszych autorów badania, powiedział. „Nie wiemy dokładnie, jak blisko jesteśmy, ale wiemy, że w ciągu ostatnich dwóch dekad susze w centralnym basenie Konga się wydłużały.
„Nasze badanie przynosi nam brutalne ostrzeżenie z przeszłości. To ważna wiadomość dla światowych przywódców zebranych na rozmowach klimatycznych COP27.”
Profesor Cornell Iwango na Uniwersytecie Kisangani, in Demokratyczna Republika Kongaktóry kierował ekspedycjami mającymi na celu pobranie próbek torfu, powiedział: „Torfowiska są bardziej wrażliwe, niż sądziliśmy, i każdy musi zrobić swoją część, aby je chronić. Zanieczyszczające kraje muszą szybko zmniejszyć emisje dwutlenku węgla”.
Minister środowiska Republiki Konga, Arlette Soudan Nonolte, powiedział: „Jest ważniejsze niż kiedykolwiek, aby kraje bogate i zanieczyszczające finansowo zobowiązały się do ochrony naszych torfowisk, naszej różnorodności biologicznej i lokalnych populacji. Jeśli mamy zapobiec temu ogromnemu zasobowi węgla zmieniając się w bombę zegarową, nasi partnerzy muszą zrozumieć, że nieocenione usługi dla planetarnego ekosystemu nie mogą pozostać na zawsze za darmo”.
The Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Rdzenie pobrane z warstw torfu posłużyły do rekonstrukcji historii torfowisk. Procentowa zawartość izotopów wodoru w wosku wskazuje na ilość deszczu padającego w czasie wzrostu liści. Praca wykazała, że susza spowodowała obniżenie poziomu wody, wystawienie torfu na działanie powietrza i rozkład.
„Nasze wyniki sugerują pozytywne sprzężenie zwrotne w globalnym cyklu węglowym – suszenie wywołane klimatem w środkowym basenie Konga uwalnia więcej węgla z torfu do atmosfery” – podsumowują naukowcy.
Naukowcy powiedzieli, że potrzebne są dalsze badania, aby określić, ile węgla zostało uwolnione podczas wczesnej suszy i jak szybko, chociaż zajęło to co najmniej dekady lub stulecia. Dr Yannick Garcin z francuskiego Narodowego Instytutu Badawczego ds. Zrównoważonego Rozwoju i główny autor badania powiedział: „Ta susza doprowadziła do znacznej utraty torfu, co najmniej o dwa metry. Susza zmieniła torfowiska w ogromne źródło węgla”.
Badania opublikowane we wrześniu wykazały Pięć krytycznych punktów zwrotnych mogło już zostać przekroczonych Ze względu na dotychczasowe globalne ocieplenie o 1,1°C spowodowane przez ludzkość, w tym Zapadnięcie się lądolodu Grenlandii To jest Główny nurt na Północnym Atlantyku. W badaniu uznano dorzecze Konga za potencjalny punkt zwrotny, ale znaleziono niewystarczające dowody.
„Nowe badanie zapewnia wsparcie, ponieważ torfowiska Konga są podatne na suszę klimatyczną” – powiedział profesor Tim Linton z University of Exeter i członek zespołu, który przeprowadził wrześniową analizę. „Na razie utrzymywałbym torfowiska i lasy deszczowe Konga na 'niepewnej’ i 'powolnej’ liście potencjalnych elementów inwersji systemu klimatycznego, ale są one wyraźnie ważnym magazynem dwutlenku węgla i ekosystemem, o zachowanie których wszyscy musimy dążyć”. Dodał, że pożary spalające torf mogą znacznie szybciej powodować emisję dwutlenku węgla.
„Jesteśmy na krawędzi przepaści” – powiedziała Vanessa Nakati, wybitna działaczka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej z Ugandy. [climate] katastrofa. Dorzecze Konga jest jednym z najbardziej niedocenianych zasobów na świecie. Jest to komórka bioróżnorodności i ogromny pochłaniacz dwutlenku węgla. Musimy go chronić”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie