Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Według eksperta szczątki chińskiego pocisku mogą uderzyć w Ziemię pod koniec tygodnia przestrzeń

Biały Dom wezwał do „odpowiedzialnego zachowania w kosmosie”, ponieważ szczątki chińskiego pocisku, które prawdopodobnie wymknęły się spod kontroli, mają powrócić na Ziemię w sobotę czasu amerykańskiego.

Amerykańskie Dowództwo Kosmiczne śledzi szczątki z Long March 5B, który w zeszłym tygodniu wyrzucił na orbitę główną jednostkę pierwszej chińskiej stałej stacji kosmicznej. Scena o długości około 30 metrów (100 stóp) będzie jednym z największych odłamków kosmicznych śmieci, jakie spadną na Ziemię.

Finansowana przez federację organizacja non-profit Aerospace Corp powiedziała, że ​​spodziewa się, że gruz uderzy w Ocean Spokojny w pobliżu równika po tym, jak miną miasta we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Orbita obejmuje obszar planety od Nowej Zelandii po Nową Fundlandię. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powiedział, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych spodziewa się, że spadnie na ziemię w sobotę, chociaż miejsce, w które uderzy, „można określić tylko w ciągu kilku godzin od ponownego wejścia do niego”.

„Stany Zjednoczone są zaangażowane w stawienie czoła zagrożeniom związanym z rosnącym zatłoczeniem spowodowanym śmieciami kosmicznymi i zwiększoną aktywnością w kosmosie. Chcemy współpracować ze społecznością międzynarodową w celu wzmocnienia przywództwa i odpowiedzialnych zachowań przestrzennych” – powiedziała w środę sekretarz prasowy Białego Domu Jane Psaki. .

Chińska agencja kosmiczna nie ustaliła jeszcze, czy pocisk będzie kontrolowany, czy też wymknie się spod kontroli. Jednak Global Times, opublikowany przez Komunistyczną Partię Chin, twierdził, że „cienkowarstwowa” zewnętrzna powierzchnia pocisku ze stopu aluminium z łatwością wypaliłaby się w atmosferze, stanowiąc bardzo odległe zagrożenie dla ludzi.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda, przewidywał, że niektóre części pocisku przetrwają ponowne wejście w powietrze i będzie to „odpowiednik rozbicia małego samolotu rozrzuconego na odległość ponad 100 mil”.

„Ostatnim razem, kiedy wystrzelili pocisk Long March 5B, skończyli z dużymi, długimi metalowymi prętami latającymi po niebie i uszkadzającymi wiele budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej” – powiedział.

READ  W dniu dzisiejszym zakończył się proces IPO Kontor Space; Najnowsza wersja GMP. Oto jak sprawdzić status dostosowania

„Złe jest to, że to naprawdę zaniedbanie ze strony Chin. Rzeczy powyżej 10 ton, nie pozwalamy im niekontrolować i celowo spadać z nieba”.

Pocisk Long March 5B wyniósł główną jednostkę Tianhe, czyli Heavenly Harmony, na orbitę 29 kwietnia. Chiny planują wystrzelić 10 kolejnych startów, aby wprowadzić dodatkowe części stacji kosmicznej na orbitę.

Holger Kraj, szef biura śmieci kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział, że austriacka stacja laserowa była w stanie wyśledzić spadły pocisk. Najnowsze dane pokazują, że znajduje się on na eliptycznej orbicie od 165 km do 292 km od Ziemi.

Trudno powiedzieć, kiedy i gdzie spadnie rakieta, ale obecne szacunki Europejskiej Agencji Kosmicznej obejmują okres od 8 do 10 maja. Trajektoria pocisku oznacza, że ​​wszystkie części, które przetrwają po powrocie, wylądują między 41 stopniami szerokości geograficznej północnej a 41 stopniami południa na południe, pasem lądu rozciągającym się od południowych regionów Hiszpanii, Portugalii i Włoch aż po Australię.

Garage powiedział, że nie można przewidzieć, ile pocisk przetrwa po ponownym wejściu na pokład bez uzyskania szczegółów projektowych dla pierwszego etapu Long March 5B. Powiedział: „Istnieje przybliżona praktyczna reguła zaczerpnięta z bardziej szczegółowej analizy znanych rzeczy, ale niekoniecznie jest ona porównywalna, co wskazuje, że może przeżyć od 20% do 40% suchej masy”. W przypadku chińskiego kadłuba rakietowego odpowiadałoby to kilku tonom.

Każdego roku na Ziemię wraca około 150 ton sprzętu kosmicznego i jak dotąd nie było ofiar. Zdecydowana większość tonie w Oceanie Spokojnym. „Ten konkretny przypadek wnosi masę w jedno wydarzenie, co jest świetne, ale nie zmieni znacząco rocznego profilu ryzyka” – powiedział Garage.

W maju 2020 roku kolejny chiński pocisk wymknął się spod kontroli na Atlantyku u wybrzeży Afryki Zachodniej. Był to największy gruz, który wymknął się spod kontroli od czasu byłej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 7 w 1991 roku.

READ  Zarobiłem 400 funtów wynajmując własne miejsce parkingowe - oto jak ty też możesz

Pierwsza chińska stacja kosmiczna, Tiangong-1, rozbiła się na Oceanie Spokojnym w 2016 roku po tym, jak Pekin potwierdził, że stracił kontrolę. W 2019 roku agencja kosmiczna przejęła kontrolę nad wyburzeniem swojej drugiej stacji Tiangong-2 w atmosferze.

W marcu szczątki pocisku Falcon 9 wystrzelonego przez SpaceX spadły na ziemię w Waszyngtonie i na wybrzeżu Oregonu.

Z Reuterem