Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Weather tracker: Fala upałów ogarnia północ Europy |  Europa

Weather tracker: Fala upałów ogarnia północ Europy | Europa

Europa ponownie wkracza w tym tygodniu w okres wielkiej fali upałów, z prawdopodobnymi rekordowymi temperaturami.

Ekstremalne upały dotknęły już region iberyjski w ciągu ostatnich kilku dni, przy temperaturach o 4-5°C powyżej średniej sezonowej, co spowodowało wzrost temperatur powyżej 40°C (104°F). Przez pozostałą część tego tygodnia upały prawdopodobnie będą narastać bardziej intensywnie, osiągając około 7°C powyżej średniej, a maksymalne temperatury osiągają na przykład 46-47°C w Sewilli.

Wraz z rozwojem niskiego ciśnienia w Europie Zachodniej, upał będzie narastał przez północną Iberię przez Francję, prawdopodobnie w weekend dotrze do Wielkiej Brytanii, a także przeniesie się na wschód do większości Europy Środkowej. Najwyższe temperatury mogą przekroczyć 40°C w niektórych częściach Francji, Niemcy Nawet w niskich krajach do końca tego tygodnia. Jeśli upał rzeczywiście dotrze do Wielkiej Brytanii, wszechczasowy rekord temperatury 38,7 ° C ustanowiony w Cambridge w lipcu 2019 roku jest zagrożony złamaniem.

Co niezwykłe, w miarę utrzymywania się upałów w Europie Zachodniej temperatury w części środkowej i wschodniej części Morza Śródziemnego również wzrosną do około 10°C powyżej normy, przekraczając granicę 40°C na całej Włochy I na Bałkanach. Do poniedziałku przyszłego tygodnia w Europie Środkowej, Południowej i Zachodniej prawdopodobnie nastąpią temperatury znacznie powyżej normy sezonowej, a fale upałów będą w pełnym rozkwicie.

Często występuje silna równowaga atmosferyczna, a w obliczu upałów w dużej części Europy pod koniec tego tygodnia, Skandynawia i północno-wschodnia Europa będą bardziej burzliwe, z temperaturami o kilka stopni poniżej średniej sezonowej, chociaż wydaje się, że będzie to krótkotrwałe.

W międzyczasie indyjski monsun przynosi ulewne deszcze w wielu częściach kraju, a regiony centralne cierpią najgorzej z powodu powodzi. Indyjski Departament Meteorologiczny ma już czerwone ostrzeżenia, wskazujące, że ponad 200 mm (8 cali) deszczu może spaść w odstępach 24-godzinnych. Modele prognostyczne sugerują, że większe ulewne deszcze i burze przez większą część przyszłego tygodnia mogą nasilić powodzie w tych regionach, w tym w Andhra Pradesh i Gujarat.

READ  Kryzys migracyjny w Europie: 400 osób wciąż utknęło na łodziach