Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wciąż czekamy na wielki rok na laptopa

Po długim, długim miesiącu wypuszczania laptopów na rynek, Computex 2022 wreszcie się skończył. W pewnym sensie Computex nie był.

Pierwsza część tego roku była ekscytującym czasem, aby zostać reporterem laptopów. Każda firma i jej mama ogłosili, że nadchodzą wielkie pomysły. mnóstwo zwariowanych produktów, ekranów Dla mnie telefony. Monitor LG (który dostarczał ekran o przekątnej 13,3 cala dla Lenovo ThinkPad X1 składanyPokaż 17-calowy składany ekran OLED Monitor. Widzieliśmy RGB i OLED oraz mnóstwo dotknięć. Producenci chipów obiecali innowacje architektoniczne i wzrost wydajności. Powiedziano nam, że to wszystko wkrótce.

Pod koniec maja odbył się Computex, największa wystawa laptopów tego roku. (Ok, tak naprawdę minął cały maj – ponieważ wielu uczestników z całego świata nie mogło dotrzeć na Tajwan, większość firm zrobiła swoje i porzuciła swoje wydawnictwa w dowolnym momencie, ale to inna historia. Wciąż wracam do zdrowia miesiąc nieustannych reklam Proszę nie pisać do mnie.) To byłby idealny czas na wydanie niektórych z tych innowacyjnych wydań, wiesz. Lub uzyskaj datę premiery.

Ale nie dostaliśmy ich na Computex 2022. Pokaz w rzeczywistości nie był zbyt ekscytujący. Mamy wiele pułapek na chipy. Mamy kilka ekranów o wyższej częstotliwości odświeżania. mamy Drukarka HP Spectre x360 (Polska) z zaokrąglonymi rogami. (Aby było jasne, osobiście jestem bardzo podekscytowany zaokrąglonymi rogami, ale mogę być jedyną osobą na planecie na tej łodzi.)

Nie zrozum mnie źle: stopniowe ulepszenia, dotyczące specyfikacji wewnętrznych i elementów zewnętrznych, są ważne. Zmienią życie ludzi. Firmy nie muszą wymyślać koła na nowo z każdym wypuszczanym laptopem. Ale nadal warto zauważyć, że wiele urządzeń, które wydają się naprawdę gotowe do rozszerzenia lub przedefiniowania swoich kategorii, jeszcze nie istnieje (a jeśli tak, to nie mogę ich znaleźć na sprzedaż).

READ  Overwatch 2 wciąż jest na zmianie, ale Blizzard musi pójść na „pewne kompromisy”

Oto Elite Dragonfly G3, którego jeszcze nie możesz kupić.
Fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge

Oto niektóre z długo oczekiwanych produktów ogłoszonych na początku tego roku, które jeszcze nie dotarły na moje biurko:

Nie wszystkie wiadomości są złe. Niektóre z najbardziej oczekiwanych urządzeń 2022 zostały wydane zgodnie z harmonogramem, w tym wiele produktów po stronie gier, takich jak ROG Flow Z13 od Asusa. I oczywiście firmy cały czas odwracają plany. Ale sprawdziłem swoje wrażenie ze Stephenem Kleinhansem, wiceprezesem Gartner Research i wydaje się, że to prawda: na całym świecie obserwujemy opóźnienia w dostawach komputerów osobistych, co z kolei wpływa na wydania. Nie jest to oczywiście wyjątkowy problem w dziedzinie komputerów PC — branże na całym świecie, w tym branża motoryzacyjna, są wyłączone.

Klawiatura Lenovo ThinkBook plus Gen 3 widziana z góry.  Główny ekran wyświetla niebieski wir na białym tle.

Zdjęcie Moniki Chen/The Verge

Kleynhans uważa, że ​​te opóźnienia są, jak można się spodziewać, „głównie problemami z łańcuchem dostaw”, w dużej mierze związanymi z obecną sytuacją COVID w Chinach, która doprowadziła do Zamknięcia w głównych ośrodkach technicznych. Kleynhans powiedział mi, że „dopóki Chiny naprawdę nie otworzą się ponownie, co wydaje się być tym, co teraz widzimy i nadrobimy zaległości, które zostały utworzone, będziemy nadal widzieć zamieszanie oprócz zamieszania, które oni” już tam byłem.” Uważa, że ​​dostępność komputerów może zostać zakłócona „przynajmniej w miarę zbliżania się lata i końca roku”.

Kleynhans mówi, że firmy nie tylko mają problem z przekazaniem jednostek obecnej generacji w swoje ręce – chodzi również o realizację zamówień ostatniej generacji. „Jeśli masz klienta, który trzy lub cztery miesiące temu złożył zamówienie na 1000 maszyn i jeszcze go nie otrzymał, nie chcesz wypuszczać modelu w tym roku, gdy te zamówienia są w toku”, powiedział mi Kleynhans. Zdecydowanie obserwujemy również opóźnienia w obecnych modelach — wiele najnowszych komputerów MacBook Pro firmy Apple pokazuje daty wysyłki pod koniec lipca lub później. (Wielbłąd Bardzo podobno Nowy MacBook Air jest w przygotowaniu i ciekawie będzie sprawdzić, czy firma jest w stanie trzymać się swojego zwykłego harmonogramu dostępności w najbliższym czasie).

Jeśli chodzi o opóźnienia w łańcuchu dostaw, rynek komputerów osobistych nie jest najtrudniejszym (lub najważniejszym). Świat nadal by się zmieniał, gdyby 17-calowe składane komputery trwały dłużej niż się spodziewano. A opóźnienia laptopów nie są najważniejszą ani najpoważniejszą konsekwencją tej pandemii.

Ta sytuacja powinna jednak służyć jako przypomnienie faktu, o którym szczerze mówiąc zawsze warto pamiętać: przestrzeń PC ma wiele ruchomych części. Kilka rzeczy trzeba było zrobić dobrze, żeby zaprezentować laptopa, na którym teraz piszesz, laptopa, na którym teraz piszę (jest XVIRUS G 14, jeśli jesteś ciekawy) do naszych progów. Fajnie jest żyć w świecie pełnym poprawek, składanych gadżetów i dwukrotnie większej wydajności na początku roku. Ale prawdziwy świat jest bardziej złożony i nudny, a nawet najfajniejsze innowacje wymagają kompatybilności wszelkiego rodzaju gwiazd logistycznych.