Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Watson przejmuje kontrolę nad Marsem dla SHERLOC, gdy instrumenty Perseverance pokazują wiek • Rekord

Watson przejmuje kontrolę nad Marsem dla SHERLOC, gdy instrumenty Perseverance pokazują wiek • Rekord

Łazik NASA Perseverance ma problem z jednym ze swoich instrumentów, co może oznaczać, że łazik nie będzie już w stanie uderzać laserem w skały.

the problem Jest to instrument do skanowania środowisk mieszkalnych wykorzystujący ramanizm i luminescencję substancji organicznych i chemicznych (SHERLOC), zamontowany na końcu ramienia robota łazika. Instrument zawiera kamery, spektrometr i laser do wyszukiwania związków, które mogą wskazywać na przeszłe życie drobnoustrojów.

Jednak ostatnio zaczęła szwankować jedna z dwóch osłon chroniących optykę SHERLOC przed kurzem. Według NASA 6 stycznia „klapa została ustawiona w takim położeniu, że niektóre jej tryby pracy nie mogły działać pomyślnie”. Pojawiły się sygnały, że są problemy Blog o łaziku 25 stycznia Zespół zauważył, że problemy z SHERLOC uniemożliwiały przechowywanie ramienia robota i poruszanie się łazika.

Ramię robota następnie przechowano, ale gra polegała na ustaleniu, co jest nie tak z SHERLOC-em.

Od tego czasu pokrywa została częściowo otwarta, a zespół na ziemi próbuje różnych operacji, aby działała zgodnie z przeznaczeniem, w tym zmienia ilość mocy dostarczanej do silnika pokrywy. Obecnie SHERLOC nie może używać swojego lasera na celach skalnych ani zbierać danych spektroskopowych.

Jednakże szerokokątny czujnik topograficzny dla operacji i inżynierii (WATSON) działa. Chociaż WATSON jest częścią instrumentu SHERLOC, działa on poprzez inną aperturę, dzięki czemu nadal można wykonywać mikroskopię obrazową.

Sherlocka i Watsona. Zobacz, co tam zrobiłeś, NASA.

Jeśli inżynierowie nie będą w stanie znaleźć rozwiązania, wystąpią zakłócenia w działaniu innych instrumentów łazika, co oznacza, że ​​cele naukowe nadal muszą zostać osiągnięte. Warto również zauważyć, że po wydaniu na Marsie ponad 1000 soli, Perseverance nieco przekroczyło początkowe oczekiwania misji.

Jego siostrzany statek kosmiczny, łazik Curiosity, nadal krąży po powierzchni Czerwonej Planety od ponad 11 lat. Inżynierowie NASA są w tym świetni.

READ  Zespół CAPSTONE przejmuje kontrolę nad sytuacją ze statku kosmicznego – nie utknął już w kosmosie

Problem z SHERLOC zaobserwowano mniej więcej w tym samym czasie, gdy Ingenuity — marsjański helikopter wyniesiony na powierzchnię planety przez Perseverance — doznał uszkodzenia wirnika podczas ostatniego lotu. Uszkodzenia te skłoniły NASA do podjęcia decyzji, że nadszedł czas, aby wycofać urządzenie z użytku, zamiast ryzykować dalsze wyprawy w cienką atmosferę Marsa.

Jak to coraz częściej zdarza się w przypadku misji NASA na Marsa, Ingenuity również przekroczyło wszelkie oczekiwania przed przejściem na emeryturę.

Jeśli SHERLOC pozostanie w stanie niezdatnym do użytku, łazik dysponuje innymi instrumentami, które również mogą wykonywać spektroskopię. Otóż ​​to Superkamera oraz planetarny instrument do litochemii rentgenowskiej (piksel). ®