Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Warszawa ogranicza wsparcie dla Ukraińców mieszkających w Polsce

Warszawa

W środę weszła w życie nowelizacja obowiązującego prawa, zgodnie z którą ukraińscy uchodźcy mieszkający w obiektach zbiorowego zakwaterowania przebywający w Polsce dłużej niż 120 dni muszą zapłacić 50% kosztów zakwaterowania i wyżywienia lub większą z kwot 40 zł. (9 €) dziennie.

Od 1 maja uchodźcy przebywający dłużej niż 180 dni będą płacić 75% tych kosztów, czyli 60 złotych (13 euro) dziennie.

„W Polsce przebywa ponad milion uchodźców wojennych z Ukrainy. Kwestia opłacenia noclegu w schronieniach zbiorowych dotyczy 80 tys. z nich, bo wielu mieszka w takich miejscach. Podobne przepisy obowiązują od czerwca w stosunku do osób mieszkających z polskimi rodzinami, – powiedział wiceminister rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Minister Paweł Ceferneker powiedział w rozmowie z polskim portalem informacyjnym Interia.

Rząd zapowiedział, że nowe przepisy zostaną upublicznione we wrześniu 2022 r., ale stały się wiążące dopiero po podpisaniu ich przez prezydenta Andrzeja Dudę 23 stycznia.

„Celem tej ugody nie jest pozostawienie nikogo bez dachu nad głową” – powiedział Scheffernaker.

„Zależy nam na zatrudnianiu uchodźców. O zmianach rozmawialiśmy też z ekspertami ds. migracji, którzy wskazali, że uchodźcom nie jest dobrze przebywać na stałe w schroniskach zbiorowych – dodał.

Nowe zasady nie dotyczą osób, które nie są usamodzielnione: dzieci do lat 18, osób niepełnosprawnych, osób w wieku emerytalnym, kobiet w ciąży oraz wychowujących dzieci do roku. Również matki lub inni opiekunowie, którzy samotnie opiekują się trojgiem lub większą liczbą małoletnich dzieci w Polsce, nie muszą uiszczać opłaty.

Witryna Anadolu Agency zawiera tylko część wiadomości dostarczanych abonentom AA News Broadcasting System (HAS) i jest dostępna w skróconej formie. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.