Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wariant IHU: Jak niebezpieczny jest nowy szczep Covid w porównaniu z Omicronem i gdzie się rozprzestrzenił?

Naukowcy wciąż badają nowy typ Covid-19, po raz pierwszy odkryty we Francji w zeszłym roku, aby ustalić, czy może on stać się jednym z „problemów” w taki sam sposób, jak wcześniej robiły to szczepy takie jak Delta i Omicron.

Jednak dotychczasowe analizy eksperckie sugerują, że w tej chwili nie ma powodu do nadmiernego niepokoju.

Nazwany nieformalnie IHU – w nawiązaniu do badającej ją grupy badaczy z IHU Mediterranee Infection w Marsylii – nowy wariant B.1.640.2 zaraził do tej pory 12 osób mieszkających w południowo-wschodniej Francji.

Nie jest to obecnie powiązane z większą liczbą przypadków lub hospitalizacji we Francji, powiedział profesor Francis Ballou, genetyk z University College London.

Skąd pochodzi IHU?

W artykule o ich odkryciach, opublikowanym na stronie internetowej Health Science, grupa naukowców stwierdziła, że ​​pierwszy przypadek IHU był powiązany z osobą, która niedawno podróżowała do Kamerunu w Afryce Zachodniej podczas trzydniowej podróży. medRxiv.

Poza 12 infekcjami, obecnie nie ma innych znanych przypadków wariantu IHU, który po raz pierwszy został odnotowany w bazie danych śledzenia wariantów GISAID 4 listopada, w regionie, w którym został znaleziony, we Francji lub w jakimkolwiek innym kraju.

W swojej analizie autorzy opisują go jako „nowy gatunek prawdopodobnie pochodzenia kameruńskiego”, chociaż nie wiadomo jeszcze na pewno, skąd faktycznie pochodzi IHU.

Co jest w nim wyjątkowego?

Podczas gdy nowe szczepy Covid są cały czas znajdowane, eksperci twierdzą, że ten konkretny typ jest zaskakujący, biorąc pod uwagę fakt, że ma 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na obecnie podawane szczepionki.

W swojej analizie autorzy dodali, że mutacje nie zostały wykryte w innych krajach i że osoba zidentyfikowana po raz pierwszy z IHU została w pełni zaszczepiona przeciwko Covid.

W nierecenzowanym badaniu, nowy wariant białka wypustek również zawierał 14 podstawień aminokwasowych, w tym N501Y i E484K, oraz dziewięć delecji.

READ  Nowozelandzka Jacinda Ardern izoluje się po możliwej ekspozycji na Covid | Nowa Zelandia

Większość szczepionek stosowanych na całym świecie jest ukierunkowana na białko SARS-CoV-2 – wirusa powodującego Covid – a mutacje N501Y i E484K zostały wcześniej znalezione w wariantach beta, gamma, teta i omicron koronawirusa. .

„Dane te są kolejnym przykładem nieprzewidywalności pojawienia się wariantów Sars-CoV-2 i ich wprowadzenia na określony obszar geograficzny z zewnątrz” – powiedzieli naukowcy badający nowy wariant.

Dodali, że „kolejne odkrycie … trzech mutacji w genie kolczastym do badań przesiewowych wariantów … jest niezgodne z wzorcem wariantów delta zaangażowanym w prawie wszystkie infekcje SARS-CoV-2 w tym czasie”.

Powiedzieli, że podkreśla to znaczenie „nadzoru genetycznego” w walce z Covidem.

Co mówią o tym naukowcy?

Podczas gdy eksperci wciąż ciężko pracują, aby ustalić, czy IHU prawdopodobnie stanie się „innym rodzajem problemu”, jeden z epidemiologów powiedział, że samo odkrycie nie oznacza, że ​​będzie tak niebezpieczny jak inne szczepy.

„To, co sprawia, że ​​wariant jest bardziej znany i niebezpieczny, to jego zdolność do reprodukcji ze względu na liczbę mutacji, które zawiera w stosunku do oryginalnego wirusa” – powiedział w obszernym raporcie Eric Weigl-Ding, członek Federation of American Scientists. Wątek na Twitterze w zeszłym tygodniu.

„Nadal się okaże, do jakiej kategorii będzie należała ta nowa zmienna”.

Maria Van Kerkhove, epidemiolog chorób zakaźnych w Światowej Organizacji Zdrowia, napisała wczoraj na Twitterze o tym wariancie, aby powiedzieć, że został on oznaczony jako „wariant kontrolowany” przez WHO w tym samym miesiącu.

Klasyfikacja oznacza, że ​​jest zdefiniowany jako wariant z „zmianami genetycznymi, co do których istnieje podejrzenie, że wpłyną na charakterystykę wirusa, z pewnymi przesłankami, że może on stanowić zagrożenie w przyszłości, ale dowody na efekt epidemiologiczny lub fenotypowy są obecnie niejasne” .

Tymczasem wirusolog Tom Peacock z Wydziału Chorób Zakaźnych w Imperial College London powiedział, że alternatywa „ma duże szanse na spowodowanie kłopotów, ale tak naprawdę nie została zrealizowana”.

READ  „Zmartwiony bohater skazany na porażkę”: czy Macron jest skazany na pójście śladami Napoleona? | Simon Tisdale

Dodał: „Dave nie jest wart tak wielkiego zamartwiania się w ciągu miesiąca”.

Ostatnie odkrycie tego wariantu nastąpiło podczas gwałtownego wzrostu liczby przypadków spowodowanych przez Omicron na całym świecie, a co najmniej 24 instytucje NHS w Anglii zgłaszają poważne incydenty, aby poradzić sobie z „bezprecedensowym” niedoborem personelu spowodowanym chorobą powiązaną z Covid.

Premier Boris Johnson został ostrzeżony, że w razie potrzeby może być zmuszony do nałożenia ostrzejszych środków, ale on i jego rząd trzymają się obecnie przesłania „Plan B działa”.