W stolicy Litwy Wilnie dawne więzienie zostało przekształcone w centrum kulturalne.
Więzienie Lukišks, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Wilnie, stolicy Litwy, zostało ponownie otwarte jako zespół kulturalny po zamknięciu jako więzienie w 2019 roku.
Stuletnie więzienie, które zyskało światową sławę po tym, jak stało się miejscem kręcenia bardzo popularnego serialu Netflix Dziwne rzeczyod co najmniej dwóch lat został przekierowany na organizację ekskluzywnych wydarzeń kulturalnych, koncertów, festiwali i wycieczek.
Solo Ansamblis otworzyło swoje nowe centrum rozrywki o nazwie Lukiškės Prison 2.0, które po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy wystąpiło przed ponad 1000 widzów z powodu trwającego zamknięcia.
Ponieważ pandemia Covid-19 zawiesiła większość wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, tego lata 250 artystów otrzymało możliwość wznowienia swoich twórczych przedsięwzięć z szeregiem doświadczeń kulturalnych.
Mieszkańcy artystyczni zakładają na terenie dawnego więzienia warsztaty, studia i przestrzenie twórcze.
Julieta Vaitkoto jest jedną z artystek mieszkających w Łukiskus i założyła studio w dawnej stołówce więziennej. Według artysty angażowanie się w działania twórcze wśród wielu innych artystów jest wyjątkowe, mimo ponurej przeszłości budynku.
„Artyści są świetnymi akceleratorami, jeśli chodzi o przekształcanie przestrzeni w coś bezprecedensowego” – mówi. „Czas, gdy Lukišks był więzieniem, już dawno minął, ponieważ my, społeczność artystyczna, nadaliśmy nowe znaczenie byłym więziennym miejscom”.
8 dni w tygodniu
Martynas Butkevičius, partner w 8 Days a Week, litewskiej agencji muzycznej realizującej projekt Lukiškės Prison 2.0, uważa, że kultura ma potencjał, by ulepszyć i zmienić Wilno.
„Musimy więc zrobić coś szokującego, aby stworzyć nowe emocjonalne powiązania z poprzednim więzieniem” – mówi.
„Jest wiele rzeczy, które Lukiškowie muszą dać miastu i odwrotnie, więc od teraz stworzymy najlepszą wersję więzienia zamiast wracać do przeszłości”.
Według Butkeviiusa Lukiškės stanie się animatorem muzyki, sztuki współczesnej, designu i kultury.
„Setki artystów odpowiedziało na otwarte wezwanie i otworzyło swoje artystyczne rezydencje, pracownie i warsztaty w Łukiszku, aby wspólnie tworzyć, współpracować i tchnąć życie w dawne więzienie. Ponieważ wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią i jej skutkami, teraz jest najlepszy czas na tę transformację” – dodaje Butkevius.
Lukiškės jest otwarty codziennie od południa do północy i oferuje również dwie wyjątkowe wycieczki.
Wycieczka dzienna wprowadza odwiedzających w historię, architekturę więzienia i codzienne życie więźniów, podczas gdy wycieczka nocna, oświetlona latarkami, została stworzona, aby zapewnić zastrzyk adrenaliny najodważniejszym odwiedzającym.
Transformacja poprzez sztukę
Więzienie Lukišks było kiedyś jednym z najmniej atrakcyjnych miejsc w stolicy Litwy.
Został zbudowany w 1902 roku, kiedy Litwa znajdowała się pod panowaniem carów rosyjskich. W 1905 roku do kompleksu dobudowano cerkiew św. Mikołaja, w której znajdują się również biura administracyjne i mieszkania dla funkcjonariuszy więziennych.
Od ponad 100 lat kompleks służy temu samemu celowi. Łukiszki były używane przez carów, administrację niemiecką podczas I wojny światowej, polski rząd w Wilnie, rząd litewski 1939-40, Sowieci i Niemcy ponownie podczas II wojny światowej, potem znowu przez Sowietów i wreszcie przez rząd litewski po odzyskaniu niepodległości w 1990 roku.
Kilka lat temu rząd litewski podjął decyzję o zamknięciu więzienia i przeniesieniu więźniów oraz personelu do innych ośrodków detencyjnych.
Transfer został zakończony latem 2019 roku.
Teraz ta apokaliptyczna przestrzeń jest przekształcana przez sztukę.
Zdjęcia: Rebecca Mantas (nadesłane przez Joe Vilnius).
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, pojawiające się w Europie Wolny do czytania i zawsze będzie. Tutaj nie ma zapory. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani i nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji komercyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym wspaniałym regionie.
Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję Ci.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz