Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W tym roku Virgin Galactic już po raz szósty zabiera turystów w kosmos

W tym roku Virgin Galactic już po raz szósty zabiera turystów w kosmos

Virgin Galactic ogłosiła okno lotu i menu nadchodzącego lotu w ramach turystyki kosmicznej. Lot o nazwie Galactic 05 jest (co mylące) szóstym lotem firmy w tym roku i dziesiątym w sumie. Może się to zdarzyć już 2 listopada 2023 r., jeśli będą sprzyjające warunki.

Zgodnie z „hybrydowym” schematem poprzednich pięciu misji, VSS Unity, suborbitalny samolot kosmiczny wielokrotnego użytku o napędzie rakietowym, należący do Virgin Galactic, zostanie przeniesiony przez tak zwany „statek-matkę” VMS Eve na „wysokość startu” około 15 240 metrów ( 50 000 stóp), zanim silnik rakietowy zapali się, przenosząc statek kosmiczny dalej w stronę Linii Kármána – hipotetycznej granicy między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną.

Start i lądowanie odbędą się w komercyjnym centrum operacyjnym Virgin Galactic, Spaceport America w Nowym Meksyku, a lot będzie trwał maksymalnie 1 godzinę i 15 minut.

Latające Laboratorium Kosmiczne

Podróżując z trzykrotną prędkością dźwięku i osiągając końcowy szczyt wynoszący 87 kilometrów (54 mil), na pokładzie laboratorium nauk lotniczych znajdą się badacze. Jednym z nich będzie doświadczony naukowiec NASA Alan Stern, którego pojazd badawczy New Horizons przesłał na Ziemię zdjęcia i dane dotyczące awarii modelu Ziemi z Plutona i Pasa Kuipera. Sponsorem projektu będzie Southwest Research Institute (SwRI), którego on pełni funkcję zastępcy wiceprezesa.

Do Sterna dołączy Kelly Girardi, badaczka sponsorowana przez IIAS, popularyzatorka nauki i autorka książki Not Necessously Rocket Science: A Beginner’s Guide to Life in the Space Age (Mango Media, 2020).

Girardi pochwalił możliwość, jaką prywatny lot kosmiczny stwarza badaczom naukowym „osiągnięcie wszystkich celów badawczych i osobistych związanych z zostaniem astronautami”, mówiąc Space.com: „To oczywiste. Dla mnie spełnienie marzeń”.

Nowy rodzaj aktywności kosmicznej

We współpracy z „partnerami akademickimi i rządowymi” duet przeprowadzi testy związane z nowymi technologiami i zdrowiem ludzkim. Stern użyje instrumentu biomedycznego „do gromadzenia danych fizjologicznych związanych z lotami kosmicznymi człowieka i prowadzenia działań szkoleniowych na potrzeby eksperymentu astronomicznego”. Według Do Virgin Galactic. Tymczasem Girardi „wyniesie trzy ładunki, z których dwa pozwolą ocenić nowe technologie opieki zdrowotnej w warunkach mikrograwitacji”.

READ  Nowe prawo łamie ograniczenia integracji

Stern powtórzył uczucia i myśli Girardiego. „Po latach wysyłania maszyn do badań w moim imieniu jestem podekscytowany możliwością wykonania pierwszego lotu kosmicznego” – powiedział. „To, co odróżnia ten lot od innych i co prawdopodobnie reprezentuje nowy rodzaj aktywności kosmicznej, to to, że będę trenował bardziej niż cokolwiek innego – w kosmosie – pod kątem przyszłych eksperymentów kosmicznych, które przeprowadzę dzięki finansowaniu z NASA. Koszty suborbitalne Virgin są wystarczająco niskie, aby je otworzyć. Szkolenie w przestrzeni kosmicznej faktycznie w kosmosie stanowi realną szansę, a to zmienia zasady gry.

Na pokładzie samolotu będzie także niezidentyfikowany prywatny astronauta posiadający obywatelstwo francusko-włoskie.